17. چرا معبودهاى باطل مى سوزند؟

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
پاسخ به پرسش های مذهبی
18. آیا سجده براى غیر خدا جایز است؟16. سمع و بصر در قرآن مجید

سوال: در سوره انبیا، آیه 98، درباره معبودان باطلى که مشرکان مى پرستیدند چنین مى فرماید: «اِنَّکُمْ وَ مَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ حَصَبُ جَهَنَّمَ اَنْتُمْ لَهَا وَارِدُونَ; شما و آنچه غیر خدا مى پرستید، هیزم جهنّم خواهید بود; و همگى در آن وارد مى شوید!».
بنابر این، معبودهاى غیر واقعى در آتش دوزخ خواهند سوخت، در صورتى که بعضى معبودهاى باطل مانند حیواناتى که اقوام نادان آنها را مى پرستیدند از موجودات جاندار مى باشند، گناه این موجودات جاندار چیست که در آتش بسوزند؟!
 
پاسخ: چنان که مفسّر عالى قدر شیعه مرحوم «طبرسى» در تفسیر خود (مجمع البیان) مى گوید: خطاب در آیه متوجّه مشرکان مکّه است و همه آیه هاى سوره «انبیا» در مکّه نازل شده است و معبودهاى باطل مردم «مکّه» از چوب و فلزّ و سنگ بود و معبودهایى که آتش گیرانه دوزخند همین بت ها و امثال آن است که در هنگام نزول قرآن، مردم مکّه آنها را پرستش مى نمودند و معبودهاى زنده که مورد پرستش بعضى از مردم است، در این آیه داخل نیست. جالب این که در آن زمان در شبه جزیره عربستان موجود زنده اى مورد پرستش بت پرستان نبوده است؟
نکته قابل توجّه این جاست که خداوند، این معبودهاى دروغین را در دوزخ مى سوزاند و آتش افروز دوزخ مى شوند تا مشرکان بفهمند که آن معبودهاى دروغین که در نظر آنها موجودات مقدّسى بودند چگونه سرانجام آتش بر جان خود آنها شدند و عامل بدبختى و شقاوت آنان گردیدند و این معبودهاى باطلى که بشر نادان براى آنها قدرت و توانایى تصوّر مى کرد، چگونه کوچکترین نیروى دفاعى از خود ندارند!

 

18. آیا سجده براى غیر خدا جایز است؟16. سمع و بصر در قرآن مجید
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma