2ـ جعل مهر و امضاى مراجع تقلید!

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
بازاریابى شبکه اى یا کلاهبردارى مرموز
3ـ تفسیر غلط از فتاواى برخى از مراجع تقلید1ـ سوء استفاده از تصویر امام راحل(قدّس سره)

«گلدکوئستى ها دست از تقلّب بر نمى دارند. ما امروز با مدارکى که در دست داریم، مى توانیم اعلام کنیم که همه مراجع عالیقدر تقلید، درآمد عاید از گلدکوئست را حرام اعلام کرده اند. امّا گلدکوئستى هنوز هم از ساده لوحى افراد بسیارى سوء استفاده کرده، و مدّعى مى شوند که بعضى از مراجع عالى قدر کسب این درآمدها را مجاز دانسته اند. یکى از مخاطبان روزنامه در نامه اى به ما نوشته است:

«در جلسه عضوگیرى گلدکوئست، راهنما (لیدر) با نشان دادن استفتایى از آیة الله العظمى مکارم شیرازى (مدّ ظلّه) مدّعى بود که ایشان درآمد عاید از گلدکوئست را بدون اشکال دانسته است!(1)

از آن جا که مهر ایشان را مى شناختم، برگه استفتاء و امضاى ایشان را به دقّت بررسى کردم. در ابتدا همه چیز به نظرم درست آمد، امّا به وسیله دوستى خبردار شدم که فتواى صریح ایشان قبلا در روزنامه کیهان چاپ شده است.

به همین بهانه به دفتر آن مرجع عالى قدر در قم رفتم، و یک کپى از آن استفتاء را نشان دادم. همان جا دریافتم که عوامل گلدکوئست براى سوء استفاده از باورهاى مذهبى مردم، به جعل مهر و امضاى این مرجع عالى قدر و بزرگ اقدام کرده اند».

مهر و امضاى مراجع دیگرى نیز توسّط گلدکوئیستى ها جعل شده است. آنها به دروغ اعلام مى کنند که هیچ منع شرعى براى فعّالیّتشان وجود ندارد. انگیزه گلدکوئستى ها از این دروغگویى بزرگ قابل درک است، امّا چرا افرادى که قصد عضویّت و سرمایه گذارى در این گونه شبکه ها را دارند، زحمت یک تماس تلفنى با دفتر آیات عظام و مراجع عالى قدر را به خود نمى دهند، تا از صحّت و سقم ادّعاى بازاریاب هاى شرکت هاى مورد بحث آگاه شوند؟»(2)

شاید این کار به دلیل این بود که معظّم له بیش از همه روى تحریم این مؤسّسات پافشارى داشت.(3)

به علاوه، فعالیّت گلدکوئست ابتدا از استان فارس شروع شد(4)، و چون مقلّدان معظّم له در این استان زیاد بودند، خواستند از نام ایشان سوء استفاده کنند.


1 . استفتاء جعلى مذکور، و تکذیبیّه آن در بخش اسناد آمده است.

2 . کیهان، مورّخ 30/7/1383 .

3 . به عنوان نمونه مى توان به انتقاد معظّم له از عدم برخورد جدّى مسئولین با فعالیّت هاى ناسالم مذکور، در روزنامه خراسان به تاریخ 21/1/1384 اشاره کرد.

4 . کیهان، مورّخ 29/7/1383 و 24/4/1383 .

3ـ تفسیر غلط از فتاواى برخى از مراجع تقلید1ـ سوء استفاده از تصویر امام راحل(قدّس سره)
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma