43. آیا نماز در قبول شدن سایر اعمال دخالت دارد؟

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
پاسخ به پرسش های مذهبی
44. در مناطق قطبى چگونه باید نماز خواند و روزه گرفت؟42. چرا نماز «عصر» را گاهى هنگام ظهر مى خوانیم؟

سؤال: در کتابى دیدم این مطلب را به عنوان ایراد بر مسلمانان نوشته بود: «علماى مسلمانان در کتب فقه و حدیث نقل مى کنند که تا نماز قبول نشود اعمال دیگر قبول نخواهد شد و باز در همان کتاب براى قبول شدن نماز شرایطى نوشته است که احدى از ایشان واجد آن شرایط در تمام عصر نمى شود! و اگر هم بشود بسیار نادر است; بنابراین، هیچ یک از عبادات و اعمال آنها در تمام عمر به اعتراف خودشان قبول نخواهد شد!» لطفاً جواب این ایراد را بیان فرمایید.
 
پاسخ: اوّلا: با مراجعه به کتب فقهى معلوم مى شود که شرایط مزبور سنگین نیست که کسى از عهده آن بر نیاید، بلکه بسیارى از مردم مى توانند با توجّه بیشتر به اعمال و رفتار خود، آن شرایط را احراز کنند; شما هم مى توانید با مراجعه به رساله هاى عملیّه صدق این مطلب را دریابید; بنابراین، چنان نسبتى به اسلام، نسبتى نارواست.
ثانیاً: قبول شدن نماز و سایر اعمال در درگاه خدا درجات و مراتبى دارد; یعنى، ممکن است عبادتى اوّلین درجه قبولى را نداشته باشد امّا واجد درجات دیگر آن باشد; اساساً هر عبادت صحیحى بطور مسلّم یک درجه از قبولى را دارد. روى این حساب قبول شدن سایر اعمال هم به همان نسبت قبول شدن نماز خواهد بود.
به عبارت روشن تر: نماز اگر صحیح باشد و طبق دستورات روشن اسلام صورت گیرد در پیشگاه خداوند مقبول خواهد بود; منتها هر قدر پاکى قلب و روح و پرهیزگارى انسان و دورى او از ظلم و ستم و گناه بیشتر باشد درجه قبولى آن عالى تر خواهد بود; زیرا ارزش هر عملى به ارزش آورنده آن عمل و روحیّات او بستگى دارد.

 

 

44. در مناطق قطبى چگونه باید نماز خواند و روزه گرفت؟42. چرا نماز «عصر» را گاهى هنگام ظهر مى خوانیم؟
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma