پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

روزه گرفتن با وجود کرونا [وجوب روزه]

پرسش : با وجود کرونا روزه گرفتن واجب است یا نه؟
پاسخ : در صورتیکه واقعاً روزه گرفتن خوف ضرر داشته باشد (آنهم به تصدیق اطباء حاذق و متدین)، در این صورت میتوانند روزه نگیرند.

روزه ماه رمضان با توجه به شیوع ویروس کرونا [وجوب روزه]

پرسش : با توجه به شیوع ویروس کرونا و داشتن سیستم ایمنی بدن در مقابل این بیماری و مصادف شدن با ماه رمضان حکم شرعی برای روزه گرفتن در این برهه زمانی چیست توضیح کامل دهید؟
پاسخ : درصورتیکه واقعاً روزه گرفتن خوف ضرر داشته باشد (آنهم به تصدیق اطباء حاذق و متدین)، در این صورت میتوانند روزه نگیرند و نیز کسي که براثر تجربه يا گفته پزشک يقين دارد و يا احتمال قابل توجهي میدهد روزه برايش ضرر دارد روزهاش صحيح نيست و نبايد روزه بگيرد بنابراین هرگاه از گفته طبيب حاذق متعهّد خوف ضرر پيدا كنيد كه روزه برايتان ضرر دارد، روزه را افطار میکنید؛ و چنانچه پس از ماه مبارك توانستيد، قضاى آن را بهجا آوريد؛ و اگر بيمارى شما تا ماه رمضان سال بعد ادامه پيدا كرد، قضا بر شما واجب نيست بلكه براى هرروز فقط يك مدّ طعام (هفتصد و پنجاه گرم، گندم، برنج و مانند آن) به فقيرى میپردازید؛ و با توجّه به اينكه اشتياق زيادى براى روزه گرفتن داريد، خداوند ان شاء الله به شما اجر روزهداران را عنايت خواهد كرد.

روزه فردی که دارای علائم بیماری کرونا است [وجوب روزه]

پرسش : من تست کرونا دادم و مثبت شده علائم خاصی جز کمی سرفه دارم، ولی مادرم هم سرفه‌های شدید می‌کند و از آنجایی که مراقب بنده بوده امکان زیاد مشکوک به کرونا هست، از آنجایی که هزینه این تست تشخیص زیاد کرونا بوده قادر به پرداخت ان نیستیم، الآن مادرم روزه گرفتن بر او واجب است یا نه؟
پاسخ : در صورتیکه واقعاً روزه گرفتن خوف ضرر داشته باشد (آنهم به تصدیق اطباء حاذق و متدین)، در این صورت میتوانند روزه نگیرند.

روزه ی دختران تازه به بلوغ رسیده [وجوب روزه]

پرسش : وظیفه ی دخترانی که تازه به سن تکلیف رسیده اند اما به علّل ضعف جسمانی توانایی روزه گرفتن را ندارند، چیست؟
پاسخ : دختران با تمام شدن نه سال قمري (8 سال و 8 ماه و 25 روز شمسي) بالغ ميشوند، ولي چنانچه قادر بر انجام برخي از تکاليف مثل روزه نباشند، انجام آن براي آنها واجب نيست. و اگر تا ماه رمضان سال بعد قادر بر قضاي آن هم نباشند، قضا نيز ندارد، ولي براي هر روز بايد فقيري را سير کنند.

روزه برای افراد دارای مشاغل سخت [وجوب روزه]

پرسش : وظیفه ی افرادی که دارای مشاغل سخت هستند مانند نانوا، کشاورز، در مورد روزه چیست؟
پاسخ : سختي کار مجوز افطار روزه نمي گردد و چنانچه بتواند، بايد ساعت کاري خود را تغيير دهد و يا در ماه رمضان کارهاي سبک تري انجام دهد. در غير اين صورت، تنها مجوز افطار اين است که در برخي روزها (مثلا هفته اي 3-4 روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعي از شهر خارج و در آنجا افطار کند و برگردد و تا ماه رمضان سال آينده قضاي آن را بجا آورد.

تزریق آمپول و سرم در حین روزه داری [خوردن و آشامیدن]

پرسش : حکم تزریق آمپول و سرم در حین روزه داری چیست؟
پاسخ : تمام انواع آمپول های دارویی یا تقویتی یا بی حسّی که به صورت عضلانی تزریق می شوند و همچنین تزریق عضلانی واکسن برای افراد روزه دار اشکالی ندارد؛ ولی تزریق آمپول ها و سرم های وریدی (که در رگ تزریق می شوند) جایز نیست.

تعریف یوم الشک و وظیفه مکلّف در آن روز [نیت روزه]

پرسش : چنانچه فرد بین روز آخر شعبان و اول ماه رمضان شک داشته باشد، وظیفه ی او چیست؟
پاسخ : یوم الشک يعنى روزى كه انسان شك دارد آخر ماه شعبان است يا اوّل ماه رمضان، روزه آن واجب نيست و اگر بخواهد روزه بگيرد بايد نيّت ماه شعبان‏ كند، يا اگر روزه قضا به ذمه دارد نيّت قضا كند و چنانچه بعداً معلوم شود ماه رمضان بوده از رمضان حساب مى‏شود، ولى اگر در اثناء روز بفهمد بايد فوراً نيّت خود را به روزه ماه رمضان برگرداند.

گرفتن روزه در يوم الشّک به قصد أوّل رمضان [روزه های حرام]

پرسش : آیا می توان در روزی که شک بین اوّل ماه رمضان و آخر شعبان داریم، روزه را به نیت اوّل ماه رمضان گرفت؟
پاسخ : روزى كه انسان شك دارد كه آخر ماه شعبان است يا اوّل ماه رمضان، اگر مى‏ خواهد روزه بگيرد بايد به قصد آخر شعبان باشد و اگر به نيّت اوّل ماه رمضان روزه بگيرد حرام و باطل است.

نیت روزه نذری در یوم الشک [نیت روزه]

پرسش : اگر كسی در یوم الشك نیت روزه ي نذری و هم روزه ی پیشواز رمضان نماید، آیا این کار صحیح است؟
پاسخ : در فرض سؤال، می تواند نیت نذر کند، اگر بعد معلوم شود رمضان بوده روزه رمضان محسوب می شود.

وظیفه پزشک در مورد توصیه به ترک روزه [کسانی که نمی توانند روزه بگیرند]

پرسش : در برخى بیماریها، مثل نارسایى کلیه، با اطمینان مى توان به بیمار توصیه نمود که روزه نگیرد امّا در خیلى از موارد به علّت شکّى که در اصل بیمارى، یا چگونگى تأثیر روزه بر آن وجود دارد، یا به علّت عدم وجود تحقیقات و نتایج لازم در مورد اثرات روزه بر بسیارى از بیماریها، و کلاًّ به خاطر عدم امکان تعیین نقش روزه بر بیمارى، پزشک واقعاً نمى داند روزه را به بیمار توصیه کند یا خیر؟ در این صورت وظیفه پزشک چیست؟
پاسخ : این مسأله دو صورت دارد: گاه براى طبیب خوف ضرر حاصل مى شود، یعنى احتمال قابل توجّهى نسبت به زیان داشتن روزه براى او حاصل مى شود، در اینجا مى تواند همان را به بیمار منتقل کند، چنانچه بیمار از قول طبیب خوف ضرر پیدا کرد روزه را ترک مى کند. صورت دوّم آن است که احتمال ضعیف و کم رنگى باشد، در اینجا نمى توان ترک روزه را به بیمار توصیه کند.

احتمال هشتاد درصدی ضرر داشتن روزه از سوی پزشک [کسانی که نمی توانند روزه بگیرند]

پرسش : در بعضى موارد، پزشکان در مورد بیماران چنین اظهار نظر مى کنند: «روزه براى این فرد 80% مضر است» و منظورشان این است که طبق آمار علمى 80% افرادى که با این بیمارى روزه مى گیرند دچار ضرر شده اند. در صورتى که این اظهار نظر براى انسان یقین آور باشد، ولى وضعیّت خود را از نظر تطبیق آمار بر خودش نداند حکم روزه او چیست؟
پاسخ : چنین آمارهایى در صورتى که از اطبّاى متعهّد شنیده شود طبعاً موجب خوف ضرر مى شود، و روزه با آن واجب نیست.

ترک یا افطار روزه به دلیل ورزش کردن [وجوب روزه]

پرسش : افرادی هستند که باید خود را برای مسابقات ورزشی آماده نمایند و اگر بخواهند در ماه رمضان روزه بگیرند، دچار ضعف بدنی می شوند، آیا می توانند روزه را ترک نموده و در ایام دیگر سال قضا نمایند؟
پاسخ : ورزش کردن مجوز افطار روزه نمی گردد و چنانچه بتواند، باید ساعت ورزش خود را تغییر دهد و به فاصله زمانی افطار تا سحر و یا زمان هائی که توان بیشتری برای ورزش کردن دارد موکول نماید. در غیر این صورت، تنها مجوز افطار این است که در برخی روزها (مثلا هفته ای 3-4 روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعی از شهر خارج و در آنجا افطار کند و برگردد. و تا ماه رمضان سال آینده قضای آن را بجا آورد.

تعریف روزه [وجوب روزه]

پرسش : روزه در اصطلاح شرع به چه معنا می باشد؟
پاسخ : روزه آن است كه انسان براى اطاعت فرمان خدا، از اذان صبح تا مغرب، از چيزهايى كه روزه را باطل مى‏كند خوددارى كند.

اهمیّت روزه در اسلام [وجوب روزه]

پرسش : جایگاه روزه در دین اسلام چگونه می باشد؟
پاسخ : روزه یکى از عبادتهاى مهمّ اسلامى است که در هر سال تنها به مدّت یک ماه، ماه مبارک رمضان، بر مسلمانان واجب مى شود. و یکى از بهترین روشهاى خودسازى و تهذیب نفس است. روزه از معدود عباداتى است که گناه بزرگ ریا و خودنمایى نمى تواند در آن نفوذ کند زیرا شخصى که اهل روزه است و لیاقت بار یافتن به این ضیافت الهى را دارد هرگز به غیر از خدا به دیگرى فکر نمى کند، و شخصى که لیاقت این عبادت بزرگ را ندارد و اهل روزه نیست، بلکه اهل ریا و خودنمایى است، لازم نیست روزه بگیرد و تظاهر کند، بلکه بدون این که روزه بگیرد بدروغ خود را روزه دار نشان مى دهد! روزه از ارکان پنجگانه اسلام، ابزار رسیدن به تقوا، سپر آتش جهنّم، موجب سلامتى انسان، و خلاصه یکى از بهترین ابزار ترقّى و قرب الى الله است.

عدم لزوم اجازه شوهر و پدر برای روزه رمضان [وجوب روزه]

پرسش : آیا رضایت پدر یا شوهر برای روزه گرفتن لازم می باشد؟
پاسخ : روزه ماه مبارک رمضان واجب است و در تکاليف واجب، رضايت و عدم رضايت ايشان شرط نيست و فرد بايد طبق تکليف خود عمل کند و روزه بگيرد.

وصيّت عهديه [وصیت عهدیه ]

پرسش : وصیت عهدیه چه نوع وصیتی است؟
پاسخ : وصیتی است كه انسان سفارش كند بعد از مرگش كارهايى را انجام دهند (و آن را وصيّت عهديه گويند) مانند وصيّت‏هايى كه براى كفن و محلّ دفن و مراسم ديگر مى‏كنند،

وصيّت تمليكيّه [وصیت تملیکیه ]

پرسش : وصیت تملیکیه چه نوع وصیتی است؟
پاسخ : وصیتی است كه انسان بگويد بعد از مرگش چيزى از اموال او ملك كسى باشد (آن را وصيّت تمليكيّه گويند) يا براى اولاد خود قيّم و سرپرستى معيّن كند.

وصیت به فروش اعضاء بعد از فوت [وصیت عهدیه ]

پرسش : اگر شخصی وصیت کندکه بعد از مرگش بخشی از اعضای بدنش را بفروشند و به عنوان هدیه، خانواده اش ازآن پول استفاده کنند چه حکمی دارد؟
پاسخ : در صورتی این فروش جایز است که سبب نجات جان مسلمانی از مرگ یا بیماری مهمی شود.

تعریف قیم شرعی [احکام وصی و قیم ]

پرسش : قیم کیست و چگونه تعیین می شود؟
پاسخ : قَيِّم: سرپرست، كسى كه بر اساس وصيت‏ يا حكم حاكم شرع مسئول امور صغير يا مجنون يا بيمارى مى‏شود.

فوریت عمل به وصیت ثلث در امور خیر [احکام وصی و قیم ]

پرسش : میتی که ثلث اموال را به امور خیریه وصیت کرده،آیا مصرف یک سوّم اموال ایشان جهت کار خیر فوریّت دارد، یا مى توان با تأنّى و در دراز مدّت انجام داد؟
پاسخ : باید در کوتاه مدّت انجام گیرد.

وصیت و تعیین ناظر و وصی بصورت شفاهی [احکام وصی و قیم ]

پرسش : فردى به صورت شفاهى وصىّ و ناظرى براى خود مشخّص نموده، امّا وصيّت نامه كتبى ندارد. آيا اموال او ثلث مى‌شود؟ اگر ثلث نمى‌شود، آيا ورثه مى‌توانند براى ذخيره اخروى پدر، بخشى از اموال را ثلث قرار دهند؟
پاسخ : وصيّت چه با نوشتن باشد چه به صورت شفاهى هر دو معتبر است واگر ميّت تصريح به ثلث كرده بايد ثلث را براى او نگه دارند، و اگر تصريح نكرده ورثه مى‌توانند به ميل خود براى او ثلث يا كمتر از آن قرار دهند.

اگر موصى به وصيّت‌هاى متناقض وصيّت كرده [شرایط وصیت کننده ]

پرسش : اگر موصى به وصيّت‌هاى متناقض وصيّت كرده، و وصيّت نهايى مشخّص نباشد آيا بايد قرعه زد، يا به قاعده عدل و انصاف رفتار كرد، يا حكم، چيز ديگرى است؟
پاسخ : هرگاه در امور مالى باشد مطابق قاعده عدل و انصاف عمل مى‌شود، امّا اگر غير مالى باشد (مثل تعيين محلّ دفن) متوسّل به قرعه مى‌شوند.

امتناع وصی از قبول وصیت [احکام وصی و قیم ]

پرسش : هرگاه انسان با خبر شود كسى او را وصىّ خود كرده، و او حاضر به وصی شدن نباشد حکم چیست؟
پاسخ : هرگاه انسان با خبر شود كسى او را وصىّ خود كرده، چنانچه به اطّلاع وصيّت كننده برساند كه حاضر به قبول وصيّت نيست و او بتواند ديگرى را وصىّ خود كند وصيّت اوّل باطل مى‏شود ، ولى اگر پيش از مردن او باخبر نشود، يا باخبر شود امّا به او اطّلاع ندهد كه حاضر به قبول وصيّت نيست، يا اطّلاع دهد و او دسترسى به شخص ديگرى نداشته باشد، احتياط واجب آن است كه به وصيّت عمل كند، مگر اين‏كه مشقّت شديدى داشته باشد.

تلف شدن مال ميّت در دست وصى [احکام وصی و قیم ]

پرسش : هرگاه همه يا قسمتى از مال ميّت در دست وصى تلف شود وظیفه چیست؟
پاسخ : هرگاه همه يا قسمتى از مال ميّت در دست وصى تلف شود، چنانچه او در نگهدارى آن كوتاهى نكرده و برخلاف دستور ميّت رفتار ننموده ضامن نيست، و الّا ضامن است.

وصیت به محروم کردن از ارث [وجوب وصیت کردن ]

پرسش : مرحوم پدرم به علّت عدم آگاهى از مسائل شرعى دختران را از ارث محروم كرده است، حكم اين مسأله چيست؟
پاسخ : پدر نمى‏تواند هيچ يك از فرزندانش را از ارث محروم كند؛ و اموال او طبق قانون خدا ميان دختر و پسر تقسيم مى‏شود. فقط مى‏تواند وصيّت‏ كند كه به مقدار ثلث اموالش يا كمتر، به هر كس مايل باشد، بپردازند.

شرایط وصيّت كننده [شرایط وصیت کننده ]

پرسش : شرایط وصیت کننده چیست؟
پاسخ : وصيّت كننده بايد بالغ و عاقل باشد، ولى بچه ده ساله‏اى كه خوب و بد را تميز مى‏دهد اگر براى كارهاى خير، مانند ساختن مسجد و مدرسه و بيمارستان، يا براى خويشاوندان خود وصيّت مناسب و معقولى كند صحيح است و نيز بايد وصيّت كننده سفيه نباشد و حاكم شرع او را از تصرّف دراموالش ممنوع نكرده باشد و از روى قصد و اختيار وصيّت كند، نه از روى اكراه و اجبار.

شرایط وصی [احکام وصی و قیم ]

پرسش : شرایط وصی چه می باشد؟
پاسخ : كسى را كه به او وصيّت مى‏كنند بنابر احتياط واجب بايد مسلمان و بالغ و عاقل و مورد اعتماد باشد.

مواردی که وصیت کردن واجب است [وجوب وصیت کردن ]

پرسش : نوشتن وصیت و وصیت کردن در چه مواردی واجب است؟
پاسخ : 1- اگر خمس و زكات و مظالم بدهكار است. 2-اگر نماز و روزه قضا دارد بنا بر احتياط واجب بايد وصيّت كند. 3-مالى نزد كسى دارد، يا در جايى پنهان كرده كه ورثه نمى‏دانند که اگر به واسطه ندانستن، و وصیت نکردن به آن، حقّشان از بين برود .
تعداد صفحات : 645