پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

عدم تعلق ارث بعد از لعان بین زن و شوهر [ارث زن و شوهر]

پرسش : این که زن و شوهر بعد لعان از هم ارث نمی برند یعنی چه؟ و بعد از اجرای لعان و در زمان عده در صورت فوت یکی از زن یا مرد آیا دیگری از او ارث می برد؟
پاسخ : چون با لعان از هم جدا می شوند به طور طبیعی ارث نمی برند و به دلیل اینکه لعان حکم طلاق قطعی را دارد و قابل بازگشت نیست در صورت فوت یکی از زن یا شوهر در طول مدت عده نیز ارث نمی برند.

ارث زن از آپارتمانی که زمین آن مشاع است [ارث زن و شوهر]

پرسش : زن در زمین ارث نمی برد، حال حکم این قضیه در آپارتمان مسکونی (با توجه به اینکه زمین آپارتمان به صورت مشاع بین مالکین می باشد و هیچکدام از مالکین واحد های آپارتمانی نمیتوانند ادعای مالکیت بر روی قسمت مشخصی از زمین را داشته باشند چیست؟
پاسخ : در اینگونه موارد مالکان آپارتمان در زمین مزبور به طور مشاع شریکند و زن از اعیانی یعنی ساختنان آپارتمان ارث می برد.

ارث زن و شوهر از یکدیگر اگر ورثه دیگری نداشته باشند [ارث زن و شوهر]

پرسش : ارث زن و شوهر از همدیگر، در صورتى که وارث دیگرى نباشد، چگونه است؟
پاسخ : هر گاه زوج یا زوجه از دنیا برود و وارث دیگرى نباشد، اگر زوجه از دنیا برود تمام مال از آنِ زوج است، و اگر زوج از دنیا برود، یک چهارم مال از آنِ زوجه، و بقیّه به امام(علیه السلام) تعلّق مى‌گیرد؛ و در زمان ما باید به دست حاکم شرع برسانند. و اگر واقعآ آن زن نیازمند باشد، حاکم شرع مى‌تواند همه یا قسمتى از آن را به او بازگرداند.

ارث زن از زمین و ساختمان [ارث زن و شوهر]

پرسش : زن از کدام اموال شوهر ارث می برد و از چه چیزهایی ارث نمی برد؟
پاسخ : زن از تمام اموال منقول شوهر ارث مى‏برد، ولى از زمين و قيمت آن ارث نمى‏برد، خواه زمين خانه باشد يا باغ، يا زمين زراعتى و مانند آن و نيز از خود هوايى ساختمان ارث نمى‏برد، مثل بنا و درخت، امّا بايد هوايى را قيمت كنند و از قيمت آن سهم ارث او را بدهند.

ادله فقهی عدم ارث زوجه از زمین [ارث زن و شوهر]

پرسش : آيا دليل اين که زوجه از زمين ارث نمي برد تنها به جهت اختلاف ميان شيعه و اهل سنّت است؟
پاسخ : اين مطلب صحيح نيست و هفده روايت بر عدم جواز ارث وارد شده و تنها يک روايت معارض دارد که نمي توان آن هفده روايت را در برابر يک روايت ناديده گرفت. ولي افراد مي توانند از ثلث اموالشان براي همسران خود وصيّت کنند که گاه بيش از ارث آنها نيز مي شود.

سهم ارث زن از شوهر [ارث زن و شوهر]

پرسش : زن چه مقدار از شوهر ارث می برد؟
پاسخ : هرگاه مردى از دنيا برود چنانچه در زمان مرگ، فرزندی نداشته باشد، يك چهارم مال او را همسر دائمى او مى‏برد و بقيّه را ورثه ديگر و هرگاه از آن زن يا از زن ديگر فرزند داشته باشد، يك هشتم مال به زن او مى‏رسد و بقيّه به وارثان ديگر.

تقسیم ارث با وجود همسر دارای عقد99ساله [ارث زن و شوهر]

پرسش : بعد از فوت مادرم پدرم با نامادری ام بینشان صیغه 99 ساله جاری شد پدرم به تازگی فوت شدند و نمیدانم مرجعشان چه کسی بوده اما مرجع وصی رهبری و مرجع نامادری آیت الله مکارم می باشند و قانون 99 ساله را موقت می داند و وراث راضی به مصالحه نیستند تکلیف وصی جهت سهم الارث نا مادری چیست؟
پاسخ : در صورتی که فرزندان مقلد دیگری باشند سهم آنها و نامادری به نسبت تقسیم می شود.
تعداد صفحات : 1