پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

سجده در مقابل قبر امام حسین علیهم السلام [احکام زیارت]

پرسش : سجده کردن در مقابل قبر امام حسین و ائمه ی دیگر علیهم السلام چه حکمی دارد؟
پاسخ : سجده كردن براى غير خداوند متعال حرام است و بعضى از مردم عوام كه در مقابل قبر امامان عليهم السلام پيشانى را بر زمين مى گذارند اگر به قصد سجده براى امام عليه السلام باشد فعل حرام است و اگر براى شكر خدا باشد اشكالى ندارد، ولى اگر در نظر بينندگان چنين نشان دهد كه سجده براى امام عليه السلام است يا بهانه به دست دشمنان دهد اشكال دارد.

ايجاد سر و صدا در حرم ها [احکام زیارت]

پرسش : ايجاد سر و صدا در حرم ائمّه و پيامبران و امامزادگان، مانند خواندن زيارتنامه و شعر با صداى بلند، و جيغ زدن زنها، و يا سر دادن شعارهاى ديگر كه موجب به هم خوردن حال حضور و توجّه زائرين مىگردد، چه صورتى دارد؟
پاسخ : شايسته است زوّار محترم به هنگام زيارت، رعايت حال ساير زائرين را بنمايند.

بوسیدن ضریح و آستان مقدس امام حسین علیه السلام [احکام زیارت]

پرسش : بوسیدن درگاه حرم و آستان مقدس چه حکمی دارد؟
پاسخ : ضریح اشکالی ندارد و مستحب هم هست، چون تعظیم شعائر است ولی احتیاط این است بر آستان بوسه نزنند.

تکرار زیارت معصومین علیهم السلام [احکام زیارت]

پرسش : اگر شخصى بخاطر عشق و علاقه اى كه به حضرات معصومين علیهم السلام دارد، سالانه چند مرتبه به زيارت اماكن مقدّسه (مكّه و مدينه و سوريه و عراق) سفر كند چه حكمى دارد؟
پاسخ : تكرار در حدّ معقول اشكالى ندارد، ولى زياده روى در هيچ كارى شايسته نيست.

صلوات با صدای بلند در حرم [احکام زیارت]

پرسش : هرگاه صلوات فرستادن در اماكن مذهبى و زيارتگاه ها موجب قطع ارتباط روحانى زائرين با خدا گردد آيا اين كار جايز است؟ كار خانمهايى كه در حرم اهلبيت : صلوات مىفرستند و صداى آنها را نامحرم مىشنود، چه حكمى دارد؟
پاسخ : بهتر ترك صلوات با صداى بلند در چنين اماكنى در فرض سؤال است.

محل حائر حسینی [احکام زیارت]

پرسش : ملاک حد حائر حسینی چیست؟
پاسخ : فقط رواقها و زیر گنبد را شامل می شود.

زیارت نیابتی با قرعه کشی [احکام زیارت]

پرسش : تعدادى از بسيجيان مبلغ 1000 تومان به نيّت هديه و كمك به حوزه مقاومت بسيج تحت عنوان «شركت در سفر زيارتى مدينه منوّره» اهدا مىكنند. سپس از بين افراد شركت كننده شخصى به صورت قرعه كشى انتخاب و به نيابت از سايرين به زيارت خانه خدا مشرّف مىشود. آيا اين كار و نظائر آن اشكال دارد؟
پاسخ : هرگاه شخصى كه قرعه به نام او اصابت مىكند موظّف باشد به نيابت از تمام صاحبان پول به اين سفر برود اشكالى ندارد.

رفتن به زیارت با وجود خوف جانی و مالی [احکام زیارت]

پرسش : باتوجه به اینکه اگر خوف جانی و مالی در سفری داشته باشیم سفر حرام است.آیا اگر سفر برای زیارت امام حسین علیه السلام خوف جانی و مالی داشته باشد آیا زیارت حرام میشود؟
پاسخ : در عصر ما باید از آن صرف نظر کرد.

حکم قمه زنی [احکام زیارت]

پرسش : قمه زدن و یا زنجیر زدن با زنجیرى که داراى چاقو و یا تیغ مى باشد و منجر به زخمى شدن بدن و جارى شدن خون مى شود، چه حکمى دارد؟
پاسخ : عزاداري خامس آل عبا (ع) از مهمترين شعائر ديني، و رمز بقاء تشيع است، و بايد هر چه باشکوه تر برگزار گردد. شکي نيست کساني که قمه ميزنند بخاطر احساسات مذهبي و عشق به امام حسين (ع) است ولي بايد توجه داشت اين کار در حال حاضر خسارات بسياري بر ما وارد کرده و دشمنان بوسيله آن سعي دارند شيعه را در جهان، منفور کنند. بنابراين در اين زمان لازم است از اين کار خودداري نمايند. بطور کلي، آسيب رساندن به بدن و آنچه سبب وهن مذهب باشد جايز نيست، خواه از طريق قمه زني باشد يا زنجيرهاي تيغ دار. بجاي اين کار، خون خود را به مراکز اهداء خون دهند و ما براي همه آنها دعا مي کنيم.

معنای وهن مذهب [احکام زیارت]

پرسش : منظور از وهن مذهب که در عزاداری و قمه زنی گفته می شود چیست؟
پاسخ : یعنی اینکه به مذهب توهین شود و آن را در نظرها کوچک کند.

تکلیف مدیر کاروان در صورت ازدحام جمعیت و زیارت قبل از اربعین [احکام زیارت]

پرسش : مدیر کاروان پیاده اربعین حسینی هستم، مسیر نجف تا کربلا را پیاده طی می‌کنیم و قبل از اربعین وارد کربلا می‌شویم. با توجه به اینکه هنگام ثبت نام گفته شده روز اربعین کربلا هستیم یا به این نیت ثبت نام کرده باشند، آیا ماندن در روز اربعین برای زیارت اربعین ضروری است، یا این که به خاطر ازدحام جمعیت در کربلا می‌شود قبل از اربعین زیارت انجام داد، و روانه ایران شد؟
پاسخ : در صورتی که اجتماع آن ها در یک روز اسباب مشکلاتی می شود و واقعا نیت زائر، درک اربعین باشد ثواب اربعین را دارد. بنابراین در صورت رضایت افراد کاروان مانعی ندارد.
تعداد صفحات : 1