پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

حرمت اولیّه و ثانویّه داشتن قمه زنی [قمه زنی و تیغ زنی]

پرسش : فرموده اید: قمه زني از جمله بدعت ها است که بواسطه آن خسارات بسياري بر ما وارد شده است و شيعه را در جهان به واسطه اين کار به جنون متّهم مي کنند. در این جا که قمه زنی را بدعت دانسته اید حرمت آن اولیه است یا ثانویه؟
پاسخ : هم جنبه اولیه دارد و هم ثانویه.

شرکت در مجالس قمه زنی [قمه زنی و تیغ زنی]

پرسش : شرکت در مجالس قمه زنی بدون اینکه خود فرد قمه بزند چه حکمی دارد؟ با توجه به این که افرادی که قمه می زنند مقلد مرجعی هستند که این کار را حرام نمی داند.
پاسخ : شخصی که مرجعش چنین کاری را اجازه نمی دهد نمی تواند در این مجلس شرکت کند.

قمه زنی درخفا [قمه زنی و تیغ زنی]

پرسش : آیا قمه زدن به طور مخفى حلال است؟ به طورى که گفته مى شود، قبل از پیدایش دوربین حلال بوده است؟
پاسخ : عزادارى نباید باعث آسیب به بدن شود.

لطمه زدن به صورت در عزاداری [قمه زنی و تیغ زنی]

پرسش : لطمه زدن به صورت، در عزاى امام حسين(عليه السلام)چه حكمى دارد؟
پاسخ : عزادارى خامس آل عبا(عليه السلام) از مهم ترين شعائر دينى، و رمز بقاء تشيّع است، و بايد هر چه باشكوه تر برگزار شود امّا لازم است از تمام كارهايى كه آسيب به بدن مى رساند، يا موجب وهن مذهب مى گردد، جدّاً اجتناب شود.

معنای وهن مذهب [قمه زنی و تیغ زنی]

پرسش : منظور از وهن مذهب که در عزاداری و قمه زنی گفته می شود چیست؟
پاسخ : یعنی اینکه به مذهب توهین شود و آن را در نظرها کوچک کند.

قمه زدن در عزاداری [قمه زنی و تیغ زنی]

پرسش : قمه زدن و یا زنجیر زدن با زنجیرى که داراى چاقو و یا تیغ مى باشد و منجر به زخمى شدن بدن و جارى شدن خون مى شود، چه حکمى دارد؟
پاسخ : عزاداري خامس آل عبا (ع) از مهمترين شعائر ديني، و رمز بقاء تشيع است، و بايد هر چه باشکوه تر برگزار گردد. شکي نيست کساني که قمه ميزنند بخاطر احساسات مذهبي و عشق به امام حسين (ع) است ولي بايد توجه داشت اين کار در حال حاضر خسارات بسياري بر ما وارد کرده و دشمنان بوسيله آن سعي دارند شيعه را در جهان، منفور کنند. بنابراين در اين زمان لازم است از اين کار خودداري نمايند. بطور کلي، آسيب رساندن به بدن و آنچه سبب وهن مذهب باشد جايز نيست، خواه از طريق قمه زني باشد يا زنجيرهاي تيغ دار. بجاي اين کار، خون خود را به مراکز اهداء خون دهند و ما براي همه آنها دعا مي کنيم.

نذر برای تیغ زدن در عزاداری [قمه زنی و تیغ زنی]

پرسش : نظرحضرت عالي درباب تيغ زدن عزاداران امام حسين (ع) درروزعاشورا به عنوان اداي نذريا كسب اجر اخروی چيست؟
پاسخ : عزاداري سيدالشهداء(ع) از افضل قربات است ولي بايد از انجام اعمالي كه موجب ضرر به بدن يا وهن مذهب مي شود اجتناب كنيد. و چنين نذري لازم الوفاء نيست.

سخنان بی پایه و اساس در مورد خون جاری شده از قمه زنی [قمه زنی و تیغ زنی]

پرسش : آیا خونى که از بدن سینه زنان و عزاداران، به سبب قمه زدن و غیره، بیرون مى آید، باعث تبرّک و شفاى مریض ها و زن هاى عقیم و مانند آن مى شود؟
پاسخ : این سخنان پایه و اساسى ندارد، و باید عزادارى به صورتى باشد که باعث هتک دین و مقدّسات نشود.

توصیه بعضی از مجتهدین به قمه زنی [قمه زنی و تیغ زنی]

پرسش : اخیراً دو عدد سى دى به دستم رسیده که در آن از قول تعدادى از مجتهدین به قمه زنى توصیه شده است. نظر حضرت عالى در این خصوص چیست؟
پاسخ : هرگاه بزرگان پیشین که چنین فتوایى داده اند، شرایط این زمان را مى دیدند که مسئله قمه زنى مانع پیشرفت تشیّع در دنیا شده است، حتماً فتوا به منع آن می دادند زیرا شرایط فتوا در زمان ها مختلف است و متأسّفانه بعضى از نسبت ها اخیراً خلاف واقع از آب در مى آید.

نذر تیغ زدن بر سر فرزند روز عاشورا [قمه زنی و تیغ زنی]

پرسش : پدر و مادرى نذر مى کنند که اگر خدا به آنان فرزند پسر بدهد روز عاشورا بر سر او تیغ بزنند. آیا با توجّه به اینکه انجام این گونه اعمال باعث وهن شیعه و عزادارى سیّدالشّهد(علیه السلام) و موجب سوء استفاده دشمنان اسلام مى گردد عمل به این نذر واجب است؟
پاسخ : این نذر صحیح نیست چون در نذر، رجحان عمل شرط است و این عمل با توجّه به اینکه بهانه اى به دست دشمنان اسلام براى زیر سؤال بردن کل مسائل سوگوارى خامس آل عبا(علیه السلام) که از افضل قربات است مى دهد، خالى از اشکال نیست. و بر فرض رجحان این عمل، نذر درباره دیگرى کردن صحیح نیست.
تعداد صفحات : 1