پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

فشار در لباس و مانند آن با آب قلیل [روش تطهیر با آب ]

پرسش : آیا لازم است در وسایلی که آب در آن جذب می شود فشار داده شود تا غساله اش خارج شود؟
پاسخ : براى شستن لباس و فرش و مانند آن مثل موی سر و صورت با آب قليل بايد آن را مقدارى فشار دهند تا آب از آن خارج شود ولی چنانچه آب، خود به خود بيرون آيد فشار لازم نيست.

باقی ماندن رنگ یا بوی نجاست بعد از شستشو [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر بعد از شستشو، رنگ یا بوی نجاست در لباس مانده باشد آیا پاک می شود؟
پاسخ : هرگاه چيز نجسى را بشويند و عين نجس برطرف شود امّا بو يا رنگ آن بماند ضررى ندارد و اگر شك كند عين نجس مانده يا نه، بايد بيشتر بشويد تا يقين كند از بين رفته است.

زائل شدن خودبخود بو یا رنگ یا طعم آب نجس [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر مدت زیادی از نجس شدن آب نجس بگذرد و هیچ اثری از بو یا رنگ یا مزه نجاست در آن نباشد آیا پاک می شود؟
پاسخ : هرگاه آبى كه بو، يا رنگ و يا طعم آن بر اثر نجاست تغيير كرده خود به خود رنگ و بو و طعمش از بين برود پاك نمى‏شود، مگر اين‏كه با آب كر يا باران يا جارى مخلوط گردد.

دفعات شستشو [روش تطهیر با آب ]

پرسش : برای تطهیر چیزهای نجس، چند مرتبه باید آب ریخته شود؟
پاسخ : براى تطهير چيزى كه نجس شده خواه با بول باشد یا غیر بول، یک مرتبه شستشو کافی است خواه با آب کر باشد یا با آب قلیل؛ ولی در بول با آب قلیل دو مرتبه بهتر است.

پاسخ کلی نحوه تطهیر فرش و مکان نجس [روش تطهیر با آب ]

پرسش : لطفا بصورت کلی و جامع بفرمایید که فرش و مکان نجس را چگونه می توان تطهیر کرد؟
پاسخ : ابتدا عين نجاست را برطرف نماييد. اگر آب قليل است مقداري آب روي آن قسمت بريزيد بگونه اي که محل نجس شده را در برگيرد و کمي آب را حرکت دهد و بعد با دستمالي آن آب را جمع کنيد. بدين ترتيب آن قسمت پاک مي شود اما دستمال و دست و ظرفي که دستمال در آن قرار مي گيرد نجس است و اگر با آب لوله کشي بشوييد همين مقدار که آب، محل نجس شده را فرا بگيرد و کمي آب را حرکت دهد پاک مي شود. و بهتر اين است که غساله آن با دستمال و امثال آن جمع شود.

نحوه تطهیر وسایلی که با بدن سگ تماس داشته [روش تطهیر با آب ]

پرسش : از آنجا كه يكى از راه هاى پاكسازى درون زندان ها از موادّ مخدّر استفاده از سگ هاى موادياب است، و اين امر موجب مى شود كه در حين بازرسى سگ ها با وسايل و اشياى زندانيان نموده و تماس مستقيم داشته باشند. ظروف و اشياى مورد برخورد سگ ها چگونه تطهير مى شود؟
پاسخ : هرگاه سگ ها با رطوبت به چيزى غير از ظروف تماس پيدا كنند با يك بار شستن پاك مى شود. و اگر با ظروف تماس پيدا كنند و چيزى از آن ننوشند باز با يك بار شستن در زير شير آب پاك مى شود و خاكمال كردن در اينجا لازم نيست.

شرایط تطهیر شیئ نجس با آب [روش تطهیر با آب ]

پرسش : آب با چه شرایطی اشیاء نجس را تطهیر می کند؟
پاسخ : آب پاك و مطلق هرچيز نجسى را پاك مى‏كند، به شرط اين‏كه‏ هنگامى‏كه چيز نجس را با آن مى‏شويند آب مضاف نشود و بو يا رنگ يا طعم نجاست به خود نگيرد و با آب كشيدن عين نجاست برطرف شود، مثلًا اگر خون در آن است آنقدر بشويند كه خون برطرف گردد، البته در آب قليل شرايط ديگرى نيز هست.

تطهیر اشیاء نجس با آب کر یا جاری [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اشیاء نجس را چگونه با آب کر یا جاری تطهیر می کنند؟
پاسخ : اگر چيز نجسى را با آب كر يا جارى يا آب لوله كشى بشويند تا عين نجاست برطرف شود، يا بعد از برطرف كردن عين نجس در آب كر يا جارى فرو برند پاك مى‏شود، ولى فرش و لباس و مانند آن را بايد فشار يا حركت داد تا آب آن خارج شود و اگر در حین شستشو، آب از آن، خارج و آب جدید جایگزین شده باشد، فشار لازم ندارد.

تطهیر آب در تصفیه خانه [روش تطهیر با آب ]

پرسش : تصفیه آب هاى زاید و فاضلاب و غیره به آب زلال در بعضى از کارخانه ها و مراکز انجام مى گیرد، آیا این آبها پاک هستند؟
پاسخ : آب مزبور نجس است مگر این که با آب جارى یا کر یا آب باران به اندازه کافى مخلوط شود؛ ولى مى توان براى زراعت وشرب حیوانات از آن استفاده کرد.

تطهیر موادی که با شستن از بین می رود [روش تطهیر با آب ]

پرسش : چیزهایی مانند قند و شکر که اگر شسته شود حل شده و از بین می رود چگونه تطهیر می شوند؟
پاسخ : هرگاه قند يا شكر نجس شود با آب كشيدن پاك نمى‏شود.

تطهیر شیء نجس به وسیله استریل و ضد عفونی [روش تطهیر با آب ]

پرسش : وسایل آزمایشگاهى، بدن، لباس و مانند آنکه در اثر تماس با نجاساتى مانند خون نجس مى شود، آیا با انجام عمل استریل و یا ضدّ عفونى کردن پاک مى شود؟
پاسخ : باید آنها را نخست بشویند و بعد استریل کنند.

تفاوت تطهیر با آب لوله کشی و آب قلیل [روش تطهیر با آب ]

پرسش : تفاوت تطهیر با آب لوله کشی و آب قلیل در چیست؟
پاسخ : تطهیر با آب لوله کشی بسیار آسان است و غُساله آن پاک است به شرط این که عین نجاست در آن نباشد و می توانند غساله را با حوله ای جمع کنند و نیاز به شستن حوله هم نیست ولی خوب است بشویند. ولی غُساله آب قلیل نجس است و با حوله ای به طور معمول و به دور از وسواس آن را جمع می کنند. در این صورت زمین و رطوبت اندکی که باقیمانده است پاک ولی حوله و دستها نجس است که باید آنها را آب بکشند. البته تا آنجا که ممکن است از آب لوله کشی استفاده کنند تا دچار وسواس نشوند.

تطهیر فرشی که نجاست آن به زمین سرایت کرده [روش تطهیر با آب ]

پرسش : فرشی را که نجاست از آن به زمین سرایت کرده است بدون جابجا کردن و بدون شستن زمین با آب کر می شوییم و غساله آنرا جمع می کنیم آیا به این ترتیب فرش پاک می شود در حالیکه زمین نجس است و فرش خیس با آن در تماس است؟ آیا جمع کردن غساله موجب بالا آمدن نجاست نمی شود؟
پاسخ : اگر زمین شسته نشده باشد با برخورد فرش با زمین، فرش مجددا نجس می شود و اگر شسته شده اشکال ندارد.

تطهیر با ماشین لباسشویی [روش تطهیر با آب ]

پرسش : حکم تطهیر با انواع ماشین لباسشویی چگونه است؟
پاسخ : ماشين هاى اتوماتیک كه يكى دو بار با موادّ شوينده لباس را مى شويد و آخرين بار پس از پاک کردن عین نجاست با آب خالص شستشو مى دهد و بعد آب را تخليه مى كند، لباسهایی که شسته پاک است و ماشین نیز پاک است خواه در حال شستن لباسها اتّصال با آب لوله کشى داشته باشد یا بعد از قطع شدن، شروع به شستشو کند. البته در لباس شویی های سطلی و دوقلو که ماشین بطور خودکار، لباس را تطهیر نمی کند چنانچه لباس نجسی در بین لباسها باشد فضای داخل ماشین، آب درون آن و تمامی لباس ها نجس هستند و باید آب کشیده شوند.

تطهیر موبایل نجس شده [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر موبایل و وسایل الکتریکی نجس شود با توجه به اینکه آب به آن ضربه می زند چه باید کرد؟
پاسخ : می توانید قاب آن را باز کرده و تطهير کنيد و يا براي آن، جلد تهيه نماييد.

تطهیر توسط غیر مسلمان [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر لباسى را غیر مسلمان شسته باشد، ولى لباس در آفتاب خشک شده باشد، آیا آن لباس پاک است؟
پاسخ : آفتاب لباس را پاک نمى کند، فقط اشیاى غیر منقول اگر با آفتاب خشک شود پاک مى شود و در تماسّ دست غیر مسلمان، اگر رطوبت سرایت کننده اى در دست باشد، احتیاطاً آب مى کشید و اگر احتمال بدهید با ماشین لباسشویى یا با دستکش شسته است، آن هم پاک است و جستجو لازم نیست.

تطهیر خمیر نجس [روش تطهیر با آب ]

پرسش : چگونه مى توان خمیر نجس را تطهیر کرد؟
پاسخ : ظاهراً راه قابل ملاحظه اى ندارد.

تطهیر باطن هندوانه [روش تطهیر با آب ]

پرسش : در تطهیر قاچ هندوانه آیا مرحله چلاندن لازم است؟
پاسخ : می توان زیر شیر، آن را آب کشید.

نحوه تطهیر لباس نجسی که آغشته به ذرات رنگ شده [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر رنگهایی که به در و پنجره خانه می زنند به لباس بچسبد و باآب و صابون رنگ تمیزنشود، لباس هم از قبل نجس بوده، آیا با وجود لکه رنگ ،آن لباس با آب پاک می شود؟
پاسخ : ظاهر آنها با شستن پاک می شود و در نماز حکم محمول را دارد.

شک در صحت شستشو [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر بعد از اینکه چیزی را آب کشیدیم شک کنیم صحیح آب کشیده ایم یا نه چه حکمی دارد؟
پاسخ : هرگاه انسان چيزى را آب بكشد و يقين كند پاك شده، بعد شك كند كه آن را درست آب كشيده يا نه، آن چيز پاك است، مگر اين‏كه بداند كه در حال شستن توجّه نداشته است.

تطهیر زمین شنی با آب قلیل [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر زمین به گونه ای باشد که آب در یک جا قرار نگیرد مثلاً شنی باشد یا سراشیب باشد در این صورت چگونه تطهیر می شود؟
پاسخ : هرگاه زمينى را با آب قليل آب بكشند اگر از شن يا ريگ باشد و غساله يعنى آب باقيمانده در آن فرو رود پاك است، امّا ريگهاى زير آن زمين نجس مى‏شود. همچنين اگر سراشيبى ‏داشته باشد آب از آن بگذرد پاك مى‏گردد، امّا اگر غساله روى زمين بماند نجس است، مگر با وسيله‏اى آن را جمع كنند.

روش تطهیر قسمت نجس شده فرش در همان مکان [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر روى فرش چند قطره خون بچكد، چگونه مى توان فرش را در همانجا و بدون آن كه بيرون برد، تطهير كرد؟ تا اگر كسى پاى خيس روى آن گذاشت و به جاهاى ديگر رفت، مشكلى نداشته باشد و بتوان روى آن نماز خواند؟
پاسخ : زیر آن قسمت طشتی بگذارید و ابتدا عين نجاست را برطرف نماييد و با آب لوله کشي همين مقدار که آب، محل نجس شده را فرا بگيرد و کمي آب را حرکت دهید پاک مي شود. و بهتر اين است که غساله آن با دستمال و امثال آن جمع شود.

تطهیر تنور نجس با آب قلیل [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر تنور نجس شود چگونه با آب قلیل تطهیر می شود؟
پاسخ : براى تطهير تنور نجس كافى است يك مرتبه از بالا به پايين آب در آن بريزند بطورى كه تمام اطراف آن شسته شود، امّا اگر بوسيله بول نجس‏ شده باشد دوبار لازم است و بهتر است گودالى ته آن بكنند تا آبها در آن جمع شود و بيرون آورند و بعد آن گودال را با خاك پاك پر كنند.

روش تطهیر دیوار [روش تطهیر با آب ]

پرسش : دیوار داخلی خانه ما نجس شده و من نیاز دارم که نجاست را از بین ببرم و دیوار را پاک نمایم. از آنجایی که یک حوله خیس که نجس بوده به آن برخورد کرده، چگونه باید عین نجاست را برطرف کنم؟
پاسخ : در فرض سوال، اگر آب لوله کشی یک لحظه به دیوار برسد ظاهر دیوار پاک می شود.

تطهیر دیواری که با رنگ نجس، رنگ آمیزی شده [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر مقداری رنگ نجس شود، سپس با آن جایی رنگ زده شود، آیا اگر بعد از خشک شدن رنگ، آن جا را آب بکشیم پاک می شود؟
پاسخ : آری، پاک می شود.

تقلید از مرجعی که ازالۀ نجاست را در تطهیر شیء کافی می داند [روش تطهیر با آب ]

پرسش : مشکل بزرگی دارم ولی بطور خلاصه می گویم:زنی21 ساله هستم 1 سال پیش آقای صانعی را بعنوان مرجع انتخاب کردم و فتوای ایشان در باره ی ادرار روی سرامیک این است که با دستمال برداری پاک است من این کار را انجام دادم. بعد از ماهها به من گفتند ایشان دیگر مرجع نیستندومن شما را 2 ماه است مرجع خود نمودم حال فتوای شما پاک کردن با آب است .حالا من فکر میکنم تمام زندگی ام نجس است چون بارها از اون قسمتها با طی و بخارشو همه جای منزلم را پاک کردم .من دارم دیوانه میشوم اعصابم بهم ریخته عاجزوخسته شده ام .شمارابخداقسم میدهم تا از بین نرفتم مرا راهنمایی کنید
پاسخ : آن مقداری که سابق عمل کردید به همان صورت باقی می ماند (تکلیفی ندارید) از این به بعد مطابق فتوای ما عمل کنید و محل ادرار را با آب بشوئید.

زوال عین نجاستِ ادرار با تبخیر [روش تطهیر با آب ]

پرسش : اگر ادرار در مکانی ریخته باشد آیا با خشک شدن آنجا با اولین اتصال آب کر به آن مکان آنجا پاک می شود یعنی می توان گفت که دیگر عین نجاستی در کار نیست؟
پاسخ : آری؛ پاک می شود مگر اینکه محل به قدری آلوده باشد و آب به قدری کم باشد که با ریختن آب مضاف شود.

شستن بعد از برطرف شدن عین نجاست زیر آب [روش تطهیر با آب ]

پرسش : با توجه به مساله 180 اگر چیز نجسی را زیر شیر آب بشوییم به محض برطرف شدن عین نجاست تطهیر می شود؛ لطفا بفرمایید آیا لازم است از زیر آب خارج کنیم و دوباره آب بکشیم؟
پاسخ : براى تطهير بدن در آب كر يا جارى يا زير شير آب، همين اندازه كه عين نجاست برطرف شود بدن پاك است و بيرون آمدن و دوباره در آب فرو رفتن لازم نيست.
تعداد صفحات : 2