فـصـل اول : در تـاریـخ ولادت و اسـم و لقـب و کـنـیـت حـصـرت عـسـکـرى عـلیـه السـلام واحوال والده ماجده آن حضرت است

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
منتهى الامال - قسمت دوّم
بـاب سـیـزدهـمفـصـل دوم : مـخـتـصـرى از مـکـارم اخـلاق و نـوادر احوال حضرت امام حسن عسکرى علیه السلام است
بـدان کـه ولادت باسعادت آن حضرت در مدینه طیبه در سنه دویست و سى و دوم هجرى در مـاه ربـیـع الثـانى بوده و در تعیین روز آن خلاف است . علامه مجلسى رحمه اللّه فرموده اشـهـر آن اسـت کـه روز ولادت ، روز جـمـعـه هـشتم ماه ربیع الثانى بود و بعضى دهم ماه مذکور و بعضى در شب چهارم نیز گفته اند. و شیخنا الحر العاملى رحمه اللّه نیز به همین اختلاف اشاره فرموده در ارجوزه خود در تاریخ آن حضرت فى قوله :
مَوْلِدُهُ شَهْرُ رَبیعِ الا خِرِ
وَ ذاکَ فِى الْیَوْمِ الشَّریفِ الْعاشِرِ
فى یَوْمِ الاِثْنَیْنِ وَ قیل الرابِعُ
وَ قیلَ فِى الثّامِنِ وَ هُوَ شایِعٌ
اسـم شریف آن حضرت حسن و کنیه اش ابومحمّد و اشهر القابش زکى و عسکرى است و به آن حـضـرت و هـمـچـنـیـن بـه پـدر و جـدش عـلیهما السلام ( ابن الرضا ) مى گفتند (1) و نـقش خاتمش : ( سُبْحانَ مَنْ لْهُ مَقالِیدُ السَّمواتِ وَ الارْض ) و به قولى ( اَنَا للّهِ شَهیدٌ ) بوده (2) و تسبیحش در روز شانزدهم و هفدهم ماه است .
و این است تسبیح آن حضرت :
( سُبْحانَ مَنْ هُوَ فى عُلُوِّهِ دانٍ وَ فى دُنُوِّهِ عالٍ وَ فى اِشْراقِهِ مُنیرٌ وِ فى سُلْطانِهِ قَوِىُّ سُبْحانَ اللّهِ وَ بِحَمْدِهِ ) .(3)
والده مـاجـده آن حـضـرت نـامـش ( حـدیـث ) و بـه قـولى ( سـلیل ) بوده و او را ( جده ) مى گفتند و در نهایت صلاح و ورع و تقوى بوده . (4) و در ( جـنـات الخـلود ) است که در ولایت خودش پادشاه زاده بوده و کـافـى اسـت در فـضـیـلت او کـه مـفـزع شـیعه و پناه و دادرس ‍ ایشان بوده بعد از وفات حـضـرت امـام حـسن عسکرى علیه السلام . مسعودى در ( اثبات الوصیة ) فرموده که روایـت شـده از ( عـالم ) عـلیـه السـلام کـه وقـتـى کـه داخـل شـد سـلیـل مـادر حضرت امام حسن عسکرى علیه السلام بر امام على نقى علیه السلام فرمود: سلیل بیرون کشیده شده از هر آفت و عاهت و هر پلیدى و نجاست بعد فرمود به او زود است که حق تعالى عطا فرماید به تو حجت خود را بر خلق خود که پر کند زمین را از عدل همچنان که پر شده باشد از جور. آنگاه مسعودى فرموده که حامله شد آن مخدره به امام حسن عسکرى علیه السلام در مدینه و متولد شد آن حضرت در مدینه در سنه دویست و سى و یـک و سـن شـریـف امـام عـلى نـقـى عـلیـه السـلام در آن زمـان شـانـزده سـال و چـند ماه بود و حرکت فرمود با آن حضرت به عراق در سنه دویست و سى و شش و سن مبارکش چهار سال و چند ماه بود.(5)
فـقیر گوید: در احوال حضرت هادى علیه السلام در ذکر سید محمّد، نصوصى از حضرت هادى علیه السلام بر امامت حضرت امام حسن عسکرى علیه السلام مذکور شد.
________________________
1- ( بحارالانوار ) 50/238.
2- ( جلاءالعیون ) علامه مجلسى ص 989 ـ 990.
3- ( دعوات راوندى ) ص 94.
4- ( بحارالانوار ) 50/238.
5- ( اثبات الوصیة ) ص 244.
بـاب سـیـزدهـمفـصـل دوم : مـخـتـصـرى از مـکـارم اخـلاق و نـوادر احوال حضرت امام حسن عسکرى علیه السلام است
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lotus
Mitra
Nazanin
Titr
Tahoma