6ـ هدر رفتن سرمایه عمر

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
بازاریابى شبکه اى یا کلاهبردارى مرموز
سخن آخر : مسئولیّت ها5ـ افول روحیه عدالت طلبى و حق جویى

وقت طلاست، نباید بى جهت آن را از کف داد. هدر دادن وقت در حقیقت هدر دادن سرمایه با ارزش عمر انسان است، که قابل جبران نیست. و متأسّفانه در این فعالیّت هاى ناسالم اقتصادى براحتى از کف مى رود، بى آن که چیزى عائد شده باشد!

دکتر سعیدى با اشاره به تبعات سوء اجتماعى، فرهنگى و اقتصادى گلدکوئست (و شرکت هاى مشابه) اظهار داشت:

«حدّاقل حجم ارزش پول که از ناحیه این قمار از کشور خارج مى شود در هر سال بیش از یک میلیارد دلار است! و اعضاى آن روزانه 10 ساعت از بهترین اوقات زندگى خود را صرف عضویابى مى کنند، که اگر ارزش ریالى هر ساعت را 1000 تومان فرض کنیم، سالانه حدود 36 هزار میلیارد دلار وقت صرف این کار واهى مى شود! که معادل آن مى توان بهترین امکانات عمرانى، رفاهى، و درمانى را در کشور ایجاد کرد، و تحوّلى عظیم به وجود آورد».(1)

مشغول کردن نیروهاى انتظامى و قضایى به این امور و بازماندن آنها از کارهاى ضرورى تر، اشغال بخشى از وقت و نیروى متولّیان امور فرهنگى، مخصوصاً مراجع عظام تقلید و حوزه هاى علمیّه، و کاهش انگیزه تلاش و اعتماد اجتماعى، و خروج نقدینگى از چرخه فعالیّت هاى مثبت اقتصادى با فعّال شدن شرکت هاى مشابه داخلى، و امورى از این قبیل، از تبعات دیگر این فعالیّت هاى کاذب اقتصادى است، که شرح آن در این مختصر نمى گنجد.

خداوند همه را از شرّ این آفت بزرگ اقتصادى، اجتماعى و اخلاقى حفظ کند.


1 . روزنامه جمهورى اسلامى، مورّخ 26/7/1383 .

 

سخن آخر : مسئولیّت ها5ـ افول روحیه عدالت طلبى و حق جویى
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma