پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

اجاره کلیسا جهت برگزاری عزاداری دهه محرم [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : در کشور خارجی مراسم مذهبی شیعیان در کلیسای اجاره ای برگزار میگردد ایا دادن اجاره به کلیسا که میدانیم تبلیغ مسیحیت میکند و از پول حاصل جهت تبلیغ دین خود استفاده میکند حضور در این مکان برای انجام مراسم محرم جایز است یا خیر؟
پاسخ : اگر راه دیگری برای اقامه مراسم عاشورا نداشته باشید مانعی ندارد.

نماز ظهر عاشورا [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : نماز ظهر عاشورا چگونه خوانده می شود؟
پاسخ : نماز ظهر عاشورا همان نماز ظهر است که بعد از آن، نماز عصر خوانده مي شود و می توان آن را به جماعت يا فرادا خواند. البته بهتر است در صفوف به هم پيوسته جماعت، حضور پيدا کنند و نماز را در اين روز، به جماعت بخوانند.

برپایی نماز ظهر عاشورا در خیابان [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : آیا برپایى نماز جماعت ظهر عاشورا در خیابان ها و بستن راه عبور و مرور مردم کار خوبى است؟
پاسخ : برپایی نماز جماعت ظهر عاشورا، کار بسیار خوبى است و یادآور نماز روز عاشوراى شهیدان کربلا در برابر تیرباران دشمن خصوصاً و اهمیّت فوق العاده نماز عموماً مى باشد و تا حد امکان تدابیری اندشیده شود که مقداری راه عبور و مرور برای کارهای ضروری باز باشد.

اولویت منبر بر تریبون [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : سخنرانى روحانى بر فراز منبر بهتر است، یا پشت تریبون؟
پاسخ : معمولاً استفاده از روشهاى سنّتى در مساجد و حسینیّه ها بهتر است جز در مواردى که خطیب باید ایستاده سخن بگوید، مانند نماز جمعه که در آنجا استفاده از تریبون مانعى ندارد.

برگزاری مجالس عزاداری بدون وعظ و ارشاد خطبا [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : آیا تشکیل مجلس فقط به صورت مدّاحى و بدون استفاده از وعظ و ارشاد خطبا جایز است؟
پاسخ : باید از این کار جداً پرهیز کرد که اهداف مقدّس امام حسین(علیه السلام) را به خطر مى اندازد. به علاوه مردم، بسیارى از اصول و فروع و تعلیمات اسلام و ارزش هاى والاى آن را در این مجالس از خطبا فرا مى گیرند و گاه در غیر این مجالس براى آنها ممکن نیست.

تعطیلی عزاداری هنگام نماز [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : در مکان هایى که اهالى روستا و دیگر افراد مقیم شهرستان هاى اطراف، براى عزادارى و برگزارى مراسم تعزیه خوانى حاضر مى شوند، هنگام اذان بدون اینکه توجّهى به اهمیّت نماز اوّل وقت داشته باشند به مراسم ادامه مى دهند. البته در مسجد عدّه کمى نماز جماعت برگزار مى کنند در صورتى که مى توانند حداقل به احترام اوقات شرعى، مدّتى مراسم را اجرا نکنند و این در حالى است که گاهى در حین مراسم به امور اقتصادى و معیشتى مردم که امرى پسندیده است مى پردازند. نظر حضرتعالى در این زمینه چیست؟
پاسخ : بى شک تعطیل کردن عزادارى هنگام اذان و پرداختن به نماز اوّل وقت بسیار پسندیده است که در خیلى از جاها شروع شده و إن شاءالله گسترش یابد و فراگیر شود.

برگزاری مراسم عزاداری در یک مکان واحد [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : آیا صحیح است که در یک خیابان در فاصله کمتر از پانصد متر، دو یا سه هیئت فعالیّت کنند؟ آیا این کار اسراف در مصرف سوخت و انرژى برق نیست؟ آیا بهتر نیست در هر منطقه یک حسینیه عمومى باشد تا در مصرف، صرفه جویى شود؟
پاسخ : چنانچه بتوانند با هم متّحد شوند، بسیار خوب است.

ویژگی یک هیئت خوب [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : یک هیئت مطلوب چه ویژگى هایى باید داشته باشد؟
پاسخ : هیئت مذهبى مطلوب باید استاد روحانى داشته باشد که اصول و فروع اسلام را تدریجاً براى آنها شرح دهد. مخصوصاً مسائل مورد نیاز را بازگو کند و اخلاق اسلامى را به آنها بیاموزد. و قارى و مدّاحى داشته باشد که با قرائت قرآن و اشعار خوب و مراثى صحیح به آنها کمک نماید. و اعضاى هیئت براى کمک به نیازمندان در داخل و خارج هیئت، تلاش لازم را بنمایند. و براى پیشرفت کار هیئت و برطرف ساختن موانع و ایجاد تحوّل باید جمعى از صاحب فکران هیئت یا مشاورانى از خارج بنشینند و تصمیمات لازم را بگیرند و هدفشان در هر حال تکامل ایمان و اخلاق اعضاى هیئت وپیشرفت اسلام ومکتب اهل بیت(علیهم السلام) باشد.

ویژگی های مجالس عزادارى [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : عزادارى مطلوب براى اهل بیت(علیهم السلام) چه ویژگى هایى دارد؟
پاسخ : در این مراسم قبل از هر چیز باید اهداف سالار شهیدان(علیه السلام) و یاران شجاعش از این قیام خونین به وسیله خطباى محترم و مدّاحان عزیز تشریح شود. سپس به مراسم سوگوارى بپردازند، و عزا دارى ها باید به همان شکل سنّتى و خالى از پیرایه و با خلوص نیّت انجام گیرد. ولى عزاداران محترم (خطبا و مداحان و آحاد مردم سوگوار) باید از سه کار پرهیز کنند: الف) از کلمات غلوآمیز که ائمّه هدى(علیهم السلام)یا بزرگان شهدا را هم ردیف خداوند قرار مى دهد، جداً اجتناب کنند. ب) از اعمالى که سبب وهن مذهب در نظر دوست و دشمن مى شود، خوددارى نمایند. ج) از رسانیدن آسیب جدّى به بدن اجتناب ورزند. و سزاوار است مدّاحان عزیز مانند خطباى محترم، دوره آموزشى داشته باشند و از روش هاى سنّتى پیروى کنند.

پاره کردن لباس و یقه در عزای امام حسین علیه السلام [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : آیا چاک زدن و پاره کردن لباس در عزای ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) جایز است؟
پاسخ : از این کار در روایات منع شده است و برای عزاداری راه های بهتر از این وجود دارد.

خلوت شدن مسجد به بهانه شرکت در هیئات عزاداری [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : با توجه به این که در شهرهای کوچک شب های دهه محرم در خیابان ها هیأت عزاداری راه می افتد و مردم راهی خیابان می شوند، این کار سبب خالی شدن مساجد می شود، آیا چنین کاری شرعا صحیح است؟
پاسخ : بهتر این است اول در مجلس سخنرانی که در مسجد نشکیل شده شرکت کرده و بعد از مراسم مسجد به عزاداری در بیرون از مسجد بپردازند.

استفاده از برق غیر قانونی در مراسم عزاداری [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : آیا استفاده از برق غیرقانونی در کشورهای دیگر مانند هندوستان برای عزاداری جایز است؟
پاسخ : این کار جایز نیست.

نمایش درب خانه حضرت زهرا سلام الله علیها در معابر عمومی [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : آیا به نمایش گذاشتن درب سوخته خانه حضرت زهرا را با ذکر منابع خود اهل سنت در معابر عمومی چه حکمی دارد؟
پاسخ : در شرایط فعلی احتیاط آن است از این گونه کارها خودداری کنید.

برپایی عزاداری در دو حسینیه یک محل [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : در روستایی دو حسینیه یکی قدیمی و یکی هم جدید افتتاح خواهد شد با توجه به احتمالات یا به یقین ایجاد اختلافات در بین روستاییان خواهد شد نظر معظم له برای بستن یکی از حسینیه ها یا برای جلوگیری از این اختلافات چیست؟
پاسخ : برای جلوگیری از اختلاف خوب است چند شب در یکی از حسینیه ها مراسم را برگزار کنند و همه شرکت کنند و چند شب دیگر را در حسینیه دیگر.

کیفیّت مطلوب نحوه برگزارى عزادارى [کیفیت مجالس عزاداری]

پرسش : نظر مبارک در رابطه با کیفیّت مطلوب نحوه برگزارى عزادارى سالار شهیدان(علیه السلام) چیست؟
پاسخ : بهترین شیوه عزادارى، تشکیل مجالس باشکوه و ذکر اهداف مقدّس امام حسین(علیه السلام) و تاریخچه کربلا و تحلیل فرازهاى آن و مراسم سوگوارى، و همچنین تشکیل دسته جات عزادارى باشکوه، توأم با شعارهاى بیدار کننده و سازنده و پخش جزوه ها و پوسترهاى حساب شده و پر محتوا، و استفاده از پلاکاردها یا شعارهاى جالب و جذاب و روشن کننده است.
تعداد صفحات : 1