پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

معنای وسواس در مسایل شرعی [وسواس در طهارت و نجاست]

پرسش : وسواس در مسائل شرعي به چه معناست؟
پاسخ : گاهي ميان متديّنين در امور عبادي از جمله غسل و وضو يا اعمال حج و امثال آن وسواس ايجاد مي شود که متأسفانه گاهي باعث ترس و خستگي از عبادت و يا ترک آن مي گردد، البته ممکن است وسواس در امور اعتقادي و عادي زندگي نيز اتفاق بيافتد که از بحث ما خارج است هرچند راه حل ها در مورد آنها نيز تقريباً يکسان است. درجات وسواس متفاوت است و در بعضي بسيار پيشرفته است و بايد درمان شود تا عواقب نامناسبي نداشته باشد.

راه درمان وسواس [وسواس در طهارت و نجاست]

پرسش : من فکر می کنم همه جا نجس است لطفا راه حلی بیان فرمایید که که از این بیماری نجات پیدا کنم؟
پاسخ : وسواسى بودن شما به علّت ندانستن مسائل است. اگر مسائل را درست، یاد بگیرید، راحت مى شوید. مسأله مهم این است که علم و یقین وسواسى نه ملاک نجاست است، نه ملاک طهارت؛ و به عبارت واضح تر، باید ببینید افراد عادى متدیّن چه موقع علم به نجاست پیدا مى کنند، و چه موقع علم به طهارت، به همان مقدار قناعت کنید، و اگر قلب شما راضى نشد به آن اعتنا نکنید، و مسؤولیّت آن را به عهده ما بگذارید. به شک و تردید اعتنا نکنید، حتّى کف توالت مادامیکه با چشم خود نجاستى در آن نبینید بگویید پاک است؛ کوچه ها، خیابانها، مغازه ها همه پاک است. اتومیبل هاى عمومى، صندلى ها و دسته درهاى آنها پاک است، حمّام مادامى که چیز نجسى به یقین در آن نباشد پاک است. تمام مسلمانها و بچّه هاى آنها مادامى که نتوانید قسم به نجس بودن آنها بخورید پاک هستند. وظیفه شرعى شما این است که به آنچه گفته ایم عمل کنید، و بعد از یک هفته آثار مثبت آن را خواهید دید. راه حلّ ديگر، زمان بندي است: مثلاً براي وضو سه دقيقه کافي است و نبايد بيشتر شود و براي غسل 10 دقيقه کافي است و نبايد بيش از اين طولاني شود و عمل صحيح است.

ملاک یقین در افراد وسواسی [وسواس در طهارت و نجاست]

پرسش : با توجه به اینکه شخص وسواسی باید خیلی بیشتر از افراد عادی لباسش را بشوید تا یقین به طهارت برایش حاصل شود آیا باید یقین خود را ملاک طهارت قرار دهد؟
پاسخ : كسانى كه گرفتار حالت وسوسه مى‏شوند و زود يقين به نجس بودن چيزى پيدا مى‏كنند و يا به هنگام آب كشيدن چيز نجس به آسانى يقين به پاكى پيدا نمى‏كنند، يقين آنها اعتبار ندارد و مى‏توانند همان‏طور كه ديگران يقين پيدا مى‏كنند قناعت كنند.

علم و یقین افراد وسواسی به نجاست [وسواس در طهارت و نجاست]

پرسش : اگر شخصی وسواس در نجاست و پاکی داشته باشد اما در عین حال یقین به نجاست چیزی داشته باشد چه تکلیفی دارد؟
پاسخ : افراد وسواسى نبايد به علم و يقين خود در طهارت و نجاست توجّه كنند، بلكه بايد ببينند افراد معمولى در چه مورد يقين به طهارت يا نجاست پيدا مى‏كنند و به ‏همان ترتيب عمل كنند و براى ‏ترك وسواس، بهترين‏ راه، بى‏ اعتنايى است.

تردید در یقین سابق به نجاست [وسواس در طهارت و نجاست]

پرسش : اگر کسی بعد از مدتی که به متنجس بودن جایی یا شیئی یقین داشته و در یقین خود دچار تردید شده و فکر می کرده ممکن است یقین اولیه از روی وسواس یا غیره باشد، تکلیفش چیست؟
پاسخ : یقین او در این صورت اعتباری ندارد.

احتیاط بیش از حد در پاکی و نجسی [وسواس در طهارت و نجاست]

پرسش : من فکر می کنم همه جا نجس است لطفا راه حلی بیان فرمایید که که از این بیماری نجات پیدا کنم؟
پاسخ : احتياط زياد از حد در مسأله طهارت و نجاست از نظر شرع كار پسنديده‏اى نيست، بلكه اگر سبب وسواس گردد اشكال دارد.
تعداد صفحات : 1