پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

ازدواج با خواهر کسی که از روی اجبار با او لواط شده [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : شخصی که با پسری لواط کرده بود می گوید که به من چیز مست کننده دادند و مجبور به این گناه کردند آیا الآن می تواند با خواهر لواط دهنده عقد دایمی یا غیر دایمی بکند؟
پاسخ : در فرض سؤال حرمت حاصل نشده و ازدواج او با خواهر آن شخص اشکالی ندارد.

استفاده از تنقیح مناط در توسعه حکم ازدواج به همجنسگرایان [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : سوالی درباره مساله تنقیح مناة داشتم که اطلاعات اندکی درباره آن در درس اصول فقه دانشگاهی خود کسب کرده بودم ( رشته اینجانب فقه و حقوق اسلامی است ) با آنچه من از این مبحث دریافته ام ؛ تنقیح مناه یعنی اینکه ما نیت اصلی خداوند از تحریم یک مساله را بفهمیم ، و اگر اینطور شد ؛ با از بین بردن آن نیت اصلی و جلوگیری از تحقق آن ؛ میتوانیم آن پدیده را انجام دهیم . مثال بارز آن هم از طرف استاد ما ؛ مساله تحریم خرید و فروش خون در اسلام بود که بواسط حرام بودن خون ؛ خریدو فروش آن نیز حرام و باطل بود تا آنکه با همین قاعده فقهی ؛ وقتی ما فهمیدیم هدف خالق از تحریم این مسئاله ؛ آن نبوده که جان بیماران به خطر بیفتد ؛ در نتیجه امروزه خرید و فروش خون در بیمارستان با هدف کمک به جان انسانها ؛ حلال شده است و یا حلال بودن دلستر ؛ که با پی بردن به هدف اصلی خالق از تحریم مسکرات ( سکرآور بودنشان ) و از بین بردن سکرآوری در دلستر ؛ این نوشیدنی حلال میشود حال سوال من درباره مساله همجنسگرائی است . ما در قرآن و روایات دلایل زیادی بر تحریم همجنسگرایی داریم . از سوی دیگر منابع علم ژنتیک ؛ و پزشکان معتبر روانشناس و ژن شناس ؛ امروزه مادرزادی بودن این مساله را در حدود ده درصد انسانها اثبات کرده اند . ( در اینجا نمیخواهم به بحث درباره درست یا غلط بودن نظر این کارشناسان بپردازم سوال من چیز دیگری است ) من میگویم برفرض آنکه حرفهای این متخصصین و پزشکان صحیح باشد و همجنسگرایی امری مادرزادی و غیرقابل تغییر در ده درصد مردم دنیا باشد ؛ آیا ما میتوانیم با استفاده از قاعده تنقیح مناه ؛ برای همجنسگرایان عقد شرعی جاری کرده و برای آنان ازدواج را متصور شویم ؟ به این شرح که در قرآن همجنسگرایی به این دلیل تحریم شده که نسل بشر را منقرض میکند ؛ و اگر آزاد شود کسی به سراغ جنس مخالف و بچه دار شدن نمیرود . و باعث خیانت بین زوج ها خواهد شد . حالا اگر برای ما با علم یقین ثابت شود که همجنسگرایی در همه مردم دنیا وجود ندارد و بجز همان ده درصد ؛ کسی به سراغش نمیرود و حتی اگر آزاد هم شود مردم عادی همجنسگرایی نخواهند نمود ؛ و با اثبات اینکه این ده درصد چاره ای ندارند و نمیتوان آنها را به هیچ طریقی به جنس مخالف مایل نمود ؛ آیا میتوان مانند حکم حلال شدن نوشیدن دلستر و یا خرید و فروش خون ؛ همجنسگرایی را نیز با قاعده تنقیح مناه ، فقط درباره همان کسانیکه بطور مادرزادی به آن مبتلا هستند ؛ حلال کرد و عقد شرعی بینشان جاری نمود تا هم جامعه به فساد نیفتد و هم اقدام آنان چارچوب شرعی پیدا کند و به هرزگی دچار نشوند ؟ و اگر پاسخ خیر است ؛ خواهشمندم توضیح بفرمایید که در چه صورتی میتوان از تنقیح مناه برای حلال کردن برخی حرامها بهره جست.
پاسخ : مفهوم تنقیح مناط این نیست، بلکه معنای آن این است که عرف از دلیل معنای وسیعتری بفهمد مثلا در عیوب فسخ نکاح عرف می گوید منظور این است که هر چیزی که مانع از آمیزش شود موجب فسخ نکاح است خواه از عیوب هفت گانه فسخ نکاح باشد یا عیوب دیگری که این اثر را داشته باشد. در مورد همجنسگرایی این استنباط کاملا اشتباه است نه تنقیح مناط است و نه دلیل دیگری از ادله معتبر شرع و یک گناه عظیم را با این بهانه ها نمی توان مجاز شمرد و این آمارها را نیز باور نکنید.

ازدواج با زن فاحشه که قول به رعایت عده داده [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : ازدواج موقت با کسی که قبلا فاحشه بوده . ولی هنگام ازدواج موقت قول میدهد که عده را رعایت کند چه حکمی دارد ؟ اگر شک کنی که واقعا رعایت میکند چه حکمی دارد ؟
پاسخ : ازدواج موقت با زن فاحشه بنا بر احتياط واجب حرام است، اما چنانچه قول دهد عده را رعایت می کند و از ارتکاب کار خلاف خویش توبه نموده و یقین به بطلان قول او نباشد ازدواج با او اشکالی ندارد.

عدم اطلاع از حرمت ازدواج با خواهر مفعول و بچه دار شدن [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : با توجه به اینکه خواهر و مادر مفعول لواط بر فاعل حرام هستند اگر مرد 50 ساله ای چنین ازدواجی کرده باشد ونوه هم دارد و حال احکام را یادگرفته تکلیفش چیست؟
پاسخ : اکنون باید از آن جدا شود هر چند در ظاهر با هم زندگی کنند ولی فرزندان آنها حلال زاده اند چون اطلاع نداشتند.

وضعی یا تکلیفی بودن حکم ازدواج با فاحشه [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : ازدواج با فاحشه علاوه بر حرمت تکلیفی آیا باطل نیز هست؟
پاسخ : اصل عقد نیز اشکال دارد.

شک در حلال بودن ازدواج با فرد خاص [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : اگر شک داشته باشیم ازدواج با فردی, حلال است یا حرام, آیا میتوانیم با او ازدواج کنیم؟
پاسخ : باید احتیاط و تحقیق کنید.

حکم ازدواج با زنانی که محرم می‌باشند [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : ازدواج با محارم چه حکمی‌دارد؟
پاسخ : ازدواج با زنانى كه با انسان محرم هستند حرام است، مانند مادر، دختر، خواهر، عمّه، خاله، دختر برادر، دخترخواهر، زن‌پدر، دختر زن و مادرزن.

حکم ازدواج با خواهرزن [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : آیا می‌توان ‌هم‌زمان با دو خواهر ازدواج نمود؟
پاسخ : هرگاه زنى را براى خود عقد كند تا وقتى آن زن در عقد اوست نمی‌تواند با خواهر آن زن ازدواج كند، خواه عقد دائم باشد يا موقّت، حتّى بعد از طلاق مادام كه در عدّه است، درصورتی‌که عدّه رجعى باشد، نمی‌تواند خواهر او را بگيرد و احتياط مستحب آن است كه در عدّه طلاق بائن با او ازدواج نكند، همچنين در عدّه متعه، خواه بعد از تمام شدن مدّت باشد و يا بخشيدن مدّت.

ازدواج با خواهرزن در صورت جهل به‌حکم [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : مردی خواهرزن خود را صیغه کرده و هر دو جاهل به‌حکم بوده‌اند، پس از اطلاع که از هم جداشده‌اند آیا نیاز دارد مرد مدت باقی‌مانده را ببخشد و آیا مهری که تعیین‌شده مرد مکلف است بپردازد و آیا این دو ازنظر شرعی تکلیف دیگری دارند؟
پاسخ : درصورتی‌که آمیزش واقع‌شده باید مهر مناسب او را بپردازد ولی چون نمی‌دانستند کار خلافی صورت نگرفته است.

حکم ازدواج با خواهرزن بعد از فوت همسر [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : آیا مرد می‌تواند بلافاصله بعد از فوت همسر با خواهرزن ازدواج نماید؟
پاسخ : در فرض سؤال اشکالی ندارد.

حکم ازدواج هم‌زمان با خواهر ناتنی و رضاعی [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : خواهشمند است بفرمایید حکم قرآنی: (و لا تجمعو بین الاختین) ناظر بر خواهران تنی است یا شامل خواهران ناتنی و رضاعی نیز می‌شود؟
پاسخ : در فرض سؤال تفاوتی نمی‌کند.

ازدواج حضرت یعقوب با دو خواهر [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : چنانچه ازدواج با دو خواهر حرام است، چگونه حضرت یعقوب با دو خواهر ازدواج نمود؟
پاسخ : اولاً ازدواج با دو خواهر در مورد حضرت یعقوب ثابت نیست، ثانیاً ممکن است در آن زمان دستوری به منع حرمت ازدواج وجود نداشته و حرمت ازدواج هم‌زمان با دو خواهر بعداً در شریعت‌های بعدی تشریح شده.

حکم ازدواج با خواهرزاده‌ی زن [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : ازدواج با خواهرزاده زن چه حکمی‌دارد؟ در صورت ازدواج و عدم رضایت زن نیاز به طلاق است، در صورتی نزدیکی مهریه چه حکمی دارد؟
پاسخ : مرد نمی‌تواند بدون اجازه زن خود، با خواهرزاده‌ی او ازدواج كند، ولى اگر بدون اجازه او را عقد نمايد بعد زن اجازه دهد عقد صحيح است، در صورت عدم رضایت عقد باطل بوده و نیازی به طلاق ندارد و باید مهرالمثل پرداخت شود

حکم ازدواج با برادرزاده‌ی زن [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : ازدواج با برادرزاده زن چه حکمی‌دارد؟
پاسخ : مرد نمی‌تواند بدون اجازه زن خود، با برادرزاده او ازدواج كند، ولى اگر بدون اجازه او را عقد نمايد بعد زن اجازه دهد عقد صحيح است.

حکم ازدواج با برادر یا خواهرزاده رضاعی زن [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : آیا ازدواج با خواهرزاده يا برادرزاده رضاعي همسر، به اجازه او نياز دارد؟
پاسخ : حکم مزبور در مورد خواهرزاده و برادرزاده رضاعي نيز جاري است

حکم ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده همسر در طلاق رجعی [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : آیا جایز است برادرزاده یا خواهرزاده زن مطلقه‌ای را که در عدّه طلاق رجعى است بدون اجازه خاله یا عمّه‌ی مطلقه‌اش صیغه کرد؟
پاسخ : بدون اذن او جایز نیست، مگر بعد از گذشتن عدّه.

حکم ازدواج با خاله همسر [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : آیا ازدواج با خاله همسر در زمان حیات همسر و بدون اذن او اشکال دارد؟
پاسخ : در فرض سؤال اشکال ندارد

حرمت ابدی در صورت زنا با عمه یا خاله قبل از اسلام آوردن [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : اگر انسان در دوران مسیحیت یا بهائیت با عمّه یا خاله خود زنا کند آیا بعد از اسلام آوردن می‌تواند با دختر آنان ازدواج کند؟
پاسخ : احتیاط واجب آن است که ازدواج نکنند.

حکم ازدواج مادر جانشین [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : حکم ازدواج زنی که رحم خود را اجاره داده است چیست؟
پاسخ : درصورتی‌که در عده کسی نبوده باردار بودن ازاین‌جهت مانع ازدواج نیست.

ازدواج با دخترخاله در صورت زنا با خاله [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : چنانچه فردی با خاله‌ی خود زنا نماید، می‌تواند با دختر او ازدواج نماید؟
پاسخ : اگر شخصی با خاله خود (نعوذبالله) زنا کرده باشد ازدواج با دخترخاله حرام و باطل است.

حکم ازدواج با دخترعمه در صورت زنا با عمّه [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : آیا می‌توان در صورت زنا با عمّه با دختر او ازدواج نمود؟
پاسخ : اگر با عمه خود زنا کرده باشد ازدواج با دخترعمه بنا بر احتیاط واجب حرام و باطل است.

