پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

نماز راننده ای که ضمن سفر کاری سفر زیارتی هم می رود [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : راننده ای همیشه مسیر معینی را رفت و آمده می کرده اما گاهی مثلا به قصد زیارت مسیر خود را عوض می کند و در ضمن، کار خود را نیز انجام می دهد بگونه ای که اگر موضوع زیارت نبود آن کار را قبول نمی کرد. حکم نماز او در این سفر چیست؟
پاسخ : نماز چنین شخصی کامل است.

نماز راننده بعد از فروش ماشین توسط صاحب آن [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : شخصی که شغل او رانندگی است ولی صاحب خودرو، زمانی که راننده در سفر است آن را بفروشد، راننده که مسیر را به صورت شخصی بر می گردد نماز او کامل می باشد؟
پاسخ : در فرض سؤال مسافر می شود و باید نماز را شکسته بخواند.

مسافرت غیر شغلی و کاری مثل تفریح [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : افرادی که مسافرت شغل یا مقدمه ی شغل آنها است، اگر برای کاری غیر از شغل خود مسافرت نمایند مثلا برای زیارت یا تفریح، وظیفه ی آنها در نحوه ی خواندن نماز چیست؟
پاسخ : كسى كه شغلش مسافرت است اگر براى كار ديگرى غير از شغل خود (مثلًا براى حج يا زيارت يا مقصد ديگرى) مسافرت كند، بايد مانند ساير مسافران نماز را شكسته بخواند، ولى اگر راننده‏اى اتومبيل خود را برای زيارت كرايه دهد و در ضمن خودش هم زيارت كند بايد نماز را تمام بخواند.

نماز کسی که سفر مقدمه شغل او است [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : شخصی که مسافرت مقدمه شغل او می باشد مانند معلّم ، نماز و روزه او چه حکمی دارد؟
پاسخ : كسى كه شغلش مسافرت نيست، ولى مسافرت مقدّمه شغل اوست، مانند معلّم و كارگر و كارمندى كه خودش ساكن شهرى است و همه روز براى انجام كار به نقطه ديگرى مى‏ رود كه رفت و آمد او هشت فرسخ يا بيشتر است، بايد نماز را تمام بخواند و روزه را بگيرد.

حکم نماز شخصی که شغل او مسافرت می باشد [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اشخاصی که شغل آن ها رانندگی یا خلبانی یا کشتی بانی است، نماز او در سفر چه حکمی دارد؟
پاسخ : راننده‏ ها، خلبان‏ ها، كشتيبان‏ ها و ساربان‏ ها و مانند آن ها كه سفر شغل آن ها می باشد بايد نماز را تمام بخوانند. ضمنا این نکته قابل ذکر است: هر چند علی الظاهر افراد مختلفند: گروه اوّل: شغله السّفر مانند راننده، گروه دوم: شغله فی السّفر مانند پیله ¬ور که در روایات به آن اشاره شده است « التاجر الذی یدور فی تجارته » و به تعبیر امروزی تاجری که برای تجارت نیاز به سفر دارد و گروه سوم: غیر از این افراد که مسافرتشان برای امور دیگری است؛ ولیکن به فتوای ما هیچ کدام از آن ها با هم فرقی ندارند و معیار کثیرالسّفر است یعنی به قدری سفر کنند که برای آن ها مسافرت از حالت فوق العاده خارج شود و تبدیل به حالت عادی گردد.

نماز در سفر اول کسی که شغل او مسافرت است [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : شخصی که شغل او مسافرت است و باید نماز را کامل بخواند، زمانی که برای اولین بار به سفر میرود نماز او چه حکمی دارد؟
پاسخ : نماز او کامل است و اگر ماه رمضان است بايد روزه بگيرد ولي در سفر اول بنابراحتیاط مستحب ، دو سه روز اوّل نماز را جمع بخواند. ضمنا چنانچه ده روز بين سفرهاي او فاصله بيفتد، در سفر اول نمازش شکسته است.

نماز راننده ای که برای خرید لوازم ماشین سفر کند [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اگر راننده در صورت خرابی ماشین، برای خریدن لوازم آن مسافت شرعی را طی کند نماز او در سفر چه حکمی دارد؟
پاسخ : با توجه به اینکه در راستای شغل او می باشد نماز کامل است.

انصراف از شغل رانندگی در مسیر بازگشت [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اگر راننده بعد از مسیر رفت، از شغل رانندگی منصرف شود نماز او در این سفر چه حکمی دارد؟ آیا همانند کسی است که بعد از نماز چهار رکعتی مردد شده و باید تا پایان سفر نماز را تمام بخواند؟
پاسخ : از همان لحظه که منصرف شده است نمازهای او شکسته می شود.

