14. ازدواج با دختر عمو

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
احکام خانواده در پرتو فقه اسلامى
13. ازدواج با سادات15. دیگر مسائل مربوط به حرمت و جواز ازدواج

سؤال 326. چند سالى است که در محافل و رسانه ها، از سوى اهل فنّ و علم اعلام مى گردد که از ازدواجهاى فامیلى، بخصوص ازدواج پسر عمو با دختر عمو و امثال آن، خوددارى شود، با توجه به این مطلب لطفاً بفرمایید:

الف) ازدواج حضرت على(علیه السلام)، با دختر پسر عموى خویش، حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام) که به سفارش و با موافقت پیامبر(صلى الله علیه وآله) واقع شده، چگونه توجیه مى گردد؟ آیا صرف نظر از تمامى مسائل، این خود یک امر تبلیغى براى این گونه ازدواجها نیست؟

ب) دین اسلام که کاملترین دینهاست و درباره تمامى آداب و رفتار و اعمال انسان ها حکم لازم را منظور و تبیین کرده، آیا در خصوص موضوع مورد سؤال، حکمى دارد؟

جواب: در بعضى از روایات اسلامى از ازدواج فامیل هاى نزدیک نهى شده و در حدیثى از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) مى خوانیم که فرمود: «این کار را نکنید که مایه ناتوانى فرزند مى شود» ولى هر قاعده کلّى استثنایى دارد و گاه دیده ایم که حاصل ازدواج فامیلى فرزندان بسیار باهوش و سالم بوده است و ازدواج آن دو بزرگوار نیز از این استثناهاست.

سؤال 327. در بین عشایر عرب خوزستان رسمى به نام «نهوه» وجود دارد (اجبار دختر عمو به ازدواج با پسر عمو یا دیگر نزدیکان، و منع از ازدواج با دیگران) چنین رسمى از نظر شرعى چه حکمى دارد؟

جواب: چنین رسمى برخلاف شرع است، و باید از آن پرهیز کرد، مگر این که زوج و زوجه هر دو بدون اجبار رضایت دهند.

 

13. ازدواج با سادات15. دیگر مسائل مربوط به حرمت و جواز ازدواج
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma