پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

گفتن جملاتی نظیر من عبد حسینم [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : آیا اگر بگوییم (أنا عبدالحسین ع) اشکال دارد؟
پاسخ : اگر منظور از عبد، غلام و خادم باشد اشکال ندارد.

رهنمودهای معظم له خطاب به مداحان [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : برخی از توصیه های حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خطاب به مداحان را بیان نمایید؟
پاسخ : مدّاحان عزیز شایسته است نکات زیر را رعایت نمایند. 1. سخنان این عزیزان باید برگرفته از مدارک معتبر (کتاب و سنّت) باشد و شأن و مقام امام حسین(علیه السلام) و شهداى والا مقام کربلا در محتواى اشعار به طور کامل حفظ شده و اهداف این قیام عظیم براى عموم تبیین گردد. 2. از آنجا که مدّاحى ترکیبى از علم و هنر است، نسل هاى قدیمى، تجربیات خود را به نسل جوان منتقل کنند و با آموزش عقاید، سطح فکر و اندیشه دینى آنان را بالا ببرند. 3. همچنین نسل جوان احترام به پیش کسوتان را در این مجالس حفظ کنند. 4. از چراغ سبز نشان دادن نسبت به گناه، به خاطر عزادارى در مجالس وعظ و مدّاحى اجتناب شود و توصیه به تقوى گردد. 5. هر چند دین از سیاست جدا نیست، ولى غلطیدن مدّاحان در مسایل جناحى صلاح نیست. 6. برخى قصد دارند خرافات را با واقعه عاشورا مخلوط کنند و دشمن نیز از این مسأله سوء استفاده مى کند و به دین ضربه مى زند. مراقبت نمایند! 7. مراقب باشید کارهایى که بدعت آمیز است وارد مقوله عزادارى نشود. 8. آهنگ مدّاحان محترم نباید شباهت با آهنگ هاى مجالس لهو و فساد داشته باشد و از سبک هاى نامتناسب و مبتذل در مدّاحى ها بهراسید و دورى کنید. 9. اجازه ندهید آلات موسیقى، آگاهانه یا ناآگاهانه در مجالس عزادارى استفاده شود. 10. از روضه و مصیبت هاى سخت، حتّى الامکان پرهیز شود. 11. از طرح کردن مسائلى که بوى غلوّ درباره ائمّه دین(علیه السلام)و سایر بزرگان مى دهد، اجتناب گردد. 12. از مسایلى که بوى کفر مى دهد اجتناب شود و حریم خدا، پیامبر و ائمّه اطهار(علیهم السلام) را حفظ کنید. 13. تقویت نظام، رهبرى و مراجع باید مدّ نظر قرار گیرد و عشق به امام زمان(عج) در همه مجالس به عنوان اساسى ترین مطلب، زنده نگه داشته شود. 14. اجازه ندهید در مجالس عزادارى عدّه اى برهنه شوند زیرا اینگونه عزادارى ها در سیره ائمّه(علیهم السلام) روایت نشده است و بهانه دست دشمن ندهید. 15. عزادارى به صورتى نباشد که آسیب جدّى به بدن برسد زیرا شرعاً درست نیست. 16. اجازه ندهید برخى تعبیرات موهن در عزادارى به کار برده شود. 17. وعّاظ و مدّاحان محترم باید وقت نماز را رعایت نموده و در وقت نماز برنامه اى جز نماز نداشته باشند. 18. مجالس طورى نباشد که موجب خستگى و دل زدگى مردم به ویژه جوانان گردد. 19. مدّاحان باید مناعت طبع را رعایت کنند و مواظب باشند با رفتار و گفتار خود به دین ضربه نزنند. 20. اگر براى جایى دعوت شدید هیچ گاه خلف وعده نکنید. 21. حریم یکدیگر را در مجالس حفظ کنید. 22. در عزادارى زیاده روى نکنید. 23. سعى کنید خودستایى در برنامه هاى خود نداشته باشید. اگر تواضع کنید بزرگ مى شوید. 24. عمل شما باید طورى باشد که متناسب با موقعیّت شما باشد. و بدانید قدم، جاى پاى شاعرانى چون فرزدق مى گذارید و متخلّق به اخلاق حضرت امام حسین(علیه السلام) و یارانش باشید تا سخنان شما بر دل نشیند و به مصداق «کونوا دعاة للناس بغیر السنتکم» همه شنوندگان از آنها الگو گیرند. به یقین این مراسم عظیم باشرایط فوق خارى در چشم دشمنان و سبب تقویت اسلام و مسلمین است. موفّقیّت همه عزیزان را در سایه الطاف الهى و عنایات خاصّه سالار شهیدان کربل(علیه السلام) مسألت داریم.

اشعار و الفاظ نامناسب در عزاداری [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : اگر اشعاری مانند؛ قنداقه حسین شرف عرش اعظم است صد مرده زنده مى شود از ذکر یا حسین من عبد حسین گردیدم، من سگ حسینم، در مدّاحى خوانده شود آیا گوش دادن به آن مشکل دارد؟
پاسخ : عزاداري خامس آل عبا از مهمترين شعائر ديني است و هیچ کدام از این اشعار مناسب مقام با عظمت سالار شهیدان کربلا نیست همچنین این گونه تعبیرات شایسته عزاداران حسینی نیست. لذا بايد از سخنان و اشعاري كه متناسب با عزاداران اهل بيت علیهم السلام نيست جداً خودداري شود زيرا حضرت سيدالشهدا علیه السلام از اين گونه امور بيزار است.

بیان خواب در عزاداری [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : بعضى از خطبا اصرار دارند که در منابر خود از خواب هاى مختلفى که درباره مسائل مربوط به عزادارى یا غیر آن است بهره بگیرند، آیا این کار درست است؟
پاسخ : گرچه گاهى خواب ها پرده از روى مسائل مهمّى برمى دارد ولى با توجّه به اینکه خواب، شرعاً حجّت نیست نباید در منابر، زیاد روى آن تکیه کرد.

خواندن روضه مکشوف [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : خواندن روضه های مکشوف در روضه خوانی محرم و غیر آن چه حکمی دارد؟
پاسخ : باید روضه به گونه ای باشد که نه موجب قساوت قلب شود و نه موجب وهن مذهب.

اضافه نمودن لفظ جلاله «الله» به اسامی معصومین علیهم السلام [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : اخيراً در بعضى مجامع و هيئت هاى مذهبى اشعارى سروده و خوانده مى شود كه در ضمن آن، لفظ جلاله «الله» را به ذوات مقدّسه معصومين و مانند آن بزرگواران نسبت مى دهند. مثلاً گفته مى شود من على اللّهى ام، يا من حسين اللّهى ام و يا زينب اللّهى ام. آيا بيان اين گونه اشعار، جواز شرعى دارد؟
پاسخ : اين تعبيرات مناسب افراد معتقد به مكتب معصومين(عليهم السلام)نيست و لازم است به اين اشخاص تذكّر داده شود و آنها را از اين كار نهى كرد. و براى بزرگداشت مقام آن بزرگواران راههاى خوب و سنجيده و معقول وجود دارد كه نيازى به اين حرف ها ندارد.

استفاده از اشعار کفارآمیز در مداحی [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : نظر معظم له در مورد اشعار کفرآمیز بعضی از مداحان چیست؟
پاسخ : اخیراً بعضى از مدّاحان ناآگاه و بى خبر، اشعار کفرآمیزى را در مجالس عزادارى مى خوانند که اگر معنى آن را بفهمند سبب خروج آنها از اسلام مى شود. بر همه لازم است که امر به معروف و نهى از منکر را در این مسئله مهم فراموش نکنند و جاهلان خطاکار را به وظایف خود آشنا سازند و بهانه به دست دشمنان بهانه جو ندهند و لازم است از چنین مجالسى دورى کنند. و گوش کردن به نوار و سی دی کسانی که در مداحی یا شورهایشان اشعار کفرآمیز با مطالب موهن و زننده است، جایز نیست.

کل کشیدن در عزاداری [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : در بعضی شب های محرم بعضی از مداحان کل میکشند، آیا این کار اشکال دارد؟
پاسخ : آری؛ اشکال دارد.

توصیه به مداحان [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : چه توصیه اى به مدّاحان در مورد کیفیّت اشعار، نوحه ها و مدیحه سرایى مناسب شئونات اهل بیت(علیهم السلام)دارید؟
پاسخ : عزادارى ائمّه اطهار(علیهم السلام)، مخصوصاً خامس آل عبا(علیه السلام)، از افضل قربات است، و سرودن و خواندن اشعارى که حاکى از مظلومیّت و زحمات و فداکارى آن حضرات باشد کار بسیار خوبی است ولى باید از هرگونه کارى که باعث هتک حرمت آن بزرگواران مى شود، و موجب وهن مذهب در نظر دیگران مى گردد، و به بدن آسیب مى رساند پرهیز گردد. و تعبیراتى که در عرف، توهین آمیز است، مانند نسبت سگ به خود دادن، یا صداى حیوانات در آوردن، هیچ کدام مناسب مجالس عزادارى نیست. و باید به همه نصیحت کنند که از این امور، که باعث وهن این مراسم بزرگ مى شود و موجب ناراحتى حضرت بقیّة الله عجّل الله تعالى فرجه الشّریف مى گردد، پرهیز کنند.

مقابله با خرافه گویی بعضی از مداحان [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : آیا معظّم له اخیراً درباره ضرورت مقابله با خرافه گویى هاى برخى از مدّاحان سخن گفته اند؟
پاسخ : آرى مطالبى در این زمینه گفته ایم زیرا اخیراً بعضى از مدّاحان ناآگاه و بى خبر، اشعار کفرآمیزى را در مجالس عزادارى مى خوانند که اگر معنى آن را بفهمند سبب خروج آنها از اسلام مى شود. بر همه لازم است که امر به معروف و نهى از منکر را در این مسئله مهم فراموش نکنند و جاهلان خطاکار را به وظایف خود آشنا سازند و بهانه به دست دشمنان بهانه جو ندهند و لازم است از چنین مجالسى دورى کنند.

ابراز وفاداری به ائمه معصومین علیهم السلام با استفاده از کلمات نامناسب [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : نام کلب رقیّه براى خود انتخاب کرده ام، که وفاى سگ را مى رساند، چرا که اگر آدم بتواند به اندازه سگ وفا داشته باشد یقیناً به انسانیّت مى رسد مانند رسول ترک، که در خواب او را به صورت سگ امام حسین(علیه السلام)دیده اند که از حضرت محافظت مى کند و به مقام انسانیّت رسید. آیا با این وجود دلیلى براى مخالفت وجود دارد؟ اگر اشتباه است چرا بزرگان این حرف را مى زدند؟
پاسخ : توجّه داشته باشید هر زمانى اقتضایى دارد. در عصر ما عدّه اى از دشمنان، در انتظار بهانه اى هستند که جلوى پیشرفت اسلام و تشیّع را در جهان بگیرند و این موضوعات را بهانه مى کنند. و با اینکه مى دانیم گفتن این تعبیرات واجب نیست امّا ممکن است مانع پیشرفت مکتب اهل بیت(علیهم السلام) شود، آیا در چنین شرایطى گفتن این تعبیرات خوب است؟!

مدّاحى‌ مطلوب [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : ملاک مداحی مطلوب چیست؟
پاسخ : استفاده از مدّاحى مدّاحانى كه از اشعار كفرآميز و آميخته با غلو يا خلاف واقع استفاده نكنند و سبك وآهنگ آنها مناسب مجالس لهو و فساد نباشد اشكالى ندارد.

خطاب امیر المومنین به سایر ائمه علیهم السلام [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : دادن لقب امیرالمؤمنین به امامان دیگر شرعا چه حکمی دارد؟
پاسخ : این لقب از القاب مخصوص حضرت علی علیه السلام است.

مدح حضرت علی علیه السلام با اسامی و صفات خداوند [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : اگر مدح حضرت علی علیه السلام رإ با این شعر بخوانی علی اول علی آخر علی ظاهر علی باطن چه حکمی دارد؟
پاسخ : بهتر است از این تعبیرات صرف نظر شود و سایر فضایل مهم آن حضرت را بیان کنند.

عبارت لایمکن الفرار من عشق الحسین [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : آیا گفتن این جمله که لایمکن الفرار من عشق الحسین صحیح است؟
پاسخ : گفتن این جمله مانعی ندارد.

عبارت کلنا عباسک یا زینب [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : به کار بردن عبارت کلنا عباسک یا زینب (سلام الله علیها) آیا اشکال دارد؟
پاسخ : اشکال ندارد اما بهتر است شعارهای مناسبت تری انتخاب کنند.

مقایسه مقام شهدای کربلا با پیامبران اولولعزم [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : جمعى از مدّاحان سعى دارند مقام والاى شهداى کربلا را با انبیاى پیشین مخصوصاً پیامبران اولوالعزم یا اصحاب خاصّ پیامبراکرم(صلى الله علیه وآله) مقایسه کنند، این کار چه حکمى دارد؟
پاسخ : ادب و احترام ایجاب مى کند که ما مقام همه آنها را والا بدانیم و از مقایسه و برترى آنها بر یکدیگر بپرهیزیم و بگوییم: همه از اولیاء الله بودند و ما به همه آنها عشق مىورزیم.

تشبیه شهدای کربلا به اسطوره های باستانی [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : . آیا تشبیه حرّ بن یزید ریاحى در شعر، به رستم، پهلوان ایران باستان، آیا در شأن این شهید کربلا مى باشد؟
پاسخ : حرّ بن یزید ریاحى، مسیرى غیر از مسیر رستم و امثال او داشت.

انعکاس مظلومیت امام حسین علیه السلام و یارانش [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : آیا انعکاس بیش از حدّ مظلومیّت امام حسین(علیه السلام)و یارانش صحیح است؟
پاسخ : به یقین قربانگاه عاشورا یک صحنه غم انگیز و گریه خیز بود ولى هرگز نباید روح حماسى آن را در کنار بیان مظلومیّت آن بزرگواران فراموش کرد. بلکه شاعران باید ضمن اشعار سوگوارى جنبه هاى حماسى عاشورا را به نظم کشند، همان گونه که در قرون اخیر توجّه شایانى به آن امر شده است و خطبا و مدّاحان به آن اهمیّت مى دهند.

زبان حال در عزاداری [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : بسیارى از اشعار، مربوط به مراثى شهداى کربلا و ائمّه هدى(علیهم السلام) جنبه زبان حال دارد، آیا این کار مجاز است؟
پاسخ : منظور از زبان حال آن است که حالت آن بزرگواران چنین تعبیراتى را اقتضا مى کند و این کار به دو شرط جایز است: نخست اینکه، واقعاً این سخنان مناسب چنان حالتى باشد، و دیگر اینکه، معلوم باشد که زبان حال است نه زبان قال.

کلمات شرک آمیز [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : آیا گفتن «اللهم وجهت وجهی للحسین» مصداق شرک است یا اینکه گفتن آن اشکالی ندارد؟
پاسخ : احتیاط واجب آن است که از آن پرهیز نمایید.

کسب شهرت برای خدمت به اهل بیت [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : مداح امام حسین هستم . دوست دارم معروف بشم که بیشتر زحمت بکشم برا اهل بیت ایا اشکال دارد؟
پاسخ : در صورتی که نیت شما این باشد و از طرق مشروع به آن برسید اشکالی ندارد.

تلفظ ناصحیح نام امام حسین علیه السلام [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : ذکر نام ائمّه در مدّاحى به شکلى که به طور واضح تلفظ نشود، و یا به گونه اى دیگر تغییر کند مثلاً «حوسین» به جاى «حسین»(علیه السلام) گفته شود، چه حکمى دارد؟
پاسخ : باید از این گونه تکرار نام امام(علیه السلام) اجتناب کنند.

بکار بردن تعببیر (ارباب) برای امام حسین علیه السلام [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : آیا به کار بردن کلمه ی ارباب در مورد امام حسین علیه السلام مثلا بگوید (ارباب من حسین) چه حکمی دارد؟
پاسخ : حرام نیست ولی تعابیر مناسب تر باشد.

مداحی با حالت غنا [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : مدّاحى هایى که حالت غنا دارد چه حکمى دارد؟
پاسخ : هرگاه آن صدا متناسب مجالس لهو و فساد باشد، جایز نیست.

سبک های نامناسب مداحی [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : استفاده از سبک ها ی امروزی در مداحی چه حکمی دارد؟
پاسخ : از جمله اموري که باعث وهن مذهب مي شود سبک هاي نامناسب مداحي هايي است که اخيرا به وجود آمده است، استفاده از سبک هاي مناسب مجالس لهو و فساد مخصوصا شيوه هاي غربي و گوش دادن به آن ها جايز نيست.

روضه خوانی و مداحی توسط خواننده [اشعار مدیحه و نوحه]

پرسش : کسی که در مجالس عروسی می خواند آیا می تواند برای مجالس روضه نیز بخواند؟ یا استفاده از سیستم صوتی مجالس لهو برای مجلس عزا جایز است؟
پاسخ : 1- اشکال دارد. 2- سیستم صوتی اشکالی ندارد.
تعداد صفحات : 1