53. آیا «خمس» مزد رسالت است؟

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
پاسخ به پرسش های مذهبی
54. آیا خمس، تقویت امتیاز طبقاتى نیست؟52. وظیفه زن در اجتماع چیست؟

سؤال: شکّى نیست که پیغمبر اسلام (صلى الله علیه وآله) در برابر آن همه جانفشانى ها و فداکارى ها در راه راهنمایى مردم جهان، هیچ گونه اجر و پاداشى از کسى نخواسته و تنها پاداش خود را از خداوند خواسته و اگر ملاحظه مى کنیم که در بعضى از آیات «مودّت ذوى القربى; دوستى خاندان آن حضرت» مزد رسالت معرفى شده، از این نظر است که آن هم به نوبه خود خدمت دیگرى به مردم و کمک جدیدى به راهنمایى آنهاست; زیرا مسأله «ولایت اهل بیت» و دوستى این خاندان، موجب پیروى از گفتار و رفتار آنان مى گردد و این خود یک نوع هدایت و سعادتى است که از این راه نصیب مردم مى گردد; ولى واجب نمودن «خمس» بر مردم که نصف آن را به سادات مى دهند چه معنایى دارد؟ آیا این مزد رسالت نمى باشد؟
 
پاسخ: مى دانیم که مصرف «خمس» فقط «فقراى سادات» هستند نه تمام آنها و اگر خمس اموالى که به آن ها خمس تعلّق گرفته از احتیاجات سادات زیادتر باشد، مازاد آن را - طبق دستورى که به ما رسیده - باید به بیت المال مسلمانان ریخت که در راه مصالح عمومى مصرف گردد. همچنان که اگر احتیاجات فقراى سادات از میزان خمس زیادتر باشد باید از بیت المال کمبود آن را تأمین نمود. از طرفى سادات بطور کلّى از گرفتن زکات که حقّ سایر فقرا و محتاجان مى باشد محرومند (مگر این که زکات از مال ثروتمندان سادات باشد).
بنابر این، در حقیقت خمس به جاى همان زکاتى است که به سایر مستمندان داده مى شود و شرایط پرداخت آن هم به سادات تقریباً مشابه شرایط پرداخت زکات به سایر فقراست، منتها براى حفظ حیثیّت خاندان پیغمبر (صلى الله علیه وآله) که در واقع حفظ حیثیّت خود پیغمبر (صلى الله علیه وآله) و رعایت مقام شامخ اوست، به صورت دیگر و به عنوان دیگرى پرداخت مى شود و این یک نوع ادب و احترام در برابر شخصیّت والاى پیغمبر گرامى اسلام است و به هیچ وجه جنبه مزد و پاداش ندارد و بدیهى است که احترام و ادب و حفظ حیثیّت مردان بزرگ با مزد و پاداش فرق بسیار دارد.

 

 

54. آیا خمس، تقویت امتیاز طبقاتى نیست؟52. وظیفه زن در اجتماع چیست؟
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma