پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

حکم روزه ی زنان شیرده [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : وظیفه ی زن شیرده در ماه رمضان در مورد روزه چیست؟
پاسخ : زنانى که بچه شیر مى‏ دهند خواه مادر بچه باشند یا دایه، اگر روزه گرفتن باعث کمى شیر آنها و ناراحتى بچه شود روزه بر آنها واجب نیست، ولى براى‏ هر روز همان کفّاره (یک مدّ طعام750گرم ) گندم یا جو یا مانند آن واجب‏ است، بعداً نیز باید روزه را قضا کنند، امّا اگر روزه براى خودشان ضرر داشته باشد، نه روزه واجب است و نه کفّاره، ولى باید بعداً روزه‏ هایى را که نگرفته‏ اند قضا نمایند، البته اگر روزه برای خود زن ضرر داشته باشد و نتواند تا سال بعد قضا نماید، قضا نیز ندارد.

حکم روزه ی زنان باردار [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : وظیفه ی زن باردار در ماه رمضان در مورد روزه چیست؟
پاسخ : زنان بارداری که روزه برای حمل آنها ضرر دارد روزه گرفتن بر آنها واجب نیست، ولى کفّاره‏ برای هر روز (یک مد طعام750گرم) گندم یا جو یا مانند آن باید بدهند و بعدا قضای آن را به جا آورند، امّا اگر روزه براى خودش ضرر دارد روزه بر او واجب نیست کفّاره هم ندارد، ولى بعداً قضا مى‏ کند، البته در صورتی که روزه برای خود او ضرر دارد اگر نتواند تا سال بعد به جا آورد قضا ندارد.

وجوه مختلف حکم قضا و کفاره ی زنان باردار و شیرده [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : با توجه به سؤالهای مکرر مقلّدین معظّم له در خصوص قضا و کفارّه روزه برای بانوان در هنگام بارداری و شیردهی، خواهشمندم نظر شریفتان را در مورد احتمالات ذیل که به صورت دسته بندی آماده شده است بیان فرمایید. 1- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای خودش ضرر دارد و انجام قضای آن تا سال بعد نیز برای خودش ضرر داشته-باشد؟ 2- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای خودش ضرر دارد ولی انجام قضای آن تا سال بعد، برای حمل و یا فرزندش ضرر داشته باشد؟ 3- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای خودش ضرر دارد و قضای آن را تا سال بعد بدون عذر بجا نیاورد؟ 4- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد ولی انجام قضای آن تا سال بعد، برای خودش ضرر داشته باشد؟ 5- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد و انجام قضای آن تا سال بعد نیز برای حمل و یا فرزندش ضرر داشته باشد؟ 6- چنانچه روزه در ماه مبارک رمضان برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد و قضای آن را تا سال بعد بدون عذر بجا نیاورد؟
پاسخ : 1: قضا ساقط است و برای هر روز فقیری را اطعام می کند. 2: بنابر احتیاط قضای آن روز را بجا می آورد و برای هر روز فقیری را اطعام می کند. 3 الی 5: قضای آن روز را بجا می آورد و برای هر روز فقیری را اطعام می کند. 6) قضای آن روز را بجا می آورد و برای هر روز دو فقیر را اطعام می کند.

حکم ترک روزه با احتمال بارداری و کشف خلاف آن [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : اگر خانمی احتمال دهد حامله است و با این احتمال، روزه را ترک کند ولی بعدا معلوم شود باردار نيست تکليف او چيست؟
پاسخ : در صورتی که تصور می کرده روزه برایش ضرر دارد و ترک کرده قضا دارد ولی کفاره ندارد.

وظیفه زن در صورت ترک روزه به علت بارداری و شیردهی و استمرار بیماری [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : زنى 63 ساله هستم که شش بچه به دنیا آورده ام. در دوران حاملگى و شیرخوارگى بچّه ها (حدود 12 سال) نتوانستم روزه بگیرم، پس از آن نیز تاکنون هر وقت خواستم روزه بگیرم دچار خونریزى معده شده، و با توصیه پزشکان روزه نگرفته ام، اکنون تکلیف بنده چیست؟
پاسخ : در حال حاضر شما مکلّف به روزه نیستید، احتیاط واجب آن است که اگر قدرت دارید براى هر روز به اندازه یک مدّ طعام (750گرم گندم) به شخص نیازمندى بدهید. همچنین براى ایّام گذشته که روزه نگرفته اید و تا سال بعد هم توانایى بر روزه نداشته اید.

حکم روزه زن شیرده در صورت اذیّت شدن فرزند [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : اگر روزه داری زن شیرده، سبب ناراحتی بچه شود آیا کفایت از روزه ماه رمضان می کند؟
پاسخ : روزه او اشکال دارد.

معیار پیری برای ترک روزه [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : در مسأله 1450 توضیح المسائل فرموده اید: «مرد و زن پیر که روزه گرفتن براى آنها مشکل است مى توانند روزه را ترک کنند» لطفاً معیار و میزان پیرى را معیّن فرمائید؟
پاسخ : میزان پیری به آن است که روزه برای او مشقت داشته باشد. (مشقت نه مشقت شدید، یضعف عن الصوم)

حکم قضای روزه برای افراد سالخورده در صورت توانایی [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : چنانچه افراد سالخورده بعد از ماه رمضان توانایی قضای آن را داشته باشند، لازم است قضای آن را به جا آورند؟
پاسخ : کسانى که به خاطر پیرى روزه نگرفته اند اگر در فصل مناسبى که هوا ملایم و روزها کوتاه است بتوانند قضاى آن را به جا آورند احتیاط واجب آن است که آن را قضا کنند.

حکم روزه ی افراد سالخورده [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : روزه برای افراد سالخورده و کهنسال چه حکمی دارد؟
پاسخ : مرد و زن پیر که روزه گرفتن براى آنها مشکل است مى ‏توانند روزه را ترک کنند، ولى باید براى هر روز یک مد (تقریباً 750 گرم) گندم یا جو و مانند اینها به فقیر دهند و بهتر آن است به جاى گندم و جو، نان را انتخاب کنند و در این صورت احتیاط واجب این است به اندازه ‏اى باشد که گندم خالص آن مقدار یک مد شود.

حکم روزه برای مبتلايان به بيمارى استسقاء [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : وظیفه ی افرادی که بیماری استسقاء دارد، در مورد روزه چیست؟
پاسخ : روزه بر کسانى که مبتلا به بیمارى استسقاء هستند، یعنى زیاد تشنه مى ‏شوند و توانایى روزه گرفتن را ندارند و یا براى آنها بسیار مشکل است واجب نیست، ولى باید براى هر روز یک مدّ طعام که در مساله قبل به آن اشاره شد کفّاره بدهند و بهتر است که بیش از مقدار ضرورت آب نیاشامند و اگر بعداً بتوانند قضا کنند احتیاط واجب قضا کردن است.

وجوب روزه بر زنان شيرده در صورت وجود شيرده مجانى [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : چنانچه زنی بچه را به صورت مجانی شیر بدهد، وظیفه ی مادر در مورد روزه چیست؟
پاسخ : اگر کسى پیدا شود که بدون اجرت، بچه را شیر دهد یا شخصى پیدا شود که اجرت دایه را بى منّت بپردازد، در این صورت روزه گرفتن واجب است.

وظیفه زن شیرده در صورت امکان تغذیه کودک با شیر خشک [کسانی که روزه بر آنها واجب نیست]

پرسش : اگر خانمی که بچه دو ماهه دارد و به او شیر می دهد؛ با توجه به وجود شیر خشک در بازار، آیا می تواند روزه را بجا نیاورد؟
پاسخ : هر گاه استفاده از شیر خشک برای تغذیه فرزند او مشکلی نداشته باشدباید روزه بگیرد.
تعداد صفحات : 1