پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

حق حبس در صورت رضایت زوجه بر مؤجّل بودن مهریه [حق حبس]

پرسش : در صورتی که زوجه پس از نکاح و قبل از تمکین صراحتاً رضایت خود را مبنی بر موجل شدن مهر خویش اعلام نماید آیا حق حبس خواهد داشت یا خیر ؟
پاسخ : احتیاط واجب آن است که از حق حبس استفاده نکند.

وجوب نفقه در زمانی که زن از حق حبس استفاده می کند [حق حبس]

پرسش : فقهاى شیعه اکثرا فرموده اند زوجه حق دارد مهر غیر مؤجّل را مطالبه و قبل از دخول مى تواند از تمکین تا گرفتن مهر امتناع نماید، آیا در این مدت نفقه به زن تعلق می گیرد؟
پاسخ : ظاهر این است در صورتی که مهریّه ی زن نقد بوده و مرد توانایی پرداخت مهریه را به صورت یکجا یا اقساطی دارد و پرداخت نمی کند، زن مى تواند بدون گرفتن مهر مؤجّل خود را مطلقاً تسلیم شوهر نکند و در این مدّت بر زوج واجب است نفقه او را بدهد و الا نفقه واجب نمی باشد.

استفاده از حق حبس در صورت تقسیط شدن مهریه [حق حبس]

پرسش : برخی از مواقع زوجه برای درخواست مهریه از حقّ حبس استفاده کرده، و دادگاه مهریه را تقسیط می کند آیا حقّ حبس تا پایان اقساط جاری است؛ هرچند ده سال و سی سال طول بکشد؟
پاسخ : با تقسیط مهریه و پرداخت اوّلین قسط، حقّ حبس از بین می رود چرا که موضوع ادای دین تغییر کرده است؛ به این صورت که مهریه از پرداخت یکجا به پرداخت اقساطی تغییر پیدا کرده و با پرداخت قسط اوّل، مهریه دریافت شده است و حقّ حبس از بین می¬رود. ولی چنانچه در پرداخت هر قسط کوتاهی کند حقّ حبس برای زوجه باقی خواهد بود البته توجّه داشته باشید با تمکین و آمیزش ولو یک بار، حقّ حبس زائل می شود. و اگر حقّ حبس را تا پایان اقساط بپذیریم گاهی تمکین بعد از 40 یا 60 سال انجام می شود!

استفاده مکرّر از حق حبس [حق حبس]

پرسش : اگر زنی برای رسیدن به مقاصدش در زندگی از وسیله مهریه استفاده کند به عبارتی به دفعات مهریه را به اجراگذارد و در هر نوبت بنا به میل خود در مقاطعی (وحتی بعد از زندانی شدن همسر بدلیل عدم توان پرداخت یکجای مهریه ) و البته بعد از رسیدن به نتایج دلخواه از ادامه روند پرونده در محاکم انصراف دهد و این موضوع متناوب ادامه یابد . حکم آن چیست و شوهر چه باید بکند؟
پاسخ : بارها گفته ایم که اگر مرد قادر به پرداخت مهریه نباشد او را شرعا نمی توان زندانی کرد بلکه باید تقسیط شود و با اولین قسط، زن باید تمکین کند و طرح مجدد دعوا در این فرض جایز نیست.

تأثیر حق حبس بر الزام آور بودن عقد [حق حبس]

پرسش : تاثیر حق حبس بر الزام آور بودن عقد چیست؟
پاسخ : این حق الزام آور است منتهی با شرایطی که یکی از این شرایط آن است که زن از حق حبس استفاده نکند، در ضمن اگر زوج ثابت شود که تمکن مالی ندارد باید مهریه تقسیط شود و زوجه با گرفتن اولین قسط مهریه باید تمکین کند.

استفاده از حق حبس [حق حبس]

پرسش : آیا زن می توان قبل از دریافت مهریه از تمکین خودداری نماید؟
پاسخ : در صورتی که رابطه زناشوئی بین زن و شوهر انجام نشده و مهریّه عند المطالبه باشد و زن مطالبه کند شوهر باید بپردازد و اگر نپرداخت بنابر مشهور زن می تواند تمکین نکند؛ امّا اگر برای دادگاه ثابت شود که شوهر توان پرداختن نقدی مهریّه را ندارد آن را مطابق توان مالی زوج تقسیط می کند و زوجه با دریافت اوّلین قسط باید تمکین کند و گرنه ناشزه است و حقّ نفقه ندارد و مرد می تواند ازدواج مجدّد داشته باشد.

حق حبس در صورت تمکین در حد تقبیل [حق حبس]

پرسش : در صورتی که زوجه از زوج در حد تقبیل و مضاجعه تمکین نماید آیا حق حبس وی ساقط می شود ؟
پاسخ : در صورتی که دخول نشده است حق حبس ساقط نمی شود.

حکم تبعیت از مرد در زمان استفاده از حق حبس [حق حبس]

پرسش : در صورت حالّ بودن (نقد) مهریّه، زوجه غیر مدخول بها حق دارد تا گرفتن مهریّه تمکین نکند، امّا آیا این حق را دارد که در غیر تمکین نیز از زوج اطاعت نکند، مثلاً منزل خانواده خود بماند، و هرجا خواست برود و هرکار خواست انجام دهد و با این حال مى تواند مطالبه نفقه نماید؟
پاسخ : باید به وظایف دیگر خود عمل کند، تنها مى تواند تمکین را منوط به گرفتن مهر کند، آن هم در صورتى که مهر حالّ بوده و قرائن دلیل بر تأخیر آن نبوده است.

استفاده از حق حبس در صورت ناتوانی جنسی مرد [حق حبس]

پرسش : زوجه از شوهر خود تمکین نموده، ولى زوج قدرت نزدیکى با وى را، به علّت عدم قدرت جنسى نداشته است، زوجه اکنون تمکین مجدّد خود را از شوهر، منوط به دریافت کلّ مهریّه مى نماید، آیا به علّت عدم دخول، حقّ زوجه به قوّت خود باقى بوده یا به صرف تسلیم، حقّ مزبور ساقط شده است؟
پاسخ : حقّ زوجه در گرفتن مهریّه قبل از تمکین مجدّد ثابت است، مشروط بر این که مهر حالّ بوده باشد، نه بر ذمّه زوج.

حکم حق حبس در صورت ازاله ی بکارت به صورت اجبار [حق حبس]

پرسش : آیا حقّ الحبس با ازاله بكارت هر چند بصورت اجبارى ساقط می گردد؟
پاسخ : در فرض سؤال، زوجه می تواند تازمان دريافت مهريه ازتمكين خوددارى نمايد و اگر زوج قادر نيست، تقسيط میشود و با قسط اوّل بايد تمكين كند.

تمکین کامل مسقط حق حبس می شود [حق حبس]

پرسش : اگر زن حقّ امتناع از تمکین داشته باشد تا مهر به وى تسلیم شود اگر زن جهت استمتاعات به غیر از مقاربت تسلیم شده و مدّتى خود را در اختیار زوج قرار دهد این امر باعث از بین رفتن حقّ امتناع زوجه مى شود یا این که فقط تسلیم و تمکین تام مسقط است؟
پاسخ : تمکین تام مسقط است.
تعداد صفحات : 1