پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

تعریف انواع ربا [قرض ربوی ]

پرسش : انواع ربا و مفهوم آن چیست؟
پاسخ : ربا : زيادت، اضافه؛ ربا بر دوگونه است: نخست رباى در قرض (یعنی سود گرفتن در برابر قرض دادن) ، دوم رباى در معامله است (وآن اين است كه مقدارى از جنسى را كه با وزن يا پيمانه مى‏فروشند به زيادتر از همان جنس بفروشد، مثلًا يك من گندم را به يك من و نيم بفروشد).

ربا دادن و ربا گرفتن [قرض ربوی ]

پرسش : ربا گرفتن و ربا دادن به دیگران چه حکمی دارد؟
پاسخ : ربا دادن مثل ربا گرفتن حرام است و در روايات اسلامى مذمّت از ربا بسيار شده است و از گناهان بسيار بزرگ محسوب مى‏شود.

مالک منافع حاصل از قرض ربوی [قرض ربوی ]

پرسش : محصولی که از قرض ربوی بدست می آید متعلق به چه کسی است؟
پاسخ : هرگاه گندم يا بذر ديگرى را بطور قرض ربايى بگيرد و با آن زراعت كند حاصلى كه از آن بدست مى‏آيد مال قرض‏دهنده است نه قرض گيرنده.

ربا بودن شرط بازپرداخت زیادی در قرض [قرض ربوی ]

پرسش : حکم شرط زائد بر قرض( اعم از مالی و عملی) توسط قرض دهنده چیست؟ یا اگر شخصی به دیگری قرض دهد و شرط کند بعدا زیادتر از مقدار قرض را بگیرد این کار چه حکمی دارد؟
پاسخ : هرگاه قرض دهنده شرط كند كه زيادتر از مقدارى كه داده بگيرد، ربا و حرام است، خواه جنسى باشد كه با وزن و پيمانه خريد و فروش مى‏شود يا با عدد، بلكه اگر قرار بگذارد كه بدهكار عملى براى او انجام دهد يا جنس ديگرى اضافه كند، مثلًا شرط كند علاوه بر پولى كه قرض كرده مقدارى گندم هم به او بدهد، يا اين‏كه مقدارى طلاى نساخته را قرض دهد و شرط كند كه همان مقدار را ساخته پس بگيرد، همه اينها ربا و حرام است، ولى مانعى ندارد خود بدهكار بدون اين‏كه شرطى در كار باشد مقدارى اضافه كند بلكه اين كار مستحب است.

قرض دادن طبق شرایط بانکی [قرض ربوی ]

پرسش : اگر با همان شرایطی که در بانک وجود دارد به شخصی قرض بدهیم، یعنی بدهی خود همراه با سود آن را به صورت قسطی برگرداند، آیا این کار صحیح است؟
پاسخ : اگر به صورت قرض باشد ربا و حرام است ولی چنانچه با اين سرمايه، فعاليت اقتصادي سالم انجام دهد و مجموع سود حاصل بيش از سودي باشد که به صاحب سرمايه پرداخت ميکند، اشکالي ندارد. در غير اين صورت بايد درصدي از سود را قرار دهند.

گرفتن وام ربوی با نیت عدم پرداخت ربا [قرض ربوی ]

پرسش : آیا قرض گرفتن از بخش هاى خصوصى، یا دولتى که ربا مى گیرند، به این ترتیب که بدون قبول سود فقط قرض را قبول کند، جایز است هر چند سود را به زور از او مى گیرند؟
پاسخ : در صورتى كه وامِ مشروط به سود بگيرد جايز نيست؛ هر چند قصد پرداخت سود را جز به اجبار نداشته باشد.

گرفتن سود به خاطر تبدیل بدهی به اقساط [قرض ربوی ]

پرسش : شهرداری بابت اقساطی کردن جرایم کمیسون ماده 100 ،یک و نیم درصد سود( بهره ) ماهیانه دریافت میکند. آیا از نظر شرعی صحیح میباشد؟
پاسخ :

گرفتن سود به خاطر تبدیل بدهی به اقساطی شرعا جایز نیست مگر اینکه به عنوان کارمزد باشد آن هم در سال بیش از چهار درصد جایز نیست.

قرض گرفتن از شخص دارای درآمد حرام [قرض ربوی ]

پرسش : قرض گرفتن از فردی که احتمال میدهی بخش یا تمامی درآمدش از طریق تجارت مواد مخدر است چه حکمی دارد؟
پاسخ :

در صورتی که تمام یا عمده درآمدش از این راه باشد وام گرفتن از او جایز نیست ولی چنانچه درآمد دیگری نیز داشته باشد و ندانید وام را از کدام درآمد می دهد برای شما اشکال ندارد.

دلیل عدم جواز ربا بین زن و شوهر در عقد موقت [قرض ربوی ]

پرسش : نظر مشهور این است که ربا بین زن و شوهر در عقد موقت نیز حرام نیست ولی شما بر خلاف آن نظر دارید؛ مبنای این نظر چیست؟
پاسخ : دلیل آن انصراف روایات به زوجه دائمه است که با هم زندگی مشترک دارند و به اصطلاح جیب آنها یکی است و مرحوم صاحب جواهر هم اقوال دیگری در ادامه از کتب دیگر نقل می کند که آنها ربا را در عقد موقت حرام دانسته اند و خود او نیز تمایل به تفصیل دارد، سزاوار است تمام مطلب را بخوانید.

جایگزین کردن پول ربوی که شوهر گرفته توسط زن او [قرض ربوی ]

پرسش : شوهرم ازکسی 2 میلیون نزول گرفته بود و صد تومن میداد من با پس اندازهایم پولآن طرف را دادم والان ان صد تومن را من میگیریم وخرج خانه میکنم ،ولی شوهرم باز فکر میکند به ان طرف میدهد ایا این پول باز هم حرام است؟
پاسخ : ربا و حرام است مگر اینکه اطلاع داده و پول خود را به شوهرتان قرض ربوی بدهید.

نحوه ربا گرفتن زوجین از یکدیگر [قرض ربوی ]

پرسش : در ربا بین زن و شوهر آیا باید از ابتدا شرط شود یا می توانند زمان دریافت پول مبلغ بیشتری تقاضا کنند ؟
پاسخ : از ابتدا باید مشخص کنند

مالکیت فرد نسبت به اموالی که با قرض ربوی خریداری کرده [قرض ربوی ]

پرسش : اگر خانه یا امثال آن را با قرض ربوی خریداری کند آیا مالک آن می گردد?
پاسخ : اگر با عین آن پول خریده است مالک نمی شود.

تصرف در مال حاصل از قرض ربوی [قرض ربوی ]

پرسش : آیا کسی که قرض ربایی گرفته می تواند در آن مال تصرف کند؟ در صورت رضایت صاحب پول چطور؟
پاسخ : كسى كه قرض ربايى گرفته مالك آن نمى‏شود و تصرّف در آن جايز نيست، ولى هرگاه طورى باشد كه اگر قرار ربا را هم نداده بود صاحب پول راضى بود كه گيرنده قرض در آن تصرّف كند در اين صورت قرض گيرنده مى‏تواند در آن تصرّف نمايد.

سرباز زدن از پرداخت سود قرض ربوی [قرض ربوی ]

پرسش : شخصى قرض ربوى گرفته و اصل آن را پرداخته است، لکن مقدارى از سود آن را هنوز نپرداخته، آیا مى تواند سود آن را نپردازد؟ و آیا مى تواند مقدار سودى را که پرداخته به عنوان تقاص از اموال رباگیرنده بردارد؟
پاسخ : اگر جنبه ربا داشته (نه مضاربه) پرداختن سود جنبه شرعى ندارد، و مى تواند از آن سرباز زند، و تقاصّ از اموال رباگیرنده با اجازه حاکم شرع جایز است.

دریافت چک در قبال بدهی و سود آن [قرض ربوی ]

پرسش : شخصى مبلغى را با محاسبه سود تقریبى 7% به این جانب پرداخت نموده، و در قبال آن چک گرفته است با توجّه به این که آن شخص در قبال وجهى که داده با محاسبه سود آن چک گرفته، و طبق قانون چک به منزله پول نقد و از جمله اسناد لازم الاجراست آیا عمل آن شخص، حتّى اگر در قبال وجهى که پرداخته چک گرفته باشد، ربا محسوب مى شود؟
پاسخ : مادام که چک را وصول نکند، ربا نگرفته است.
تعداد صفحات : 1