2. آیا رستاخیز همه اقوام یک روز است؟

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
پاسخ به پرسش های مذهبی
3. وضع بى خبران در رستاخیز چگونه است؟1. چرا خدا بندگان خود را مجازات مى کند؟

سؤال: مى دانیم که قرون زیادى بر انسان گذشته است و اقوام و ملل متمدّنى بوده اند و منقرض شده اند، آیا شاهدى هست که رستاخیز آنها گذشته باشد، یا رستاخیز همه در یک روز است، خلاصه آیا قیامت و رستاخیز براى عموم اقوام و ملل «یک روز» است یا هریک رستاخیز جداگانه اى دارند؟
 
پاسخ: در قرآن مجید آیاتى وجود دارد که گواهى مى دهد رستاخیز تمام اقوام در یک روز به نام «یوم القیامة» خواهد بود; براى نمونه آیات زیرا را ملاحظه فرمایید: «اِنْ کُلُّ مَنْ فِى السَّمَاوَاتِ وَ الاَرْضِ الاّ آتِى الرَّحْمَنِ عَبْداً* لَقَدْ اَحْصَاهُمْ وَ عَدَّهُم عَدّاً* وَ کُلُّهُمْ آتیهِ یَوْمَ الْقِیَمَةِ فَرْداً; تمام کسانى که در آسمان ها و زمین هستند، بنده اویند. خداوند همه آنها را احصا کرده و به دقّت شمرده است! و همگى روز رستاخیز، تک و تنها نزد او حاضر مى شوند». (1)
در جاى دیگر مى فرماید: «یَوْمَ نَحْشُرُ الْمُتَّقِینَ اِلَى الرَّحْمَنِ وَ فْداً* وَ نَسُوقُ الْمُجْرِمینَ اِلَى جَهَنَّمَ وِرْداً; در آن روز که پرهیزگاران را دسته جمعى به سوى خداوند رحمان (و پاداش هاى او) محشور مى کنیم... و مجرمان را (همچون شتران تشنه کامى که به سوى آبگاه مى روند) به جهنّم مى رانیم...» (2) و همچنین آیات بسیار دیگر.


1. سوره مریم، آیات 93 تا 95.
2. سوره مریم، آیه 85 و 86.

 

3. وضع بى خبران در رستاخیز چگونه است؟1. چرا خدا بندگان خود را مجازات مى کند؟
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma