پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

روزه ی افراد سالخورده [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : روزه برای افراد سالخورده و کهنسال چه حکمی دارد؟
پاسخ : مرد و زن پير كه روزه گرفتن براى آنها مشكل است مى ‏توانند روزه را ترك كنند، ولى بايد براى هر روز يك مد (تقريباً 750 گرم) گندم يا جو و مانند اينها به فقير دهند و بهتر آن است به جاى گندم و جو، نان را انتخاب كنند و در اين صورت احتياط واجب اين است به اندازه ‏اى باشد كه گندم خالص آن مقدار يك مد شود.

معیار پیری برای ترک روزه [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : در مسأله 1450 توضیح المسائل فرموده اید: «مرد و زن پیر که روزه گرفتن براى آنها مشکل است مى توانند روزه را ترک کنند» لطفاً معیار و میزان پیرى را معیّن فرمائید؟
پاسخ : میزان پیری به آن است که روزه برای او مشقت داشته باشد. (مشقت نه مشقت شدید، یضعف عن الصوم)

وظیفه زن شیرده در صورت امکان تغذیه کودک با شیر خشک [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : اگر خانمی که بچه دو ماهه دارد و به او شیر می دهد؛ با توجه به وجود شیر خشک در بازار، آیا می تواند روزه را بجا نیاورد؟
پاسخ : هر گاه استفاده از شیر خشک برای تغذیه فرزند او مشکلی نداشته باشدباید روزه بگیرد.

روزه ی زنان شیرده [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : وظیفه ی زن شیرده در ماه رمضان در مورد روزه چیست؟
پاسخ : زنانى كه بچه شير مى‏ دهند خواه مادر بچه باشند يا دايه، اگر روزه گرفتن باعث كمى شير آنها و ناراحتى بچه شود روزه بر آنها واجب نيست، ولى براى‏ هر روز همان كفّاره (يك مدّ طعام750گرم ) گندم یا جو یا مانند آن واجب‏ است، بعداً نيز بايد روزه را قضا كنند، امّا اگر روزه براى خودشان ضرر داشته باشد، نه روزه واجب است و نه كفّاره، ولى بايد بعداً روزه‏ هايى را كه نگرفته‏ اند قضا نمايند، البته اگر روزه برای خود زن ضرر داشته باشد و نتواند تا سال بعد قضا نماید، قضا نیز ندارد.

روزه ی زنان باردار [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : وظیفه ی زن باردار در ماه رمضان در مورد روزه چیست؟
پاسخ : زنان بارداري که روزه براي حمل آنها ضرر دارد روزه گرفتن بر آنها واجب نيست، ولى كفّاره‏ براي هر روز (یک مد طعام750گرم) گندم یا جو یا مانند آن بايد بدهند و بعدا قضای آن را به جا آورند، امّا اگر روزه براى خودش ضرر دارد روزه بر او واجب نيست كفّاره هم ندارد، ولى بعداً قضا مى‏ كند، البته در صورتی که روزه برای خود او ضرر دارد اگر نتواند تا سال بعد به جا آورد قضا ندارد.

وجوه مختلف قضا و کفاره ی زنان باردار و شیرده [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : با توجه به سؤالهای مکرر مقلّدین معظّم له در خصوص قضا و کفارّه روزه برای بانوان در هنگام بارداری و شیردهی، خواهشمندم نظر شریفتان را در مورد احتمالات ذیل که به صورت دسته بندی آماده شده است بیان فرمایید. 1- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای خودش ضرر دارد و انجام قضای آن تا سال بعد نیز برای خودش ضرر داشته-باشد؟ 2- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای خودش ضرر دارد ولی انجام قضای آن تا سال بعد، برای حمل و یا فرزندش ضرر داشته باشد؟ 3- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای خودش ضرر دارد و قضای آن را تا سال بعد بدون عذر بجا نیاورد؟ 4- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد ولی انجام قضای آن تا سال بعد، برای خودش ضرر داشته باشد؟ 5- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد و انجام قضای آن تا سال بعد نیز برای حمل و یا فرزندش ضرر داشته باشد؟ 6- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد و قضای آن را تا سال بعد بدون عذر بجا نیاورد؟
پاسخ : 1: قضا ساقط است و برای هر روز فقیری را اطعام می کند. 2: بنابر احتیاط قضای آن روز را بجا می آورد و برای هر روز فقیری را اطعام می کند. 3 الی 5: قضای آن روز را بجا می آورد و برای هر روز فقیری را اطعام می کند. 6) قضای آن روز را بجا می آورد و برای هر روز دو فقیر را اطعام می کند.

ترک روزه با احتمال بارداری و کشف خلاف آن [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : اگر خانمی احتمال دهد حامله است و با این احتمال، روزه را ترک کند ولی بعدا معلوم شود باردار نيست تکليف او چيست؟
پاسخ : در صورتی که تصور می کرده روزه برایش ضرر دارد و ترک کرده قضا دارد ولی کفاره ندارد.

وظیفه زن در صورت ترک روزه به علت بارداری و شیردهی و استمرار بیماری [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : زنى 63 ساله هستم که شش بچه به دنیا آورده ام. در دوران حاملگى و شیرخوارگى بچّه ها (حدود 12 سال) نتوانستم روزه بگیرم، پس از آن نیز تاکنون هر وقت خواستم روزه بگیرم دچار خونریزى معده شده، و با توصیه پزشکان روزه نگرفته ام، اکنون تکلیف بنده چیست؟
پاسخ : در حال حاضر شما مکلّف به روزه نیستید، احتیاط واجب آن است که اگر قدرت دارید براى هر روز به اندازه یک مدّ طعام (750گرم گندم) به شخص نیازمندى بدهید. همچنین براى ایّام گذشته که روزه نگرفته اید و تا سال بعد هم توانایى بر روزه نداشته اید.

حکم روزه زن شیرده در صورت اذیّت شدن فرزند [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : اگر روزه داری زن شیرده، سبب ناراحتی بچه شود آیا کفایت از روزه ماه رمضان می کند؟
پاسخ : روزه او اشکال دارد.

حکم قضای روزه برای افراد سالخورده در صورت توانایی [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : چنانچه افراد سالخورده بعد از ماه رمضان توانایی قضای آن را داشته باشند، لازم است قضای آن را به جا آورند؟
پاسخ : كسانى كه به خاطر پيرى روزه نگرفته اند اگر در فصل مناسبى كه هوا ملايم و روزها كوتاه است بتوانند قضاى آن را به جا آورند احتياط واجب آن است كه آن را قضا كنند.

حکم روزه برای مبتلايان به بيمارى استسقاء [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : وظیفه ی افرادی که بیماری استسقاء دارد، در مورد روزه چیست؟
پاسخ : روزه بر كسانى كه مبتلا به بيمارى استسقاء هستند، يعنى زياد تشنه مى ‏شوند و توانايى روزه گرفتن را ندارند و يا براى آنها بسيار مشكل است واجب نيست، ولى بايد براى هر روز يك مدّ طعام كه در مسأله قبل به آن اشاره شد كفّاره بدهند و بهتر است كه بيش از مقدار ضرورت آب نياشامند و اگر بعداً بتوانند قضا كنند احتياط واجب قضا كردن است.

وجوب روزه بر زنان شيرده در صورت وجود شيرده مجانى [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : چنانچه زنی بچه را به صورت مجانی شیر بدهد، وظیفه ی مادر در مورد روزه چیست؟
پاسخ : اگر كسى پيدا شود كه بدون اجرت، بچه را شير دهد يا شخصى پيدا شود كه اجرت دايه را بى منّت بپردازد، در اين صورت روزه گرفتن واجب است.
تعداد صفحات : 1