پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

نماز راننده ای که ضمن سفر کاری سفر زیارتی هم می رود [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : راننده ای همیشه مسیر معینی را رفت و آمده می کرده اما گاهی مثلا به قصد زیارت مسیر خود را عوض می کند و در ضمن، کار خود را نیز انجام می دهد بگونه ای که اگر موضوع زیارت نبود آن کار را قبول نمی کرد. حکم نماز او در این سفر چیست؟
پاسخ : نماز چنین شخصی کامل است.

نماز راننده بعد از فروش ماشین توسط صاحب آن [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : شخصی که شغل او رانندگی است ولی صاحب خودرو، زمانی که راننده در سفر است آن را بفروشد، راننده که مسیر را به صورت شخصی بر می گردد نماز او کامل می باشد؟
پاسخ : در فرض سوال مسافر می شود و باید نماز را شکسته بخواند.

مسافرت غیر شغلی و کاری مثل تفریح [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : افرادی که مسافرت شغل یا مقدمه ی شغل آنها است، اگر برای کاری غیر از شغل خود مسافرت نمایند مثلا برای زیارت یا تفریح، وظیفه ی آنها در نحوه ی خواندن نماز چیست؟
پاسخ : کسى که شغلش مسافرت است اگر براى کار دیگرى غیر از شغل خود (مثلًا براى حج یا زیارت یا مقصد دیگرى) مسافرت کند، باید مانند سایر مسافران نماز را شکسته بخواند، ولى اگر راننده‏اى اتومبیل خود را برای زیارت کرایه دهد و در ضمن خودش هم زیارت کند باید نماز را تمام بخواند.

نماز کسی که سفر مقدمه شغل او است [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : شخصی که مسافرت مقدمه شغل او می باشد مانند معلّم ، نماز و روزه او چه حکمی دارد؟
پاسخ : کسى که شغلش مسافرت نیست، ولى مسافرت مقدّمه شغل اوست، مانند معلّم و کارگر و کارمندى که خودش ساکن شهرى است و همه روز براى انجام کار به نقطه دیگرى مى‏ رود که رفت و آمد او هشت فرسخ یا بیشتر است، باید نماز را تمام بخواند و روزه را بگیرد.

حکم نماز شخصی که شغل او مسافرت می باشد [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اشخاصی که شغل آن ها رانندگی یا خلبانی یا کشتی بانی است، نماز او در سفر چه حکمی دارد؟
پاسخ : راننده‏ ها، خلبان‏ ها، کشتیبان‏ ها و ساربان‏ ها و مانند آن ها که سفر شغل آن ها می باشد باید نماز را تمام بخوانند. ضمنا این نکته قابل ذکر است: هر چند علی الظاهر افراد مختلفند: گروه اوّل: شغله السّفر مانند راننده، گروه دوم: شغله فی السّفر مانند پیله ¬ور که در روایات به آن اشاره شده است « التاجر الذی یدور فی تجارته » و به تعبیر امروزی تاجری که برای تجارت نیاز به سفر دارد و گروه سوم: غیر از این افراد که مسافرتشان برای امور دیگری است؛ ولیکن به فتوای ما هیچ کدام از آن ها با هم فرقی ندارند و معیار کثیرالسّفر است یعنی به قدری سفر کنند که برای آن ها مسافرت از حالت فوق العاده خارج شود و تبدیل به حالت عادی گردد.

نماز در سفر اول کسی که شغل او مسافرت است [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : شخصی که شغل او مسافرت است و باید نماز را کامل بخواند، زمانی که برای اولین بار به سفر میرود نماز او چه حکمی دارد؟
پاسخ : نماز او کامل است و اگر ماه رمضان است باید روزه بگیرد ولی در سفر اول بنابراحتیاط مستحب ، دو سه روز اوّل نماز را جمع بخواند. ضمنا چنانچه ده روز بین سفرهای او فاصله بیفتد، در سفر اول نمازش شکسته است.

نماز خدمه و مسئولین در سفر حج [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اشخاصی که در کاروان های حج مشغول به فعالیت می باشند، نماز خود را در این نوع مسافرت بابد به چه نحوی به جا آورند؟
پاسخ : کسانى که راهنماى حج و مدیر کاروان حجّاج و مانند آن مى ‏باشند، در صورتى که مسافرت جزء یا مقدّمه شغل آنها محسوب شود و این کار مدّت قابل ملاحظه ‏اى (حدود چند ماه) به طول انجامد باید نماز را تمام بخوانند.

وظیفه ی اشخاصی که بعضی از اوقات سفر شغل آنها است [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اگر شخصی در بعضی از اوقات به رانندگی مشغول است مثلا در تابستان بار به شهرهای مختلف می برد، نماز خود را در این نوع سفرها باید به چه نحوی بخواند؟
پاسخ : کسى که در مقدارى از سال شغلش مسافرت است مثل راننده‏ اى که فقط در تابستان یا زمستان کار رانندگى مى‏ کند، باید در سفرى که مشغول به کارش هست نماز را تمام بخواند.

نماز راننده ای که برای خرید لوازم ماشین سفر کند [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اگر راننده در صورت خرابی ماشین، برای خریدن لوازم آن مسافت شرعی را طی کند نماز او در سفر چه حکمی دارد؟
پاسخ : با توجه به اینکه در راستای شغل او می باشد نماز کامل است.

انصراف از شغل رانندگی در مسیر بازگشت [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اگر راننده بعد از مسیر رفت، از شغل رانندگی منصرف شود نماز او در این سفر چه حکمی دارد؟ آیا همانند کسی است که بعد از نماز چهار رکعتی مردد شده و باید تا پایان سفر نماز را تمام بخواند؟
پاسخ : از همان لحظه که منصرف شده است نمازهای او شکسته می شود.

نماز در ماموریت چهل روزه دریایی [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : پرسنل نیروی دریایی راهبردی ارتش که در طول ماه رمضان جهت انجام ماموریت از محل کار خود مثلا از نوشهر به بندر عباس رفته و بعد به دریانوری پرداخته و احتمالا چهل روز نیز به طول می انجامد، وضعیت نماز این گونه افراد در بندرعباس روی زمین و در دریا های ازاد چگونه است؟
پاسخ : نماز این گونه افراد در بندر عباس و روی دریا تمام است.

محصلینی که فاصله محل تحصیل تا محل سکونتشان هشت فرسخ یا بیشتر باشد [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : نماز و روزه دانشجویانی که دانشگاه محل تحصیل از محل سکونت آن ها هشت فرسخ (43کیلومتر) فاصله دارد چه حکمی دارد؟
پاسخ : در صورتی که قصد دارند برای مدت طولانی در آنجا سکونت داشته باشند(مثلا یکسال یا بیشتر) یا هفته ای حداقل سه روز به مدت دو سال یا بیشتر در آنجا باشند، آنجا در حکم وطن خواهد بود و نیازی به قصد ده روز ندارند. اما اگر آنجا نمی مانند ولی در هفته حداقل سه روز رفت و آمد دارند و این کار برای مدتی (حداقل دو ماه) ادامه دارد، نماز و روزه در آن محل و بین راه تمام است(ولی در سفر اول بنا بردو سه روز اول را شکسته هم ضمیمه کند).

حکم صور مختلف سفر دانشجویان در مورد نماز [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : حکم نماز و روزه دانشجویان، اساتید و معلّمان محترم را در فروض و صورتهاى مختلف بیان فرمایید؟
پاسخ : 1- چنانچه سفر به محلّ تحصیل یا تدریس براى مدّت قابل ملاحظه اى، مثلا یک سال یا بیشتر ادامه پیدا کند در حکم وطن است و نماز و روزه در آن تمام مى باشد، ماندن ده روز پى در پى در آن شرط نیست. 2ـ کسانى که از وطن خود هفته اى سه روز یا بیشتر به محلّ تحصیل مى روند و این کار براى مدّت قابل ملاحظه اى ( مثلا یک سال یا بیشتر ) ادامه دارد، آن محلّ نیز به حکم وطن آنها است. 3ـ کسانى که یک یا دو روز براى تحصیل به محلّى مى روند و باز مى گردند، نماز و روزه آنها شکسته است. 4ـ هرگاه در ایّام تعطیلى براى انجام کارهاى دیگرى غیر از تحصیل، به محلّ تحصیل برود، همان احکام بالا درباره او جارى مى شود. 5ـ کسانى که همه روزه یا حدّاقل سه روز در هفته به محلّ تحصیل یا تدریس مى روند، یعنى صبح به محلّ تحصیل یا تدریس مى روند و عصر باز مى گردند و این کار مدّتى ادامه مى یابد، کثیرالسفر محسوب مى شوند و نماز و روزه آنها در آن محل و به هنگام رفت و برگشت تمام است. 6ـ کسانى که به مدّت یک ماه یا بیشتر همه روزه به جایى به اندازه مسافت شرعیّه مى روند و باز مى گردند، حکم کثیرالسّفر را دارند. 7ـ دانشجویان یا معلّمان مشمول بند یک و دو، در صورتى که بخواهند روزه آن روزى که به محلّ تحصیل یا تدریس سفر مى کنند درست باشد، یا باید طورى بروند که قبل از ظهر به محلّ تحصیل یا تدریس برسند، و نیّت روزه کنند، یا بعد از ظهر از وطن خود حرکت کنند، تا روزه آنها مشکلى پیدا نکند. 8 ـ بعد از فراغت از تحصیل یا تدریس و کارهاى مربوط به امتحان و پایان نامه و امثال آن، در صورتى که به آن محلّ بروند، دیگر حکم وطن آنها را ندارد، مگر این که قصد داشته باشند در آن جا اقامت مستمر کنند.

حکم نماز و روزه در سفر اوّل دانشجویان [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : نماز و روزه دانشجویانی که برای اوّلین بار به شهر محل تحصیل خود می روند و کمتر از ده روز اقامت دارند، چه حکمی دارد؟
پاسخ : نماز آنها کامل است و اگر ماه رمضان است باید روزه بگیرند؛ ولی در سفر اوّل بنابردو سه روز اوّل، نماز را به صورت شکسته ضمیمه کنند.

نماز در سفر چند روزه دانشجويان به محل تحصيل [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : دانشجویانی که درس آنها تمام شده است که گاها فقط برای امتحان به آنجا می روند یا گاهی برای انجام پایان نامه یا گاهی برای تسویه حساب ، تکلیف آنها در مورد نماز در این چند روز چیست؟
پاسخ : اگر محل تحصیل حکم وطن آنها را داشته باشد و در آن محل سکونت می کنند نمازشان در آن جا کامل است و نیازی به قصد ده روز ندارند و اگر در دوران تحصیل، کثیر السفر بوده و حداقل ده روز فاصله ایجاد شده، در سفر اول نماز و روزه شکسته است ولی در سفرهای آینده در صورتی که از نظر عرف، ادامه سفرهای قبلی باشد حکم کثیر السفر را دارند.

حکم نماز ساکنین حومه تهران در شهر تهران [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : وضعیت نماز و روزه ساکنین شهریار و مانند آن در صورت آمدن به تهران چگونه است؟
پاسخ : الف : اگر آن جا، جزو تهران محسوب شود در تمام این شهر نماز و روزه او کامل است. ب : اگر جزو تهران محسوب نشود چنانچه فاصله آن تا اولین خانه های شهر تهران کمتر از 21/5 کیلومتر(بیست و یک کیلومتر و نیم) باشد در هر دو مکان و بین راه، نماز و روزه اش کامل است. ولی اگر بیشتر از این مقدار فاصله داشته باشد در صورتی که کثیر السفر باشد نماز و روزه اش کامل است وگرنه شکسته می باشد.

حکم نماز در محل تحصیل بعد از توقف ده روز در وطن [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اگر دانشجو ده روز یا بیشتر در وطن خود توقف داشته باشد، و بعد از آن به محل تحصیل خود برود نماز او در این سفر (سفر اول) چه حکمی دارد؟
پاسخ : اگر محل تحصیل حکم وطن را برای شما داشته باشد نماز شما در آنجا کامل است و اگر به آنجا کثیر السفر باشید نماز شما در سفر اول شکسته می باشد و در سفرها یا روزهای بعدی کامل است.

حکم نماز سیّاحان و جهانگردان [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اشخاصی که در طول سال به گردشگری و سیاحت می روند و وطن خاصی ندارند نمازشان چه حکمی دارد؟
پاسخ : کسانى که براى خود وطنى اختیار نکرده اند و به سیاحت و جهانگردى مشغولند باید نماز را تمام بخوانند.

حکم نماز خدمه کشتی [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اشخاصی كه بر روى كشتى‏ كار مى‏ كنند يا پرسنل نيروى دريايى که به مأموريت دریایی می روند، با توجه به متغیر بودن محل اقامت و مشخص نبودن مدت زمان حرکت کشتی، برای نماز چه تکلیفی دارند؟
پاسخ : اگر در مدت زمان دو ماه، حداقل حدود 12 روز از ماه در ماموریت باشند حکم کثیرالسّفر را دارند. انسان در یکی از این چهار حالت، کثیر السفر می شود و نماز و روزه اش در بین راه و مقصد کامل است: 1-در مدت زمان یک ماه، هر روز (هرچند بدون جمعه ها) رفت و آمد کند. 2-در مدت زمان 45 روز، 5 روز در هفته رفت و آمد کند. 3-در مدت زمان دو ماه و بیشتر، حداقل سه روز در هفته (یا 12 روز در ماه) رفت و آمد کند. 4-در مدت حداقل دو ماه و کمتر از دو سال، حداقل سه روز در هفته در جایی بماند.
تعداد صفحات : 1