پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

استفاده از نطفه هاى موجود در بانك نطفه [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : بعضى از مؤمنين و مؤمنات، كه از حيث نطفه نقايصى دارند، براى اولاددار شدن به مراكز نابارورى مراجعه مىكنند. آيا مىتوان از نطفه هايى كه در بانك نطفه نگهدارى مىشود، در لقاح مصنوعى با منى خود آنها ممزوج، و شرايط لقاح را فراهم، و با دستگاه در رحم همسرانشان قرار داد؟ در صورتى كه به طور كلّى در منى آنها اسپرم و تخمك وجود نداشته باشد، آيا مىتوانند از اسپرمها و تخمكهاى مجهول الهويه موجود در بانك نطفه استفاده نمايند؟ و چنانچه در دو فرض فوق فرزندى به وجود آيد، متعلّق به چه كسى خواهد بود؟
پاسخ : استفاده از نطفه بيگانه براى صاحب فرزند شدن جايز نيست، و تولّد فرزند بايد مستند به ازدواج صحيح شرعى باشد. ولى اگر چنين عملى انجام شود، فرزند متعلّق به صاحبان نطفه است، و نسبت به مادرى كه در رحم او كشت شده نيز محرم مىباشد، بى آنكه از او ارث ببرد.

راهکار استفاده از نطفه بیگانه [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : هشت سال است ازدواج كرده، ولى بچّه دار نمىشوم. مشكل از ناحيه شوهرم است، و هيچ اميدى به بچّه دار شدن من نيست، آيا مىتوان از نطفه مرد ديگرى استفاده كرد؟ به گونهاى كه دو طرف همديگر را نبينند، و اسپرم مرد را در مطب دكتر به زن تزريق كنند. در ضمن شنيدهام كه گفتهاند اين عمل چون براى جلوگيرى از طلاق است، و دو طرف همديگر را نمىبينند، اشكالى ندارد، و مانند خونى است كه از شخصى گرفته، و به شخص ديگرى تزريق مىكنند، و لهذا از نظر شرعى حلال است. آيا چنين چيزى صحّت دارد؟
پاسخ : اين كار گناه دارد و جايز نيست مگر اينكه شما از شوهرتان طلاق بگيريد و بعد از گذشتن عدّه به عقد موقّت مثلاً يك روزه مردى درآييد، هرچند او را هرگز نديده و نبينيد، و نطفه آن مرد را در مطب دكتر گرفته و به شما تزريق كنند، و بعد از تولّد فرزند مجدّداً به عقد شوهرتان درآييد. در غير اين صورت جايز نيست.

حکم عده زن بعد از جایگزینی نطفه لقاح یافته [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : همان­طور که فرموده­ايد: تلقيح نطفه بيگانه با تخمک زن جايز نيست؛ ولي بعد از طلاق از همسر اوّل و تمام شدن عده و عقد موقّت با صاحب اسپرم هر چند او را نبيند مانعي ندارد؛ آيا بعد از جايگزيني نطفة لقاح يافته، عدّه لازم است؟
پاسخ : چنانچه تخمک و اسپرم را ترکيب کنند، ولي قبل از جايگزيني در رحم زوجه، زوج باقيمانده مدّت را ببخشد و سپس نطفه را جايگزين کنند، زوجه در حکم غير مدخوله است و عدّه ندارد؛ مانند مادر جانشين. ولي چنانچه بعد از جايگزيني نطفه، باقيمانده مدّت بخشيده شود بايد تا پايان حمل، عدّه نگه داشته شود.

روش تلقیح مجاز با نطفه بیگانه [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : در مواردی که مرد نطفه ندارد آیا راهی وجود دارد تا با استفاده از تلقیح نطفه بیگانه این زن و مرد بچه دار شوند؟
پاسخ : تنها راه برای استفاده از نطفه مرد بیگانه این است که مرد موقّتا همسر خود را طلاق دهد و آن زن پس از عدّه به عقد موقّت مرد مورد نظر درآید(هر چند اصلا همدیگر را نبینند) سپس نطفه آن مرد را برداشته و در زمان عقد با تخمک زن ترکیب کنند و پس از بخشش باقیمانده مدّت عقد موقّت و تجدید عقد دایم با شوهر سابق، نطفه ترکیب شده را در رحم او بکارند. فرزندی که متولّد می شود بر آن مرد و زن و اقوام زن محرم است اما بر اقوام مرد محرم نیست، و تنها از آن زن و صاحب نطفه ارث می برد.

حکم تزریق نطفه شوهر به رحم همسرش [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : آیا تزریق اسپرم شوهر به رحم همسرش جایز است؟
پاسخ : جايز است در موارد ضرورت نطفة مرد را با وسایلی گرفته و در رحم همسرش وارد كنند، لكن بايد مقدّمات آن مشروع و حلال باشد و از مقدّمات حرام پرهيز شود.

حکم فرزند متولد شده از تزریق نطفه شوهر به رحم همسرش [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : حکم شرعی فرزندی که با تزریق نطفه شوهر به رحم همسرش بوجود آید، چیست؟
پاسخ : هرگاه نطفه مرد را در رحم همسرش وارد كنند (خواه با استفاده از مقدّمات حلال يا حرام) فرزندى كه از او متولّد مى&rlmشود حلال&rlmزاده است و متعلّق به آن مرد و زن مى&rlmباشد و تمام احكام فرزند را دارد (مانند ارث و نفقه و غير آن).

جدا کردن اسپرم شوهر در آزمایشگاه و تزریق به رحم همسر [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : یکی از روشهاى بارورى آزمايشگاهى (TVF)، جدا كردن اسپرمهاى فعّال (سلولهاى جنسى نر) از منى مرد در آزمايشگاه، و تزريق آن به رحم همسرش می باشد آیا این کار جایز است؟
پاسخ : اين كار ذاتاً اشكالى ندارد ولى اگر مستلزم نظر و لمس نامشروع باشد، تنها در صورت ضرورت جايز است.

حکم تلقیح نطفه بیگانه [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : در مواردی که نطفه شوهر ضعیف است و قابلیت باروری ندارد آیا می توان از نطفه مرد دیگری استفاده کرد و در رحم زن تزریق کرد تا آن زن و شوهر بچه دار شوند؟ و آیا این بچه حلال زاده می باشد؟
پاسخ : تلقیح نطفه مرد بیگانه، شرعاً حرام است و فرزند حاصل نامشروع خواهد بود. بنابراین، جايز نيست نطفة مرد بيگانه را در رحم زنى وارد كنند، خواه با اجازة&rlm آن زن باشد يا نه و خواه شوهر داشته باشد يا نه و خواه شوهرش اجازه بدهد يا نه. و هرگاه چنين كنند و بچّه &rlmاى از آن متولّد شود اگر اين عمل بطور شبهه انجام شده مثل اين&rlmكه گمان مى&rlmكرد زن خود اوست و زن نيز گمان مى&rlmكرد نطفة شوهر اوست و بعد از آن معلوم شد چنين نبوده، در اين صورت بچّه متعلّق به آن مرد و زن است و تمام احكام فرزند را دارد، ولى اگر اين كار از روى علم و عمد انجام گيرد بچّه &rlmاى كه از آن متولّد مى&rlmشود فرزند آنها حساب نمى&rlmشود و احكام ارث و مانند آن را ندارد؛ ولى احكام محرميّت نسبت به صاحب نطفه، زن و بستگانشان جارى مى&rlmشود.

تلقیح با اسپرم مصنوعی [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : آيامردى كه بچه دار نمي شود و هيچ اسپرمى ندارد، آيا مي شود از نطفه مصنوعى جهت بچه دار شدن استفاده كند؟
پاسخ : جایز نیست.

تلقيح نطفه اجنبى با تخمک زن اجنبیه خارج رحم و انتقال آن به رحم زن [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : مردى عقيم، ولى زن او سالم و قدرت بارورى دارد. اگر اسپرم مرد ديگرى در آزمايشگاه با تخمك زن مذكور تركيب، سپس نطفه تركيب يافته در رحم زن نهاده شود، لطفاً بفرماييد: اوّلاً: آيا اين كار جايز است؟ ثانياً: آيا اين امر زنا محسوب مىشود؟ ثالثاً: آيا مشخّص بودن يا ناشناس بودن دهنده اسپرم در حكم مسأله تأثيرى دارد؟ رابعاً: رابطه شرعى كودك با شوهر زن از لحاظ ارث، محرميّت و نكاح چگونه خواهد بود؟ خامساً: رابطه شرعى كودك با مرد صاحب اسپرم از نظر ارث، محرميّت و نكاح چگونه مىباشد؟
پاسخ : اوّلاً: جايز نيست. ثانياً: زنا نيست ولى از جهاتى شبيه زناست. ثالثاً: هيچ تأثيرى ندارد. رابعاً: رابطه اى با او ندارد جز اينكه فرزند طبيعى همسر او ست، و با او محرم مىباشد. خامساً: به منزله فرزند نامشروع اوست كه محرماست ولى از يكديگر ارث نمىبرند.

حکم فرزند متولد شده از تلقیح نطفه مرد اجنبی با تخمک زن اجنبیه در آزمایشگاه [مواردی که نطفه مرد مشکل دارد]

پرسش : آيا مى توان اسپرم مرد و زن اجنبى را در لوله آزمايش قرار داد؟ اگر فرزندى متولّد شود متعلّق به كيست؟ آيا حكم ولد الزنا را دارد؟
پاسخ : اين كار جايز نيست و اگر فرزندى متولّد شود در بسيارى از احكام تابع صاحبان نطفه است ولى از آنها ارث نمىبرد.
تعداد صفحات : 1