نماز در ماموریت چهل روزه دریایی [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : پرسنل نیروی دریایی راهبردی ارتش که در طول ماه رمضان جهت انجام ماموریت از محل کار خود مثلا از نوشهر به بندر عباس رفته و بعد به دریانوری پرداخته و احتمالا چهل روز نیز به طول می انجامد، وضعیت نماز این گونه افراد در بندرعباس روی زمین و در دریا های ازاد چگونه است؟
پاسخ : نماز این گونه افراد در بندر عباس و روی دریا تمام است.

محصلینی که فاصله محل تحصیل تا محل سکونتشان هشت فرسخ یا بیشتر باشد [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : نماز و روزه دانشجویانی که دانشگاه محل تحصیل از محل سکونت آن ها هشت فرسخ (43کیلومتر) فاصله دارد چه حکمی دارد؟
پاسخ : در صورتي که قصد دارند براي مدت طولاني در آنجا سکونت داشته باشند(مثلا يکسال يا بيشتر) يا هفته اي حداقل سه روز به مدت دو سال يا بيشتر در آنجا باشند، آنجا در حکم وطن خواهد بود و نيازي به قصد ده روز ندارند. اما اگر آنجا نمي مانند ولي در هفته حداقل سه روز رفت و آمد دارند و اين کار براي مدتي (حداقل دو ماه) ادامه دارد، نماز و روزه در آن محل و بين راه تمام است(ولي در سفر اول بنا بر احتياط مستحب دو سه روز اول را شکسته هم ضميمه کند).

حکم صور مختلف سفر دانشجویان در مورد نماز [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : حکم نماز و روزه دانشجویان، اساتید و معلّمان محترم را در فروض و صورتهاى مختلف بیان فرمایید؟
پاسخ : 1- چنانچه سفر به محلّ تحصیل یا تدریس براى مدّت قابل ملاحظه اى، مثلا یک سال یا بیشتر ادامه پیدا کند در حکم وطن است و نماز و روزه در آن تمام مى باشد، ماندن ده روز پى در پى در آن شرط نیست. 2ـ کسانى که از وطن خود هفته اى سه روز یا بیشتر به محلّ تحصیل مى روند و این کار براى مدّت قابل ملاحظه اى ( مثلا یک سال یا بیشتر ) ادامه دارد، آن محلّ نیز به حکم وطن آنها است. 3ـ کسانى که یک یا دو روز براى تحصیل به محلّى مى روند و باز مى گردند، نماز و روزه آنها شکسته است. 4ـ هرگاه در ایّام تعطیلى براى انجام کارهاى دیگرى غیر از تحصیل، به محلّ تحصیل برود، همان احکام بالا درباره او جارى مى شود. 5ـ کسانى که همه روزه یا حدّاقل سه روز در هفته به محلّ تحصیل یا تدریس مى روند، یعنى صبح به محلّ تحصیل یا تدریس مى روند و عصر باز مى گردند و این کار مدّتى ادامه مى یابد، کثیرالسفر محسوب مى شوند و نماز و روزه آنها در آن محل و به هنگام رفت و برگشت تمام است. 6ـ کسانى که به مدّت یک ماه یا بیشتر همه روزه به جایى به اندازه مسافت شرعیّه مى روند و باز مى گردند، حکم کثیرالسّفر را دارند. 7ـ دانشجویان یا معلّمان مشمول بند یک و دو، در صورتى که بخواهند روزه آن روزى که به محلّ تحصیل یا تدریس سفر مى کنند درست باشد، یا باید طورى بروند که قبل از ظهر به محلّ تحصیل یا تدریس برسند، و نیّت روزه کنند، یا بعد از ظهر از وطن خود حرکت کنند، تا روزه آنها مشکلى پیدا نکند. 8 ـ بعد از فراغت از تحصیل یا تدریس و کارهاى مربوط به امتحان و پایان نامه و امثال آن، در صورتى که به آن محلّ بروند، دیگر حکم وطن آنها را ندارد، مگر این که قصد داشته باشند در آن جا اقامت مستمر کنند.

حکم نماز و روزه در سفر اوّل دانشجویان [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : نماز و روزه دانشجویانی که برای اوّلین بار به شهر محل تحصیل خود می روند و کمتر از ده روز اقامت دارند، چه حکمی دارد؟
پاسخ : نماز آنها کامل است و اگر ماه رمضان است بايد روزه بگيرند؛ ولي در سفر اوّل بنابر احتياط مستحب دو سه روز اوّل، نماز را به صورت شکسته ضميمه کنند.

نماز در سفر چند روزه دانشجويان به محل تحصيل [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : دانشجویانی که درس آنها تمام شده است که گاها فقط برای امتحان به آنجا می روند یا گاهی برای انجام پایان نامه یا گاهی برای تسویه حساب ، تکلیف آنها در مورد نماز در این چند روز چیست؟
پاسخ : اگر محل تحصيل حکم وطن آنها را داشته باشد و در آن محل سکونت مي کنند نمازشان در آن جا کامل است و نيازي به قصد ده روز ندارند و اگر در دوران تحصيل، کثير السفر بوده و حداقل ده روز فاصله ايجاد شده، در سفر اول نماز و روزه شکسته است ولي در سفرهاي آينده در صورتي که از نظر عرف، ادامه سفرهاي قبلي باشد حکم کثير السفر را دارند.

حکم نماز ساکنین حومه تهران در شهر تهران [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : وضعیت نماز و روزه ساکنین شهریار و مانند آن در صورت آمدن به تهران چگونه است؟
پاسخ : الف : اگر آن جا، جزو تهران محسوب شود در تمام اين شهر نماز و روزه او کامل است. ب : اگر جزو تهران محسوب نشود چنانچه فاصله آن تا اولين خانه هاي شهر تهران کمتر از 21/5 کيلومتر(بیست و یک کیلومتر و نیم) باشد در هر دو مکان و بين راه، نماز و روزه اش کامل است. ولي اگر بيشتر از اين مقدار فاصله داشته باشد در صورتي که کثير السفر باشد نماز و روزه اش کامل است وگرنه شکسته مي باشد.

حکم نماز در محل تحصیل بعد از توقف ده روز در وطن [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اگر دانشجو ده روز یا بیشتر در وطن خود توقف داشته باشد، و بعد از آن به محل تحصیل خود برود نماز او در این سفر (سفر اول) چه حکمی دارد؟
پاسخ : اگر محل تحصیل حکم وطن را برای شما داشته باشد نماز شما در آنجا کامل است و اگر به آنجا کثیر السفر باشید نماز شما در سفر اول شکسته می باشد و در سفرها یا روزهای بعدی کامل است.

حکم نماز سیّاحان و جهانگردان [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اشخاصی که در طول سال به گردشگری و سیاحت می روند و وطن خاصی ندارند نمازشان چه حکمی دارد؟
پاسخ : كسانى كه براى خود وطنى اختيار نكرده اند و به سياحت و جهانگردى مشغولند بايد نماز را تمام بخوانند.

حکم نماز خدمه کشتی [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اشخاصی كه بر روى كشتى‏ كار مى‏ كنند يا پرسنل نيروى دريايى که به مأموريت دریایی می روند، با توجه به متغیر بودن محل اقامت و مشخص نبودن مدت زمان حرکت کشتی، برای نماز چه تکلیفی دارند؟
پاسخ : اگر در مدت زمان دو ماه، حداقل حدود 12 روز از ماه در مأموريت باشند حكم كثيرالسّفر را دارند. انسان در یکی از این چهار حالت، کثیر السفر می شود و نماز و روزه اش در بین راه و مقصد کامل است: 1-در مدت زمان یک ماه، هر روز (هرچند بدون جمعه ها) رفت و آمد کند. 2-در مدت زمان 45 روز، 5 روز در هفته رفت و آمد کند. 3-در مدت زمان دو ماه و بیشتر، حداقل سه روز در هفته (یا 12 روز در ماه) رفت و آمد کند. 4-در مدت حداقل دو ماه و کمتر از دو سال، حداقل سه روز در هفته در جایی بماند.

نماز خدمه و مسئولین در سفر حج [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اشخاصی که در کاروان های حج مشغول به فعالیت می باشند، نماز خود را در این نوع مسافرت بابد به چه نحوی به جا آورند؟
پاسخ : كسانى كه راهنماى حج و مدير كاروان حجّاج و مانند آن مى ‏باشند، در صورتى كه مسافرت جزء يا مقدّمة شغل آنها محسوب شود و اين كار مدّت قابل ملاحظه ‏اى (حدود چند ماه) به طول انجامد بايد نماز را تمام بخوانند.

وظیفه ی اشخاصی که بعضی از اوقات سفر شغل آنها است [کسانی که شغل و کارشان سفر است ]

پرسش : اگر شخصی در بعضی از اوقات به رانندگی مشغول است مثلا در تابستان بار به شهرهای مختلف می برد، نماز خود را در این نوع سفرها باید به چه نحوی بخواند؟
پاسخ : كسى كه در مقدارى از سال شغلش مسافرت است مثل راننده‏ اى كه فقط در تابستان يا زمستان كار رانندگى مى‏ كند، بايد در سفرى كه مشغول به كارش هست نماز را تمام بخواند.
تعداد صفحات : 1