2ـ جذب مشترى با ارائه کالا یا خدمات

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
بازاریابى شبکه اى یا کلاهبردارى مرموز
فصل سوّم : اطلاعاتى مختصر از پنج شرکت خارجى   1ـ جذب مشترى بدون ارائه کالا یا خدمات

بیشتر شرکت هاى مرموز اقتصادى خارجى به این نوع فعالیّت روى آورده، و بالعکس شرکت هاى مشابه داخلى کمتر بدین شکل فعالیّت مى کنند. به هر حال، استعمارگران نو در این نوع از فعالیّت ها جنسى را به چند برابر قیمت واقعى به شما عرضه مى کنند، مثلا جنسى را، که ارزش واقعى آن بین یکصد و پنجاه تا دویست هزار تومان است، به پانصد هزار تومان یا کمتر مى فروشند،(1) شما در خرید اقساطى موظّف هستید دو مشترى براى آنها بیابید، که به اصطلاح در بال راست و چپ شما قرار مى گیرند. آنها نیز به همین ترتیب مبلغ بالا را به حساب شرکت مورد نظر واریز مى کنند. در این نوع از فعالیّت عضوگیرى بصورت هرمى و شاخه اى پیش مى رود:

یعنى اگر پس از مشترى اوّل، ده بار معاملات فوق و جذب مشترى ها، طبق قوانین آنها پیش رود، در ردیف یازدهم 1024 کالاى پانصد هزار تومانى توسّط کسانى که شما (با واسطه، یا بلاواسطه) معرّفى کرده اید فروش مى رود، که قیمت مجموع آن حدوداً 000/000/500 تومان مى شود. شرکت مذکور مبلغ کمى (حدود 101 آن را) به سرشاخه ها مى پردازد، و بقیّه را خودش بر مى دارد.

البته روشن است که شاخه هاى آخر، که موفّق به جذب مشترى نمى شوند، یا آنها که موفّق به جذب مشترى به مقدار لازم نمى گردند، مالباختگان واقعى هستند; زیرا نه پورسانتى دریافت مى کنند، و گاه حتّى کالایى براى آنها فرستاده نمى شود،(2) و بر فرض که فرستاده شود، همان گونه که گذشت، کالاى ارسالى تنها معادل 31 وجه واریزى آنها ارزش خواهد داشت. نمونه هایى از فعالیّت این گونه شرکت ها در فصل بعد خواهد آمد.


1 . طبق آنچه در نامه بانک مرکزى (که عیناً در بخش اسناد منعکس شده) آمده، هر داوطلب براى خرید یک سکّه (در پاره اى از موارد) 860 دلار مى پردازد (800 دلار قیمت سکّه، و 60 دلار هزینه حمل) در حالى که قیمت واقعى آن 230 دلار مى باشد!

2 . خبرنگار یکى از روزنامه هاى تهران، در گزارشى تحت عنوان «تجمّع خریداران در میرداماد» با تعدادى از مالباختگان مصاحبه کرده، که به یکى دو مورد آن اشاره مى شود: یک مرد میانسال لب به شکوه باز مى کند: «513 هزار تومان به حسابشان ریخته ام، حدود دو ماه است که منتظرم سکّه ام بیاید، مى گویند صبر کنید!» شخص دیگرى براى چهار نفر از افراد خانواده اش ثبت نام کرده، سکّه خودش آمده، روى همین حساب دوباره پول به حساب ریخته، اما این بار خبرى نشد!» (روزنامه همشهرى، مورّخ 27/7/1383)

فصل سوّم : اطلاعاتى مختصر از پنج شرکت خارجى   1ـ جذب مشترى بدون ارائه کالا یا خدمات
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma