27. نیّت و عمل

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
پاسخ به پرسش های مذهبی
26. خوف از خدا یعنى چه؟

سؤال: از پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله) نقل شده است «نیة المؤمن خیر من عمله و نیة الکافر شر من عمله; نیّت آدم با ایمان از عمل او بهتر است و نیّت کافرن از کردار آنها بدتر مى باشد». مقصود از این حدیث چیست و چگونه نیّت یک فرد از عمل او بهتر یا بدتر مى باشد؟
 
پاسخ: حدیث مورد بحث از احادیث معروف اسلام است و محدّثان سنّى و شیعه آن را از پیامبر بزرگوار نقل کرده اند. (1)
حدیث مزبور را علما و دانشمندان به صورتهاى مختلفى تفسیر کرده اند و ما از میان آنها یک تفسیر را که از همه روشنتر است یادآور مى شویم.
نیّت و همّت مؤمن همواره بالاتر از آنچه انجام مى دهد مى باشد و چه بسا او براى انجام یک دهم آنچه تصمیم گرفته است و تمایل دارد موفّق نمى گردد و این مطلب (همّت بلند و نیّت بلندتر از میزان عمل) اثر مستقیم ایمان به خداست; و یک فرد با ایمان بر اثر ایمان به پاداشهاى اخروى و کیفرهاى روز رستاخیز، وجود او کانون افکار پاک و خیرخواهانه و همّت بلند نسبت به انجام اعمال نیک است ـ اگر چه هنگام عمل ـ موفّق به مقدار کمى از منویّات خود گردد.
ولى برعکس، یک فرد کافر بر اثر فقدان ایمان به خدا و نداشتن ترس باطنى از کیفرهاى پروردگار، وجود او کانونى از افکار فاسد مى گردد و همواره تصمیم مى گیرد که هر نوع بدى را انجام دهد; ولى چه بسا روى یک سلسله موانع اجتماعى و یا فقدان وسایل نتواند به بسیارى از آنچه که تصمیم گرفته است جامه عمل بپوشاند; در این صورت نیّت او براى کارهاى زشت بیش از آنچه که انجام مى دهد مى باشد. از این جهت پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: نیّت کافر بدتر از کردار اوست.
آنچه گفته شد مضمون حدیثى است که از امام باقر(علیه السلام) پیرامون این حدیث نقل شده است. (2)


1. به کتاب کافى، جلد 2، صفحه 82 والمحجّة البیضاء، جلد 8، صفحه 109 و احیاءالعلوم غزالى و الجامع الصغیر سیوطى، مراجعه بفرمایید.
2. متن حدیث امام باقر(علیه السلام) این است: «نیّة المؤمن خیر من عمله لانه ینوى من الخیر مالا یدرکه و نیّة الکافر شر من علمه و ذلک لان الکافر ینوى الشر و یأمل من الشر مالایدرکه». (المحجة البیضاء، جلد 8، صفحه 110)
26. خوف از خدا یعنى چه؟
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma