پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

پرهیز از روش های نادرست عزاداری [خرافات در عزاداری]

پرسش : در محلّ ما سنّتى است که مردم به آن اعتقاد راسخ دارند، مسأله بدین صورت است که: روز تاسوعا و عاشورا عَلَمى که در تمام مناطق مرسوم است در دست افراد خاصّى مى دهند که آن فرد با حرکت هاى مخصوص و حتى گاه با حملهور شدن به زنان و مردان و ترساندن بچّه ها، به تعبیر مردم عَلَم را جوش مى آورند و آن را نسبت به امام حسین(علیه السلام)مى دهند، مردم دور آن جمع مى شوند و مى گویند عَلَم، فرد را دنبال خود مى برد. وقتى عَلَم بعضى از افراد را زخمى مى کند به معناى آن است که آن فرد، انسان بدى است و با دیده تردید به عَلَم نگاه کرده است. متأسّفانه عَلَم در دست افراد معلوم الحالى جوش مى آید و گاه افراد متدیّن و وجیه را زخمى مى کند. نظر شما در این مورد چیست؟
پاسخ : عزادارى حضرت خامس آل عبا(علیه السلام) از موجبات مهمّ تقویت دین است، ولى نباید آن را به این گونه کارهاى نادرست آلوده کرد که موجب اذیت و آزار عزادارن و هتک حرمت افراد آبرومند شود.

پرهیز از خرافات در عزاداری [خرافات در عزاداری]

پرسش : در شرایطى که دشمنان اسلام سعى در منزوى کردن مسلمانان دارند و با حیله هایى مى خواهند اسلام را خرافى و مسلمانان را بى منطق معرّفى کنند، انجام برخى اعمال که در متن دین وجود نداشته و در بعضى مناطق، عدّه اى در تظاهر به اسلام و تعظیم شعائر، مرتکب آن مى شوند که احیاناً موجبات وهن شیعه و عزادارى را فراهم آورده است، چه حکمى دارد؟
پاسخ : لازم است در این شرایط و اوضاع، پیروان اهل بیت(علیهم السلام)و عاشقان مکتب حسینى از هر کارى که موجب وهن این مراسم مى شود بپرهیزند و به جاى آن به سراغ مراسمى بروند که عظمت اهداف حسینى را بیش از پیش آشکار مى سازد و اگر جمعى از بزرگان فقهاى پیشین(رحمه الله) در عصر و زمان خود، بعضى از این کارها را به دلایلى اجازه فرموده اند، هرگاه در عصر و زمان ما بودند مسلّماً نظر دیگرى داشتند. خداوند همه ما را از پیروان مکتب آن بزرگوار و جان نثاران او قرار دهد.

تصاویر منتسب به ائمه علیهم السلام [خرافات در عزاداری]

پرسش : آیا این عکس هاى نقّاشى شده که به امام على(علیه السلام)یا امام حسین(علیه السلام) یا ابوالفضل العباس(علیه السلام) و ... نسبت مى دهند حقیقت دارد؟ آیا نصب آنها در خانه و مساجد و دیگر جاها اشکال دارد؟
پاسخ : این عکسها واقعیّت ندارد ولى چنانچه تصاویر نامناسبى نباشد، و اهانتی در آن نباشد و نسبت قطعى به آن بزرگواران ندهند، اشکالى ندارد. ولی در مساجد باید پرهیز شود.

اعتقاد به تقدس درختان [خرافات در عزاداری]

پرسش : در بعضى از نقاط کشور، درخت هایى از قبیل درخت گز و انگور مشاهده مى شود، که عدّه اى از عوام نخ هایى به آنها گره مى زنند، و اعتقاد به تقدّس، یا شفا گرفتن، یا روا شدن حاجت، و بعضاً شفاعت توسّط آن درختان دارند! و مى گویند: «در صورت سست اعتقادى و شک نسبت به درخت، حادثه ناگوارى براى شخص پیش مى آید!» عدّه اى درختان مزبور را متعلّق به امام على(علیه السلام)، یا حضرت ابوالفضل(علیه السلام)، یا دیگر اولیاى الهى دانسته، و مى گویند: «ما به این درخت ها معتقد بوده، و توسّل جسته، و حاجت گرفته ایم. و کسانى که درختان مزبور را سوزانده اند، مصیبتى به آنها، یا فرزندان، یا بستگانشان رسیده، یا بیمار شده اند». خواهشمند است بفرمایید: اوّلا: عقیده به تقدّس این گونه درخت ها چه حکمى دارد؟ ثانیاً: آیا گره زدن نخ، یا بستن پارچه به این درخت ها، و گرفتن حاجت از آنها جایز است؟ ثالثاً: آیا سوزاندن، یا از بین بردن چنین درختانى به عنوان مبارزه با خرافات، باعث گرفتارى و مصیبتى براى سوزاننده، یا بستگان او، خواهد شد؟
پاسخ : این اعتقادات قطعاً از خرافات است، و حاجت خواستن از آنها نوعى شرک مى باشد و بر همه لازم است نهى از منکر کنند و پاداش خود را از خداوند بخواهند.

گهواره علی اصغر در عزاداری [خرافات در عزاداری]

پرسش : برای عزاداری علی اصغر، عروسک در گهواره می گذارند آیا در آغوش گرفتن عروسک گناه دارد و رفتن به این مجالس جایز است یاحرام؟
پاسخ : سزاوار است ترک کنند و بجای این کارها مجالس را باشکوهتر برگزار نمایند.

زیارت مجسمه ذوالجناح و نذر برای آن [خرافات در عزاداری]

پرسش : بعد از ممنوعيت حمل تمثال ائمه توسط هیئت ها، بعضی از مسئولین هیئت ها به شيوه اى نو متوسل شده و مجسمه اى گچى از اسب«ذوالجناح» درست كرده كه بانهايت تاسف مردم به زيارت اين مجسمه مى روند وحتى نذورات خود را ابتدا درپاى مجسمه قربانى و سپس به منزل مىبرند آیا این کار صحیح است و حکم بت پرستی را ندارد؟
پاسخ : این کار جایز نیست و شبیه نوعی بت پرستی است.

مراسم طشت گذاری [خرافات در عزاداری]

پرسش : نظر جناب عالى در مورد مراسم طشت گذارى که پیش از فرارسیدن محرّم الحرام در بسیارى از مناطق آذرى زبان ایران منعقد مى شود، چیست؟
پاسخ : این کار صحیحی نیست و در منابع معتبر وارد نشده است.
تعداد صفحات : 1