پیشگفتار: تاریخچه و محتویات این کتاب

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
پاسخ به پرسش های مذهبی
1. چگونه «عدم و نیستى» مى تواند منشأ و سرچشمه «وجود و هستى» باشد؟

«سؤال» روشن ترین پدیده روح تشنه و حقیقت جوى آدمى است و دریچه اى است به سوى تکامل.
«سؤال» نشانه تلاش و کوشش پیگیر و جاودانى انسان براى کشف جهان اسرارآمیز و مرموز «مجهولات» است; و به همین دلیل، آنها که مطلبى براى پرسش و سؤال ندارند; افرادى کم اطّلاع و ناتوان در مسائل علمى خواهند بود.
و نیز به همین دلیل، اسلام که یک آیین پیشرو و مترقّى است نه تنها به پیروان خود حقّ سؤال از مسائل گوناگون مى دهد، بلکه پیشوایان اسلام کراراً مردم را دعوت به پرسش از مسائل مختلف علمى مى کردند; منتها در پاسخ افراد، استعداد فکرى و میزان هوش و دانش آنها را در نظر مى گرفتند و به اندازه استعداد آنها پاسخ مى دادند; و به همین جهت، بهترین پاسخ هایى که امروز از آنان بیادگار مانده، پاسخ هایى است که در برابر پرسش افراد دانشمند و پرمایه از یاران خود، ذکر کرده اند.
از هنگامى که مجلّه دینى و علمى مکتب اسلام حیات مطبوعاتى خود را آغاز کرد، سیل سؤالات و پرسش هاى فراوان مذهبى به سوى آن سرازیر شد و روز به روز فزونى گرفت; و از آن جا که انعکاس همه آنها همراه با پاسخ در مجلّه ممکن نبود (بعلاوه، بعضى از آنها نیز جنبه عمومى و همگانى نداشت و یا از سؤالات کم اهمّیّت بود); قسمت زیادى در اختیار بخش پاسخ سؤالات خصوصى، قرار مى گرفت که از طریق مکاتبه، پاسخ خصوصى به آنها داده مى شد.
ولى آنها که آموزنده و عمومى تر و مفیدتر بود، بتدریج در مجلّه طرح مى گردید و پاسخ کافى به آنها داده مى شد.
مجموعه آن پرسش ها و پاسخ هاى جالب، به صورت چهار کتاب (قطع جیبى) بارها از طرف «دفتر انتشارات نسل جوان» چاپ و منتشر گردید. اینک آن مجموعه، با تجدیدنظر در بعضى مطالب، در یک جلد تنظیم شده است.
لازم به تذکّر است که قسمتى از این پاسخ ها به قلم اینجانب و قسمت دیگرى به قلم برادر گرامى جناب آقاى سبحانى نوشته شده است که پس از دسته بندى سؤالات مشابه، به این صورت که ملاحظه مى فرمایید در آمده است.
البتّه این ایراد را نمى توان انکار کرد که پاسخ بعضى از این سؤالات به اختصار برگزار شده ولى باید توجّه داشت که اگر غیر از این بود، ممکن بود هرچند سؤال یک کتاب مستقل را تشکیل دهد و آن خلاف هدف ما مى شد.
امیدوارم این کتاب کمک مؤثّرى به همه آنها که مى خواهند مسائل اسلامى را به طور مستدل دریابند بنماید.
قم - حوزه علمیه
ناصر مکارم شیرازى
رجب المرجب 1418
 

 

1. چگونه «عدم و نیستى» مى تواند منشأ و سرچشمه «وجود و هستى» باشد؟
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma