12. مقصود از پیامبران «اولوالعزم» چیست؟

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
پاسخ به پرسش های مذهبی
13. نام چند تن از پیامبران در قرآن است؟11. آیا پیشوایان بزرگ در احکام اجتهاد مى کردند؟

سؤال: پیغمبران «اولوالعزم» چند نفرند و نام کتاب هاى آنها چیست؟
 
پاسخ: طبق عقیده مشهور دانشمندان شیعه، پیغمبران یکصد و بیست و چهار هزار نفرند که یکصد و سیزده نفر آنان صرف نظر از مقام «نبوّت»، مقام رسالت - یعنى مأموریّت فوق العاده - را نیز دارا بودند.
در میان این عدّه، پنج نفر امتیاز و برترى خاصّى دارند و به آنها «اولوالعزم» مى گویند، پیامبران اولوالعزم آنهایى هستند که آیین آنها جنبه جهانى دارد. (1) آنها به ترتیب زمان: حضرت نوح، ابراهیم، موسى، عیسى، و محمّد (صلى الله علیه وآله) هستند و کتاب هاى آنان نیز به ترتیب: صحف نوح، صحف ابراهیم، تورات، انجیل و قرآن مى باشد.
گرچه کتاب هاى پیغمبران گذشته در اثر مرور زمان و اغراض شوم معاندان از بین رفته و یا آن چنان تغییر ماهیّت داده که جز آیات چندى از آنها - آن هم بطور مسخ شده و تحریف شده - باقى نمانده است، ولى قرآن مجید از آن زمانى که به وسیله فرشته وحى بر قلب پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) نازل شده به دستور آن حضرت ثبت و ضبط گردیده و همچنان تا زمانى ما بى کم و کاست محفوظ مانده است.


1. معناى معروف براى اولوالعزم همان است که ذکر شد ولى برخى از علما براى آن تفسیر دیگرى کرده اند که براى اختصار از نقل آن خوددارى مى کنیم. برای توضیح بیشتر به تفسیر المیزان، ج 12، ص 13 مراجعه فرمایید.

 

 

13. نام چند تن از پیامبران در قرآن است؟11. آیا پیشوایان بزرگ در احکام اجتهاد مى کردند؟
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma