پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

حکم نماز کارکنان در صورت های مختلف اقامتشان در محل کار [کثیر السفر ]

پرسش : شرکتى در کوه و بیابان، محلّى را براى استراحت و زندگى کارکنان خود تعیین نموده است،کارکنانى از شهرهاى مختلف دور دست براى کار به این شرکت مى آیند به این کیفیت که 14 روز در این جا مشغول کار بوده و 14 روز دیگر به شهرهاى خود مراجعت مى کنند، در مدّت 14 روز کارى نحوه کارشان به شرح زیر است لطفاً تکلیف نماز و روزه هر دسته را بیان فرمایید : الف : عده اى همه روزه یا اغلب روزها از جایگاه مذکور (استراحتگاه) به فاصله کمتر از مسافت شرعى که محلّ کار آنهاست مى روند و شب برمى گردند، نماز این دسته چگونه است؟ ب : عده اى دیگر یک هفته روز به محلّ کار مى روند و شب برمى گردند و یک هفته شب به محل کار مى روند و روز برمى گردند، فاصله استراحتگاه این عدّه تا محلّ کارشان نیز کمتر از مسافت شرعى است، نماز آنها چه حکمی دارد؟ ج : عدّه اى دیگر فاصله محلّ کارشان تا استراحتگاه فوق الذّکر به اندازه مسافت شرعى است اینها هم بعضى همه روزه یا اغلب روزها به محلّ کار مى روند و برحسب وضع کارى خود قبل از ظهر یا بعد از ظهر به استراحتگاه برمى گردند،نماز آنها چه حکمی دارد؟ د : بعضى دیگر از عدّه فوق که فاصله محلّ کارشان تا استراحتگاه به اندازه مسافت شرعى است یک هفته، روز به محل کار مى روند و شب برمى گردند و هفته اى دیگر، شب مى روند و روز به استراحتگاه برمى گردند، نماز آنها چه حکمی دارد؟ هـ : عدّه اى محلّ کارشان همان استراحتگاه است ولى اتّفاقاً ممکن است به طور موقّت مسافت شرعى را بپیمایند و مجدّدا جهت ادامه کار به محلّ کار خود یعنى استراحتگاه برگردند،نماز آنها چه حکمی دارد؟ و: آیا بین اشخاصى که مدّت زیادى به این کار مشغول هستند و کسانى که جدیداً مشغول این کار شده اند فرقى هست؟
پاسخ : الف : اگر فاصله میان محلّ استراحت و محلّ کار آنها سه یا چهار کیلومتر باشد، قصداقامه در دو محل صحیح است و نماز و روزه آنها کامل است و اگر فاصله زیاداست قصد اقامه درست نیست نماز آنها قصر است و نمى توانند روزه بگیرند. ب : مانند پاسخ سؤال الف است. ج : این اشخاص کثیر السّفر هستند. د: مانند پاسخ سؤال ج است. ه : در صورتى که قصد ده روز اقامت در آن محل نداشته باشند نماز و روزه آنها قصر است. د : فرقى بین آنها در مورد نماز و روزه نمی باشد.

وظیفه ی شخصی که کثیر السفر بوده اما نماز را شکسته خوانده [کثیر السفر ]

پرسش : چنانچه شخصی کثیرالسفر بوده است اما مسأله را نمی دانسته که کثیرالسفر است و نمازها را به صورت شکسته خوانده است، اما بعد از مدتی متوجه شده است، تکلیف او در مورد نماز های خوانده شده چیست؟
پاسخ : در فرض سؤال نمازهای گذشته که شکسته خوانده است را تدریجاً قضا کند.

خارج شدن از حکم کثیر السفر از لحظه کم شدن سفرها [کثیر السفر ]

پرسش : شخصی که سه روز در هفته رفت و آمد می کند و کثیر السفر است اگر بدون اینکه فاصله ده روزه بین سفرهایش بیافتد سفرهایش به یک روز در هفته تقلیل پیدا کند از چه زمانی حکم مسافر را دارد؟
پاسخ : از همان لحظه که سفر کم می شود نماز شکسته می شود.

حکم نماز در سفر اول کثیر السفر [کثیر السفر ]

پرسش : اگر سفر اول کثیر السفر سه روز باشد برای نماز تکلیف چه می باشد؟
پاسخ : در سفر اول که کمتر از ده روز باشد احتیاط مستحب جمع بین نماز شکسته و تمام می باشد، ضمنا یک روز یا نه روز فرقی ندارد.

توقف کثیر السفر در وطن یا محل اقامت به مدت ده روز [کثیر السفر ]

پرسش : چنانچه شخصی که شغل او رانندگی می باشد در وطن خود یا در مکانی دیگر ده روز توقف نماید، نماز او در سفر اوّل چه حکمی دارد؟
پاسخ : كسى كه شغلش مسافرت است اگر ده روز يا بيشتر در محلّى بماند، خواه وطن او باشد يا نه، خواه از اوّل قصد ده روز داشته يا نه، بايد در سفر اوّل نماز را شكسته بخواند و اگر شك كند كه ده روز مانده يا نه، بايد نمازش را تمام بخواند.

زودتر رفتن یا اضافه ماندن کثیر السفر در محل کارش [کثیر السفر ]

پرسش : اگر فرد کثیرالسفر که روز مشخصی باید در محل کارش باشه، 1- یه روز زودتر برای دیدن اقوامی که در همان شهر هستند حرکت کنه، آیا این یک روز زودتری که جهت دیدار با اقوام رفته نمازش کامل است یا شکسته؟ 2- در فرض بالا اگر یک روز بعد برای دیدن اقوام در محل کارش باشه چه حکمی داره؟
پاسخ : اضافه ماندن اشکالی ندارد و اگر دو سه روز زودتر می رود نیز نمازش تمام است ولی اگر زمان قابل توجهی زودتر می رود نمازش تمام نیست.

حکم نماز کثیر السفر در چهار فرسخی محل کار [کثیر السفر ]

پرسش : اگر شخص کثیر السفر، تا چهار فرسخی حومه محل کارش برود، نماز او چه حکمی دارد؟
پاسخ : کثیر السفر می تواند تا قبل از چهار فرسخی محل کار خود برود و نماز او کامل می باشد.

نماز شخصی که مجموع سفر دو ماهه او 24 روز می شود [کثیر السفر ]

پرسش : اگر شخصی در یک ماه کمتر از 12 روز و در ماه دیگر بیش از 12 روز مسافرت کند به طوری که در مجموع 24 روز شود، حکم کثیر السفر را دارد؟
پاسخ : در فرض سؤال، کثیر السفر محسوب می گردد.

تکلیف کسی که نمی داند شرایط کثیر السفر را دارد یا نه [کثیر السفر ]

پرسش : شخصی در مکانی مشغول به کار شده است اما نمی داند که شرایط کثیر السفر بودن را دارد یا نه و شک دارد به این مسأله، وظیفه ی او در مورد نماز چیست؟
پاسخ : چنانچه بداند رفت و آمد او به آنجا به طور متوسط هفته ای سه روز خواهد بود، نماز او در آنجا تمام است و اگر نمی داند یا مشکوک است شکسته است.

منظور از کثیر السفر در احکام مسافر [کثیر السفر ]

پرسش : در احکام مسافر، کثیرالسفر به چه اشخاصی اطلاق می شود؟
پاسخ : انسان در یکی از این چهار حالت، کثیر السفر می شود و نماز و روزه اش در بین راه و مقصد کامل است: 1-در مدت زمان یک ماه، هر روز (هرچند بدون جمعه ها) رفت و آمد کند. 2- در مدت زمان 45 روز، 5 روز در هفته رفت و آمد کند. 3-در مدت زمان دو ماه و بیشتر، حداقل سه روز در هفته (یا 12 روز در ماه) رفت و آمد کند. 4- در مدت حداقل دو ماه و کمتر از دو سال، حداقل سه روز در هفته در جایی بماند.

تعدد قصد یا مقصد در حکم کثیر السفر [کثیر السفر ]

پرسش : آیا سفر باید فقط به یک قصد مانند کار یا تحصیل انجام شود؟
پاسخ : معیار در این موضوع، سفرهای غالب فرد است؛ اگر غالباً برای تحصیل مسافرت می کند، در سفرهای دیگر مانند صله رحم حتّی به همان محل، حکم مسافر را دارد ولی چنانچه مداوم مثلاً یک روز برای کار و یک روز برای تحصیل و یک روز برای زیارت مسافرت می کند هر چند به نقاط مختلف باشد، در مجموع کثیر السّفر محسوب می شود.

سفر کثیر السفر به مکان دیگر در راستای کار [کثیر السفر ]

پرسش : اگر کسی که ساکن قم و در تهران کثیر السفر است برای دوره ای دو هفته ای هر هفته سه روز به کاشان برود، در سفر کاشان نیز حکم کثیر السفر را دارد؟
پاسخ : اگر در راستای همان کار یا تحصیل باشد نمازش کامل است.

دلیل جاری نبودن حکم شکسته بودن نماز برای کثیر السفر [کثیر السفر ]

پرسش : با توجّه به فرموده ی معظم له که سفر نسبت به وطن مشکلاتی را دارد و نماز شکسته نوعی ارفاق است، چرا این حکم برای کثیر السفر جاری نمی باشد؟
پاسخ : سفر برای دائم السّفر از حالت فوق العاده خارج شده است و مانند کسی است که کارش این است و زیاد احساس خستگی نمی کند.

چگونگی محاسبه روزهای تلفیقی در حکم کثیر السفر [کثیر السفر ]

پرسش : اگر برای محاسبه ی سه روز در حکم کثیرالسفر، چنانچه بعدازظهر پنج شنبه و جمعه به مکانی برود، دو روز محسوب می گردد؟
پاسخ : با توجه به آنچه نوشته اید، یک روز محاسبه می شود. بنابراین اگر از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب در یک محل باشد یک روز محسوب می شود ولی اگر بین روز باشد مانند مورد سؤال، تا همان ساعت روز بعد یک روز حساب می شود.

نماز کسی که یک ماه غیر از پنجشنبه و جمعه رفت و آمد کند [کثیر السفر ]

پرسش : شخصی نظامی که ساکن کرج است به مدت یک ماه مامور شده است هر روز به تهران برود (غیر از پنجشنبه و جمعه) و این یک ماه مصادف با ماه رمضان است، روزه اش چه حکمی دارد.
پاسخ : در فرض سؤال کثیر السفر است.

کثیر السفری که در ماه رمضان مقدار سفر ها را کاهش داده [کثیر السفر ]

پرسش : شخصى هفته‌اى 4 روز به خاطر شغلش در سفر است ولى در ماه مبارك رمضان به خاطر سختى كار سفرهاى خود را به يك يا دو سفر در هفته تقليل مى‌دهد. آيا باز هم نماز و روزه او كامل است؟
پاسخ : در صورتى كه در مجموع هفته‌اى سه روز و ماهى 12 روز و سالى سه چهار ماه سفر كند كثيرالسفر محسوب مى‌شود.

رفت و آمد موقت 25 روزه بین دو شهر [کثیر السفر ]

پرسش : شخصی بیست و پنج روز بین تهران قم تردد دارد و یک روز هم در تهران مانده آیا کثیر السفر است؟
پاسخ : در فرض سؤال کثیر السفر است.

نماز شخصی که در ماه پنج روز در هفته تردد دارد [کثیر السفر ]

پرسش : شخصی كه در هر هفته فقط پنج روز به مدت يك ماه رفت و آمد می کند نماز او چه حکمی دارد؟
پاسخ : در فرض سؤال، کثیر السفر است و نماز او کامل می باشد.

نماز کسی که 60 ساعت در هفته رفت و آمد دارد [کثیر السفر ]

پرسش : آیا کسی که 60 ساعت رفت و آمد دارد ( که مجموع آن 2 روز کامل و 12 ساعت است ) سه روز حساب میشود و کثیر السفر می باشد؟
پاسخ : اگر مرتب رفت و آمد می کند کثیر السفر است.

نماز کسی که سه روز در هفته در دو ماه غیر متوالی تردد می کند [کثیر السفر ]

پرسش : در مورد کثیر السفر داریم : اگر کسي دو ماه و بيشترحداقل هفته اي سه روز به مکانی سفر نماید، نمازش در بين راه و در آنجا کامل است؛ آيا اين دو ماه بايد پشت سرهم باشد يعني اگر اين ماه حداقل دوازده روزمسافر آنجا بود ولي در ماه بعدي يا به آنجا نرفت يا کمتر از دوازده روز رفت ولي ماه بعدي دوازده روز را درآنجا بود به خاطراين فاصله، بازهم نمازش کامل است؟
پاسخ : با توجه به فاصله شدن یک ماه در بین، کافی نیست و کثیرالسفر نمی شود.

حکم نماز خانواده ی شخص کثیر السفر [کثیر السفر ]

پرسش : در صورتی که شخصی به دلیل شرایط شغلی، کثیر السفر باشد، حکم نماز خانواده اش که همراهش هستند چیست؟
پاسخ : هرگاه خانواده اش مرتباً با او همراه هستند نماز همه ی آنها تمام است.

حکم نماز کسی بعد از هر دو روز اقامت، یک روز در مسیر است [کثیر السفر ]

پرسش : چنانچه شخصی در مکانی دو روز می ماند و یک روز در بین راه می باشد، وظیفه ی او در مورد نماز چیست؟
پاسخ : در فرض سؤال کثیر السفر محسوب می شود و نماز کامل است.

حکم نماز کسی که چهار روز در محل کار و دو روز در محل تحصیل می باشد [کثیر السفر ]

پرسش : شخصی که چهار روز را در محل کار خود و دو روز دیگر را در شهر مجاور دانشگاه برود که هر دو مکان بیش از مسافت شرعی می باشد نماز او چه حکمی دارد؟
پاسخ : در فرض سؤال، کثیر السفر محسوب می گردد و نماز او کامل می باشد.

مسافرت در خلال توقف ده روز [کثیر السفر ]

پرسش : افراد کثیر السفر اگر ده روز در وطن یا غیر وطن اقامت نمایند، در سفر اول باید نماز را شکسته بخوانند، حال اگر در میان این ده روز به مسافرت بیش از حد ترخص بروند، مثلا برای تفریح، باز هم باید این حکم در سفر اول رعایت شود یا این که نماز کامل می باشد؟
پاسخ : خارج شدن از محل اقامت به بیش از حد ترخص، قصد اقامه ی ده روز را به هم می زند و باید در سفر اول نماز کامل خوانده شود، ولی در آن سفر تفریحی نمازش شکسته است.

نماز کسی که ده سال، هر ماه هفت روز به محل کارش رفت و آمد می کند [کثیر السفر ]

پرسش : شخصی بمدت10سال استخدام ارگانی شده است که 50 کیلومتری وطن او می باشد ودر ماه7 روز به آن مکان می رود، تکلیف چنین شخصی در مورد نماز چیست؟
پاسخ : نماز چنین شخصی شکسته است و آن مکان حکم وطن وی را ندارد و کثیر السفر نیز نمی باشد.

منظور از سفرِ اولِ کثیر السفر [کثیر السفر ]

پرسش : منظور از سفر اول در موضوع کثیر السفر چه می باشد؟
پاسخ : سفري است که براي ابتدا و شروع به کار اصلي باشد و سفرهايي که براي تهيه مقدمات است جزء سفرهاي اصلي محسوب نمي شود و نماز و روزه کامل نيست.

معیار فاصله میان سفرها [کثیر السفر ]

پرسش : چنانچه فردی که کثیر السفر است؛ مقدار سفرهای او کم بشود و یا در بین این سفرها، چند روز به مقصد دیگری برود، آیا به کثیر السفر بودن او لطمه وارد می شود؟
پاسخ : چنانچه کاهش سفر او، کمتر از ده روز نشود و یا مسافرت او به مقصد دیگر کمتر از ده روز باشد، لطمه ای به کثیر السفر بودن او وارد نمی شود چرا که معیار خارج شدن از کثیر السفر بودن، فاصله شدن ده روز بین سفر می باشد و الا از کثیرالسفر بودن خارج می شود تا دوباره شرایط برای او حاصل شود.

حکم نماز کسی که در مأموریت شش ماهه، یک هفته در میان کار می کند [کثیر السفر ]

پرسش : شخصی که در طی مأموریت شش ماهه، یک هفته در محل کار و یک هفته در منزل می ماند، نماز او چه حکمی دارد؟
پاسخ : این شخص کثیر السفر می باشد و نماز او کامل است.
تعداد صفحات : 2