پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

حکم ترک یا افطار روزه به دلیل ورزش کردن [وجوب روزه]

پرسش : افرادی هستند که باید خود را برای مسابقات ورزشی آماده نمایند و اگر بخواهند در ماه رمضان روزه بگیرند، دچار ضعف بدنی می شوند، آیا می توانند روزه را ترک نموده و در ایام دیگر سال قضا نمایند؟
پاسخ : ورزش کردن مجوزروزه نمی گردد و چنانچه بتواند، باید ساعت ورزش خود را تغییر دهد و به فاصله زمانیتا سحر و یا زمان هائی که توان بیشتری برای ورزش کردن دارد موکول نماید. در غیر این صورت، تنها مجوزاین است که در برخی روزها (مثلا هفته ای 3-4 روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعی از شهر خارج و در آنجاکند و برگردد. و تا ماه رمضان سال آینده قضای آن را بجا آورد.

حکم روزه ی دختران تازه به بلوغ رسیده [وجوب روزه]

پرسش : وظیفه ی دخترانی که تازه به سن تکلیف رسیده اند اما به علّل ضعف جسمانی توانایی روزه گرفتن را ندارند، چیست؟
پاسخ : دختران با تمام شدن نه سال قمری (8 سال و 8 ماه و 25 روز شمسی)میشوند، ولی چنانچه قادر بر انجام برخی از تکالیف مثل روزه نباشند، انجام آن برای آنها واجب نیست. و اگر تا ماه رمضان سال بعد قادر بر قضای آن هم نباشند، قضا نیز ندارد، ولی برای هر روز باید فقیری را سیر کنند.

حکم روزه برای افراد دارای مشاغل سخت [وجوب روزه]

پرسش : وظیفه ی افرادی که دارای مشاغل سخت هستند مانند نانوا، کشاورز، در مورد روزه چیست؟
پاسخ : سختی کار مجوزروزه نمی گردد و چنانچه بتواند، باید ساعت کاری خود را تغییر دهد و یا در ماه رمضان کارهای سبک تری انجام دهد. در غیر این صورت، تنها مجوزاین است که در برخی روزها (مثلا هفته ای 3-4 روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعی از شهر خارج و در آنجاکند و برگردد و تا ماه رمضان سال آینده قضای آن را بجا

روزه افراد ضعیف در مناطق گرمسیری [وجوب روزه]

پرسش : افرادی که در شهرهای زندگی می کنند که دارای آب و هوای خیلی گرمی است از آنجایی که روزه در تابستان در آن مناطق طاقت فرسا است و انسان را از فعالیت های روزمره باز میدارد، وظیفه ی آنها چیست؟
پاسخ : مردم معمولاً در فصل تابستان نیز روزه می گیرند و به کارهای زندگی (البته بصورت سبک تر) ادامه می دهند ولی چنانچه بعضی افراد ضعیف باشند و طاقت روزه پی در پی نداشته باشند می توانند یک در میان روزه بگیرند و در زمستان بقیه را قضا کنند.

حکم ترک یا افطار روزه به دلیل امتحانات [وجوب روزه]

پرسش : جوانانی که در ایام ماه رمضان امتحانان سرنوشت سازی دارند و اگر بخواهند روزه بگیرند نمی توانند درس بخوانند، آیا می توانند روزه را ترک نموده و در ایام دیگر قضا نمایند؟
پاسخ : درس خواندن مجوزروزه نمی گردد و چنانچه بتواند، باید ساعت مطالعه خود را تغییر دهد و به فاصله زمانیتا سحر و یا زمانهائی که توان بیشتری برای درس خواندن دارد موکول نماید. در غیر این صورت، تنها مجوزاین است که در برخی روزها (مثلا هفته ای 3-4 روز) قبل از ظهر به مقدار مسافت شرعی از شهر خارج و در آنجاکند و برگردد. و تا ماه رمضان سال آینده قضای آن را بجا آورد.

وجوب روزه [وجوب روزه]

پرسش : گرفتن روزه برای مسلمانان چه حکمی دارد؟
پاسخ : در هر سال واجب است همه افراد مکلّف یک ماه مبارک رمضان را روزه بدارند.

تعریف روزه [وجوب روزه]

پرسش : روزه در اصطلاح شرع به چه معنا می باشد؟
پاسخ : روزه آن است که انسان براى اطاعت فرمان خدا، از اذان صبح تا مغرب، از چیزهایى که روزه را باطل مى‏کند خوددارى کند.

اهمیّت روزه در اسلام [وجوب روزه]

پرسش : جایگاه روزه در دین اسلام چگونه می باشد؟
پاسخ : روزه یکى از عبادتهاى مهمّ اسلامى است که در هر سال تنها به مدّت یک ماه، ماه مبارک رمضان، بر مسلمانان واجب مى شود. و یکى از بهترین روشهاى خودسازى و تهذیب نفس است. روزه از معدود عباداتى است که گناه بزرگو خودنمایى نمى تواند در آن نفوذ کند زیرا شخصى که اهل روزه است و لیاقت بار یافتن به این ضیافت الهى را دارد هرگز به غیر از خدا به دیگرى فکر نمى کند، و شخصى که لیاقت این عبادت بزرگ را ندارد و اهل روزه نیست، بلکه اهلو خودنمایى است، لازم نیست روزه بگیرد و تظاهر کند، بلکه بدون این که روزه بگیرد بدروغ خود را روزه دار نشان مى دهد! روزه از ارکان پنجگانه اسلام، ابزار رسیدن به تقوا، سپر آتش جهنّم، موجب سلامتى انسان، و خلاصه یکى از بهترین ابزار ترقّى و قرب الى الله است.

تقلید از مرجعی که بلوغ دختر را 13 سالگی می داند [وجوب روزه]

پرسش : اگر دختر از مرجعی که فتوا به وجوب روزه از 13 سالگی می دهد تقلید کند. چنانچه اکنون بخواهد مقلد حضرت عالی شود حکم روزه های که از سن 9 سالگی بجا نیاورده است، چه می باشد؟
پاسخ : اگر واقعا در تقلیدش درست عمل کرده بوده است نسبت به گذشته وظیفه ای ندارد.

تفاوت بین خواب، جنون و اغماء [وجوب روزه]

پرسش : تکلیف فرد خوابیده، مجنون و بیهوش در مورد روزه چیست؟
پاسخ : معمولا خواب اختیاری است و جنون اختیاری نیست، اما اغماء نه جنون است و نه خواب. روایات متعددی داریم که روزه از آنها ساقط است اما اگر نیمی از روز باشد و قبل از آن نیت کرده باشد احتیاط واجب آن است که قضا کنند اما اگر تمام روز باشد از او ساقط است.

عدم لزوم اجازه شوهر و پدر برای روزه رمضان [وجوب روزه]

پرسش : آیا رضایت پدر یا شوهر برای روزه گرفتن لازم می باشد؟
پاسخ : روزه ماه مبارک رمضان واجب است و در تکالیف واجب، رضایت و عدم رضایت ایشان شرط نیست و فرد باید طبق تکلیف خود عمل کند و روزه بگیرد.

حکم روزه در صورت تهدید شوهر به طلاق [وجوب روزه]

پرسش : اگرشوهر راضی نباشد که زن روزه بگیرد و زن را تهدید به جدایی کند، وظیفه چیست؟
پاسخ : در فرض سوال روزه بگیرد و هرگاه شوهر از او خوردن غذا و ... را خواست انجام دهد و بعد قضای آن روز را بجا آورد.
تعداد صفحات : 1