شأن نزول:

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
تفسیر نمونه جلد 03
اهل کتاب همه یکسان نیستند سوره آل عمران / آیه 199


این آیه به گفته بیشتر مفسران درباره مؤمنان اهل کتاب است، آنهائى که دست از تعصب هاى ناروا برداشتند و به صفوف مسلمانان پیوستند، که تعداد قابل ملاحظه اى از مسیحیان و یهود را تشکیل مى دادند.
ولى به عقیده جمعى از مفسران، آیه در مورد نجاشى زمامدار رعیت پرور حبشه نازل گردید، اگر چه مفهوم آن یک مفهوم وسیع است.
در سال نهم هجرى در ماه رجب «نجاشى» وفات یافت، خبر درگذشت او با یک الهام الهى در همان روز به پیامبر(صلى الله علیه وآله) رسید، پیامبر(صلى الله علیه وآله) به مسلمانان فرمود:
یکى از برادران شما در خارج از سرزمین حجاز از دنیا رفته است، حاضر شوید تا به پاس خدماتى که در حق مسلمانان کرده است بر او نماز گذاریم.
بعضى سؤال کردند او کیست؟
فرمود: نجاشى; آن گاه به اتفاق مسلمانان به قبرستان بقیع آمد و از دور بر او نماز گذاشت و براى او طلب آمرزش کرد و به یاران خود دستور داد آنها نیز چنین کنند.
بعضى از منافقان گفتند: محمّد(صلى الله علیه وآله) بر مرد کافرى که هرگز او را ندیده است نماز مى گذارد، و حال آن که آئین او را نپذیرفته است، آیه فوق نازل شد و به آنها پاسخ گفت.(1)
از این روایات استفاده مى شود: نجاشى اسلام را به طور کامل پذیرفته بود، اگر چه به آن تظاهر نمى کرد.
 

* * *


 


1 ـ «اسباب النزول» واحدى، صفحه 93، مؤسسهة حلبى و شرکاه، قاهره، 1388 هـ ق ـ «مستدرک الوسائل»، جلد 2، صفحه 275، چاپ آل البیت ـ «بحار الانوار»، جلد 18، صفحه 130 و جلد 22، صفحه 64 - «درّ المنثور»، جلد 2، صفحه 113، دار المعرفة، جده، طبع اول، 1365 هـ ق.
اهل کتاب همه یکسان نیستند سوره آل عمران / آیه 199
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma