1ـ سوء استفاده از تصویر امام راحل(قدّس سره)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
بازاریابى شبکه اى یا کلاهبردارى مرموز
2ـ جعل مهر و امضاى مراجع تقلید!الف) سوء استفاده ها

«ضرب سکّه اى با تصویر امام خمینى(قدس سره) توسط مؤسّسه و ضرابخانه «بى اچ مایر» در سال گذشته، و قرار گرفتن این سکّه در فهرست کالاهاى گلدکوئست ترفندى براى جذب پتانسیل بالقوّه در ایران است. بازاریاب ها و مبلّغان گلدکوئست، ضرب چنین سکّه اى را دلیلى براى توجیه این طرح در کشورمان اعلام مى کنند. آنها با نشان دادن یک کپى از مجوّز مؤسّسه تنظیم و نشر آثار امام خمینى، که براى ضرّابخانه آلمانى صادر شده، مدّعى هستند فعّالیّت گلدکوئست در ایران تأیید شده، و هیچ منع قانونى ندارد.

یکى از کارشناسان مؤسّسه تنظیم و نشر معتقد است که این افراد در واقع تنها بخشى از حقیقت، که مطابق میلشان است، را به متقاضیان خرید از گلدکوئست مى گویند. اصل این ماجرا را قائم مقام هنرى مؤسّسه تنظیم ونشر آثار چنین تعریف مى کند:

«مجوّز ضرب سکّه با تصویر حضرت امام(قدس سره) براى مؤسّسه «بى اچ مایر» در آلمان صادر شده است، که بیش از 130 سال در تولید مسکوکات و مدال هاى یادبود سابقه دارد. در واقع پس از تقاضاى آنها براى ضرب سکّه اى با تصویر حضرت امام(قدس سره) به منظور ارائه به کلکسیون داران دنیا، و بعد از این که وزارت امور خارجه هویّت چنین مؤسّسه اى را تأیید کرد، ما بر اساس ضوابط فرهنگى خودمان عمل کردیم، و به آنها گفتیم که آنچه بر روى سکّه حک مى شود، و در معرّفى این سکّه بیان مى گردد، باید دقیقاً منطبق با خواست و نظر ما باشد. همین اتّفاق هم افتاد». (و این مؤسّسه هیچ ارتباطى با گلدکوئست و مانند آن نداشت).

وى مى افزاید: «با توجّه به اهمیّت بُعد الهى و معنوى شخصیّت حضرت امام(قدس سره) تصویرى از ایشان را انتخاب کردیم، که در حال قنوت هستند. جمله «عالم محضر خداست» که یکى از فرمایشات معروف ایشان است نیز در قسمت بالاى سکّه حک شد. در قسمت پایین هم عبارت «امام خمینى بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران» حک شده است. پشت سکّه مشخصات «بانک مرکزى سومالى رپابلیک» درج شده، که در واقع ارزش این سکّه را پشتیبانى مى کند».

تا این جاى ماجرا همه چیز بدون اشکال، و قانونى به نظر مى رسد; امّا این فقط یک روى سکّه است. روى دیگر سکّه حقیقتى دیگر نهفته است، گلدکوئستى ها از این سکّه سوء استفاده کرده اند. آنها بدون بیان اهداف مؤسّسه تنظیم و نشر آثار، و بدون هیچ اشاره اى به موارد مندرج در مجوّز صادر شده از سوى این مؤسّسه، که فقط بر بُعد فرهنگى چنین اقدامى تأکید شده، از بازاریاب ها مى خواهند تا این مجوّز را دلیل قانونى بودن فعالیّت شان در ایران بیان کنند. اخبار شنیده شده حکایت از آن دارد که پى گیرى و بررسى این موضوع هم در دستور کار مسئولان قضایى قرار گرفته است».(1)

مدیر روابط عمومى دادسراى انقلاب تهران، در مورد شایعه ارائه مجوّز از سوى دفتر حفظ و نشر آثار و ارزش هاى حضرت امام(قدس سره) به شرکت گلدکوئست، پیرامون ضرب سکّه امام در برخى محصولات این شرکت، گفت:

«این مؤسّسه تاکنون هیچ مجوّزى جهت این کار صادر ننموده، و حتّى اعتراض نیز کرده است».

وى در ادامه اظهار داشت: «شرکت گلدکوئست تاکنون سه بار از دفتر حفظ نشر آثار تقاضاى مجوّز کرده، که هر سه بار با مخالفت این دفتر مواجه شده است. وى خاطر نشان کرد: شرکت مزبور در سایت خود مدّعى شده که داراى مجوّز جهت ضرب سکّه حضرت امام بر برخى از محصولات خود از سوى دفتر نشر آثار است، که حتّى مسئول این دفتر به عنوان شاکى و به علّت این که از مهر ایشان سوء استفاده شده، از این شرکت اعلام شکایت کرده است. وى اتّهام شرکت گلدکوئست را اختلال در نظام اقتصادى کشور عنوان کرد».(2)


1 . کیهان، مورّخ 30/7/1383 .

2 . ابرار، مورّخ 6/8/1383 .

2ـ جعل مهر و امضاى مراجع تقلید!الف) سوء استفاده ها
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma