پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

استفاده از ابزار موسیقی در حسینیه [حسینیه]

پرسش : آیا استفاده از ابزار و آلات موسیقی در حسینیه ها جایز است؟
پاسخ : موسيقي در حسينيه به طور کلي جايز نيست.

اموالی که به حسینیه ها هدیه می شود [حسینیه]

پرسش : اگر چيزى را به حسينيه هديه كنند و يا جهت استفاده مردم در حسينيه قرار دهند بدون این که نذر داشته باشند،آيا اين هم حكم وقف را خواهد داشت؟
پاسخ : چون ما وقف را مشروط به صيغه نمى دانیم و با صِرف عمل نيز وقف صورت میگرد اين هم وقف محسوب می شود و خارج كردن آن از محل وقف جايز نمى باشد. البتّه بايد توجه داشت اگر وقف بودن ثابت نباشد، حداقل هديه به محل وقف است كه باز هم خروج مال هديه از آن محل جايز نيست؛ مگر اينكه متعارف بين مردم در آن منطقه اين باشد كه اموال مربوط به حسينيه يا امثال آن، هم براى خود آن محل استفاده می شود و هم براى مراسم های آن منطقه اگر چه خارج از حسينيه باشد؛ پس اگرچه وقف باشد ولى می توان آن را موقتاً از محل وقف خارج كرد و در منطقه براى مراسم هایی كه محتواى آن هم سو با برنامه های حسينيه باشد استفاده كرد. اينها در صورتى است كه واقف يا واهب شرط خاصّى نگذارد و الّا بايد به شرط عمل كرد.

تغییر در وقف حسینیه [حسینیه]

پرسش : در روستای ما هفت حسینیه وجود دارد که استفاده نمی شود . آیا می توانیم یکی از آنها را بعنوان خانه عالم قرار دهیم؟
پاسخ : در غیر مواقع عزاداری و به گونه ای که مزاحمتی برای عزاداری نباشد می تواند به عنوان خانه عالم استفاده کرد و آن عالم نیز در شبهای پنجشنبه یا جمعه مجلسی در آنجا بگیرد.

تغییر موقوفه بلا استفاده با عدم رضایت واقف [حسینیه]

پرسش : در روستایی، شخصی زمینی را چند سال پیش وقف حسینیه نموده ولی نیاز به حسینیه نداشته اند. اهالی، زمین مزبور را خانه عالم ساخته اند واقف خبردار شده می گوید کارتان شرعاً صحیح نیست. آیا شرعاً این کار اشکال دارد یا نه؟
پاسخ : چنانچه صیغه وقف برای حسینیه خوانده شده و یا بدون خواندن صیغه در آن،عزاداری کرده اند تغییر مورد وقف جایز نیست. البته اگر برای حسینیه مورد نیاز نیست می توانند آن را اجاره دهند و اجاره را برای عزاداری هزینه کنند.

اختصاص دادن قسمتی از حسینیه برای خانه عالم [حسینیه]

پرسش : قطعه زمینی متعلق به سه نفر بوده به این صورت وقف شده است: یکی جهت عزاداری امام حسین علیه السلام و یکی جهت تعزیه و یکی دیگر جهت امورات خیر. مدتی بعد بخشی از حیاط حسینیه تبدیل به سالن کتاب خانه و قسمت دیگر حسینیه به سالن آشپز خانه تبدیل شده و مدتی بعد در یک قسمت از شبستان حسینیه که بلا استفاده بوده اتاقی جهت روحانی در ایام تبلیغ ساخته شده و ازحسینه جدا نشده است. باتوجه به اینکه واقفین مشخص نکرده بودند که کجای این زمین جهت امر خیر بوده و اینها همه زیر نظر هیت امنا انجام شده، حال چند نفر قصد تخریب خانه روحانی را دارند آیا خانه روحانی از نظرشرعی مشکل دارد؟
پاسخ : در صورتی که خانه عالم مزاحمتی برای عزاداران داشته باشد باید جزء حسینیه شود.

استفاده عمومی از موقوفات خاص [حسینیه]

پرسش : استفاده از اموال حسینیّه یا مسجد چه حکمى دارد؟
پاسخ : در غیر احتیاجات همان مسجد یا حسینیّه جایز نیست مگر این که واقف آنها تصریح به عمومیّت استفاده از آنها کرده باشد.

استفاده از زمین گرفته شده برای حسینیه در غیر مصرف حسینیه [حسینیه]

پرسش : عدّه اى از معتمدین محل، زمینى را از سازمان زمین شهرى براى حسینیّه گرفته اند. امّا نه سند آن به نام خورده، و نه از آن سازمان پیگیرى شده است. حال اگر کسى، یا کسانى، پیگیرى نمایند و این زمین را به عنوان حسینیّه به نام خود نمایند، ولى مورد استفاده دیگرى مانند کتابخانه، یا باشگاه ورزشى، یا کلوپ، یا سینما، و مانند آن قرار دهند چه حکمى دارد؟
پاسخ : باید آن را در همان راهی بکار گیرند که توافق بر آن شده است.

ساخت حسینیه در زمینی که به نیت مسجد خریده شده است [حسینیه]

پرسش : اگر زمینی را به نیت مسجد بخرند و بعد از خرید از ساخت مسجد در آن منصرف شوند و حسینیه بسازند این زمین حکم مسجد را دارد؟
پاسخ : در صورتی که صیغه مسجد نخوانده اند یا به نیت مسجد نماز نخوانده اند و صاحبان پول راضی هستند مانعی ندارد.

وقف یک طبقه از آپارتمان برای حسینیه [حسینیه]

پرسش : شخص نیکوکاری قصد دارد منزلش را حسینیه کند لکن طبقه فوقانی آنرا برای خود و فرزندانش نگه دارد نحوه وقف او باید به چه نحوی باشد؟
پاسخ : می تواند فقط همان طبقه پایین را وقف کند.

وقف قسمتی از مسجد برای هیأت یا حسینیه [حسینیه]

پرسش : در جوار مسجد خانه ‏اى قديمى وجود دارد كه مالك آن، آن را به مسجد اهدا نموده و حال مسجد نیاز به توسعه پيدا كرده است، در قسمت غربى مسجد چهار صفّه و غرفه وجود دارد، آيا جايز است آن صفّه و غرفه ‏ها را به صورت مجزّى به نام هيأت چهارده معصوم وقف‏ و صيغه جارى كرد؟
پاسخ : صفّه‏ ها و غرفه ‏هاى مسجد متعلّق به خود مسجد است و نمى ‏توان آن را وقف مجدّد كرد.

برگزاری مراسم آلوده به گناه در حسینیه [حسینیه]

پرسش : برگزاری مجالسی همچون جشن ازدواج و بعضى از مجالس شخصى دیگر، که مع الأسف در بسیارى از آن مجالس کارهاى خلاف صورت مى گیرد، در حسینیّه چه حکمی دارد؟
پاسخ : برگزارى مجالس گناه و آلوده به معصیت در هیچ مکانى جایز نیست و در مکانهاى منسوب به اهل بیت گناه مضاعفى دارد، و باید از آن نهى کنید، و اگر هیئت أمنا با این کارها موافقت کنند باید معزول شوند. و امّا استفاده هاى مشروع شخصى از وسائل هیأت تنها در صورتى جایز است که واقفین به هنگام وقف آن را وقف عام کرده باشند. مزاحمت براى همسایگان در هیچ صورت جایز نمى باشد.

ممنوعیت تخریب حسینیه قدیمی به صرف ساخت حسینیه جدید [حسینیه]

پرسش : حسینیّه اى وجود دارد که مردم خیّر به خاطر وسعت کم آن، و این که از نظر شکل ظاهرى هم مناسب نمى باشد، مبادرت به ساختن حسینیّه اى جدید نموده اند مردم این محل به خاطر اعتقادى که به این محل دارند، بیم و هراس دارند که آن را خراب نمایند، نظر جنابعالى چیست؟
پاسخ : اگر ضرورتى ندارد آن محل را خراب نکنید و از آن براى عزادارى استفاده نمایید.

استفاده از حسینیه جهت ورزش و کار فرهنگی [حسینیه]

پرسش : استفاده از حسينيّه‌هايى كه در طول سال فقط ايّام خاصّى برنامه دارد، جهت ورزش و كار فرهنگى براى جذب جوانان جايز است؟
پاسخ : جايز نيست؛ بايد مكان مناسب ديگرى براى اين كارها در نظر گرفته شود.ولى تشكيل كلاس‌هاى دروس قرآن وعقايد و مانند آن در آنجا اشكال ندارد.

عدم جواز اجاره ظروف حسینیه [حسینیه]

پرسش : آيا مى‌توان ظروف حسينيّه را براى جشن عروسى، يا جهت وليمه دادن اجاره يا امانت داد؟
پاسخ : جايز نيست؛ مگر اين كه به هنگام وقف چنين چيزى شرط شده باشد.

تجمیع نقاط پراکنده وقف شده بر سید الشهدا با اختصاص مکان جدید [حسینیه]

پرسش : اينجانب در چند جاى روستا، داراى باغ هستم. دو تكّه از جاهاى مختلف دو باغم را قبلاً وقف حضرت سيّدالشهداء(ع) نموده‌ام. امّا الان به دليل ضرورت و تقسيم ارث، مى‌خواهم اين دو تكّه وقف را تجميع و به‌هم متّصل نمايم. درضمن مكانى كه مى‌خواهم براى وقف اختصاص دهم از لحاظ ارزش و ميزان بازدهى محصول بهتر از جاهاى ديگر است. اين كار چه حكمى دارد؟
پاسخ : هرگاه ماندن وقف به اين صورت ضرر مهمّى براى وقف داشته باشد، يكى كردن آن مانعى ندارد.

ساختن خانه عالم بالای حسینیه [حسینیه]

پرسش : آیا امام جماعت حسینیّه مى تواند بالاى حسینیّه براى خود منزل مسکونى بنا کند؟
پاسخ : نمى تواند منزل شخصى بسازد ولى مى تواند براى امام جماعتِ حسینیّه (هر کسى که باشد) بسازد.

انتقال حسینیه به مکان نزدیکتر به مردم [حسینیه]

پرسش : در شهر ما حسینیّه اى ساخته اند که براى بعضى شهروندان نزدیک و براى بعضى دور و باعث مشقّت است، آیا مى توان حسینیّه را به جاى مناسبى منتقل کرد؟ در صورت امکان زمین حسینیّه قدیم و باقى موادّ ساختمانى آن چه حکمى دارد؟
پاسخ : حسینیّه اوّل باید به جاى خود باقى باشد هرچند همه نتوانند در آن شرکت کنند و مى توانند حسینیّه دیگرى در محلّ دیگرى بسازند.

استفاده از حسینیه غیر قابل استفاده به عنوان خانه عالم [حسینیه]

پرسش : در روستای ما هفت حسینیه وجود دارد که استفاده نمی شود . آیا می توانیم یکی از آنها را بعنوان خانه عالم قرار دهیم؟
پاسخ : در غیر مواقع عزاداری و به گونه ای که مزاحمتی برای عزاداری نباشد می تواند به عنوان خانه عالم استفاده کرد و آن عالم نیز در شبهای پنجشنبه یا جمعه مجلسی در آنجا بگیرد.

عدم صدق وقف بر صرف اجازه استفاده از ملک جهت اقامه عزا [حسینیه]

پرسش : لطفاً به سؤالات زير پاسخ دهيد : الف) چنانچه مالكى، زمينى را كه به بيع قطعى و شرعى خريدارى نموده و داراى سند مالكيّت رسمى مى‌باشد، جهت انجام مراسم مذهبى و مانند آن، در اختيار هيأت مذهبى براى استفاده در مواعد معيّنى قرار داده باشد، و اكنون از اذن خود رجوع نموده و درخواست رفع تصرّف آن هيأت را نمايد، آيا با توجّه به عدم رضايت مالك زمين، ادامه تصرّفات شرعاً جايز است؟ ب) چنانچه توافق شده باشد كه با مساعدت و همكارى بلاعوض هيأت مذكور، ساختمان آن از محلّ هدايا و نذورات و كمك‌هاى مردمى براى انجام امور مذهبى تكميل گردد، آيا ادّعاى مالكيّت ساختمان از سوى متصرّف شرعاً جايز است؟ ج) آيا صرف اجازه براى استفاده معيّن و مشخّص مذهبى از محل فوق، به منزله وقف تلقّى مى‌شود؟ آيا اعلام وقف مالى كه صاحب مشخّص دارد و چنين نيّتى نداشته، وجهه شرعى دارد؟
پاسخ : صرف اجازه استفاده از ملكى براى مراسم مذهبى دليل وقف نيست؛ مگر اين كه با دلايل معتبر ثابت شود كه نيّت مالك وقف بوده است و اگر متصرّفين با اجازه مالك تعميرات يا ساخت و ساز جديدى در آن كرده‌اند تنها حق دارند قيمت آن را از مالك بگيرند.

تقسیم اموال هیأتی که دو قسمت شده بین آنها [حسینیه]

پرسش : اموالى به هيأتى داده يا وقف شده، و اين هيأت به دو قسمت تقسيم شده است. آيا مى‌توان اموال را به دو قسمت تقسيم كرد؟
پاسخ : هرگاه هيئت واقعاً به دو قسمت تقسيم شده، اموال هم در ميان آنها تقسيم مى‌شود.

عدول از وقف بر امام حسین [حسینیه]

پرسش : شخصى مقدارى از املاك خويش را وقف امام حسين (ع) كرده و وقف نامه كتبى نيز تنظيم و امضا نموده، و آن را نزد شخصى به امانت گذاشته است. پس از گذشت چند ماه پشيمان گشته، و از وقف عدول نموده، و وقف نامه را از شخص مزبور گرفته، و پس از فوت واقف، يكى از بستگان او تصوير وقف‌نامه را به اداره اوقاف تحويل مى‌دهد. لطفاً بفرماييد : الف) آيا وقف بر امام حسين (ع) از اوقاف عامّه است يا خاصّه؟ ب) آيا در وقف بر آن حضرت، قبول حاكم شرع، لازم است؟ ج) آيا در صحّت وقف برآن حضرت، قبض متولّى وقف يا حاكم شرع شرط هست؟ د) آيا به مجرد انشاى كتبى، وقف محقّق مى‌شود؟ هـ) آيا در مفروض سؤال، واقف حق عدول از وقف داشته است؟
پاسخ : الف تا آخر : مصرف این وقف خاص امام حسین علیه السلام است و نیاز به قبض و اقباض ندارد و عدول از آن جایز نیست.

ساخت حسینیه در زمینی که بشرط ساخت خانه مسکونی خریداری شده [حسینیه]

پرسش : اينجانب يك قطعه زمين به مساحت 2500 متر مربع براى حسينيّه خريدارى نمودم. مالك زمين مى‌گويد: «اين زمين را براى ساخت منزل مسكونى به شما فروختم، نمى‌توانيد حسينيه بسازيد». آيا مى‌توان در آن حسينيّه بنا كرد؟
پاسخ : اگر فروشنده هنگام فروش زمين چنين شرطى كرده باشد بايد به آن عمل كرد و اگر شرط نشده شما آزاديد و مى‌توانيد حسينيّه بسازيد؛ ولى سعى كنيد بلندگوها و امثال آن هيچ مزاحمتى براى همسايگان نداشته باشد.

مبادله زمين موقوفه حسينيه با زمين همسايه [حسینیه]

پرسش : حسينيّه شهر ما چهل سال قبل ساخته شده و اكنون گنجايش همه جمعيّت را ندارد. به همين جهت نياز به توسعه دارد. خود حسينيّه يك زمين وقفى دارد، ولى بين حسينيّه و اين زمين وقفى يك ملك شخصى فاصله است و براى توسعه حسينيّه غير از گرفتن همين منزل شخصى هيچ راه ديگرى وجود ندارد. مالك اين زمين شخصى مى‌گويد: «اگر زمين حسينيّه را به من بدهيد حاضرم زمين خودم را براى توسعه حسينيّه بدهم». آيا اين كار جايز است؟
پاسخ : در صورتى كه توسعه حسينيّه لازم باشد و چاره‌اى براى اين كار جز مبادله زمين موقوفه حسينيه با زمين همسايه نباشد اين كار جايز است.

ساختن حسینیه در زمینی که فقط چند جنازه کودک دفن شده [حسینیه]

پرسش : اطراف مسجد قديمى مقدارى زمين باير و بدون استفاده مى‏باشد که سالها قبل چند جنازه كودك در آن دفن گرديده و هيچ گونه مدركى مبنى بر وقف‏ بودن آن وجود ندارد، لذا هيأت عزاداری با رضايت اهالى محل تصميم گرفتند كه دور اين زمين را حصار كشى نموده حسينيّه‏اى در آنجا احداث كنند و آن مسجد قديمى كه در حال تخريب است را بازسازى و توسعه دهند آيا از نظر شرعى اين كار جايز است؟
پاسخ : اگر دليلى بر وقف بودن آن زمين در دست نيست و بناى حسينيّه‏ موجب نبش قبر نمى‏شود مانعى ندارد.

احداث دارالقرآن در زمین اهدایی برای حسینیه [حسینیه]

پرسش : زمینى را براى ساخت حسینیّه اهدا نمودند ولى به جهت وجود حسینیّه در آن محل نیاز به ساخت حسینیّه نیست آیا مى شود در آن زمین دارالقرآن احداث کرد؟
پاسخ : در صورتی که وقف برای حسینیه شده است نمی توان دارالقرآن احداث نمود ولی اگر وقف انجام نشده و اهداء کننده زمین در حال بررسی به این نتیجه رسیده که نیازی به حسینیه وجود ندارد می تواند آن محل را جهت احداث دارالقرآن اهداء نماید.

استفاده از حسینیه غیر مسقف به عنوان پارکینگ [حسینیه]

پرسش : حسینیه غیر مسقفی به شکل میدان که در دو ماه محرم و صفر برای عزاداری ، روضه خوانی و تعزیه استفاده میشود که برای تعزیه اسب هم داخل آن می برند و بقیه سال بلا استفاده است با توجه به وجود حسینیه در مرکز شهر و بالا بودن بار ترافیک ونیاز مردم اجازه می فرمایید در اوقات شلوغ از محل حسینیه مذکور جهت پارک خودروی شهروندان استفاده شود؟
پاسخ : این کار جایز نیست.

حضور حائض و جنب در حسینیه [حسینیه]

پرسش : آيا حضور زنان حائض و جُنب در حسينيّه‏ ها به هنگام عزادارى‏، جايز است؟
پاسخ : رفتن به حسينيه و مکان هاي مشابه که حکم مسجد را ندارد، مطلقا اشکالي ندارد.

حکم ساخت مسجد در طبقه ی دوم حسینیه [حسینیه]

پرسش : اگر زمينى براى حسينيّه وقف شده باشد، آيا مى‏شود بالاى آن حسينيّه، مسجد ساخت؟
پاسخ : ساختن طبقه بالا و استفاده از آن براى نماز و عزادارى اشكالى ندارد؛ ولى حكم مسجد را ندارد؛ مگر اين كه از اوّل به همين صورت وقف شده باشد كه طبقه پايين حسينيّه و طبقه بالا مسجد باشد.
تعداد صفحات : 1