حکم ازدواج زانی بازانیه [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : اگر مرد و زنی باهم زنای (محصنه یا غیر محصنه) داشته باشند، ازدواج آن‌ها چه حکمی دارد؟
پاسخ : ازدواج زانیه بازانی اشکالی ندارد ولي احتياط واجب آن است که زانیه يک حيض استبراء کند. (يعني بعد از رابطه نامشروع صبر کند تا یک‌بار حيض شده و پاک شود و بعدازآن ازدواج نمايد.) اما اگر زانیه شوهرداری بنابر احتیاط واجب، حرام ابد شده و نمی‌تواند بعد از طلاق بازانی ازدواج کند.

حکم اجبار به ازدواج زانی بازانیه [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : اگر زانى و زانیه با یکدیگر ازدواج کنند فساد کمترى در محل آن‌ها به وجود می‌آید و اصلاح می‌شوند در این صورت آیا می‌توان آن دو را مجبور به ازدواج کرد؟
پاسخ : کسى را نمی‌توان مجبور به ازدواج کرد ولى توصیه و ارشاد آن‌ها بلامانع است، همچنین در مواردى که قاضى می‌تواند عفو کند و از اجراى حدّ صرف‌نظر کند حق دارد عفو کردن را مشروط به ازدواج آن‌ها نماید، البته اگر زن شوهردار بوده است احتیاط واجب این است که بعد از طلاق ازدواج نکنند.

حکم ازدواج دوقلوهای هم‌جنس چسبیده به هم [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : حکم ازدواج دوقلوهای هم‌جنس به هم چسبیده را بیان فرمایید؟
پاسخ : درصورتی‌که بتوانند ترک ازدواج و عمل به احتیاط کنند و به عسر و حرج شدید گرفتار نشوند، احتیاط آن است که از ازدواج صرف‌نظر نمایند و اگر ناچار از ازدواج‌اند، آن دو دختر می‌توانند به‌نوبت به ازدواج مرد واحدى درآیند. به‌این‌ترتیب که یکى را به عقد خود درآورد و بعد از طلاق و گذشتن عدّه دیگرى را عقد کند (البتّه براى این‌که گرفتار مشکلات طلاق‌های متعدّد نشوند می‌توانند از عقد موقّت استفاده کنند). در مورد دو پسر نیز احتیاط آن است که اگر ممکن است ازدواج نکنند و در صورت ضرورت انتخاب یک همسر در زمان واحد جایز نیست، ولى می‌توانند به طریق بالا با یک زن ازدواج کنند و به‌هرحال با توجّه به این‌که وجود چنین افرادى بسیار کم است ذکر این احکام شرعى نیز اگر عجیب به نظر برسد، جاى بحث و گفتگو نیست.

حکم ازدواج دوقلوهای غیر هم‌جنس چسبیده به هم [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : چنانچه دوقلوهای به هم چسبیده یکی پسر و دیگرى دختر باشد و نیاز شدید به ازدواج داشته باشند، ازدواج آن‌ها به چه شکل خواهد بود؟
پاسخ : درصورتی‌که ضرورتى نباشد باید از ازدواج صرف‌نظر کنند و اگر ضرورت قطعى و غیرقابل‌اجتناب باشد، هرکدام می‌توانند همسرى انتخاب کنند. ولى تا آنجا که ممکن است باید جهات مربوط به محرم و نامحرم را رعایت نمایند و ازآنجاکه این‌گونه مسائل بسیار نادر است، طبعاً احکام آن‌هم عجیب به نظر می‌رسد.

حکم ازدواج خنثی [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : آیا ازدواج خنثاى مشکلِ و غیر مشکلِ جایز است؟
پاسخ : در مورد خنثاى مشکل جایز نیست و غیر مشکل اگر وضع او روشن شود جایز است.

حکم ازدواج با اقوام نزدیک یا حکم ازدواج فامیلی [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : آیا ازدواج با بستگان نزدیک چه حکمی دارد؟
پاسخ : ازدواج اشکالی ندارد ولی طبق روایتى که از پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه وآله) به این مضمون رسیده است که با نزدیکان ازدواج نکنید به علّت این‌که فرزند ضعیف و لاغر به دنیا می‌آید ازدواج با نزدیکان مکروه است و چنانچه ازلحاظ پزشکی و آزمایش‌های نهی شده، بهتر است از آن بپرهیزند.

حکم ازدواج با فرد مبتلابه ایدز [زنانی که ازدواج با آنها حرام]

پرسش : آیا شخص مبتلابه ایدز می‌تواند با شخص دیگری ازدواج نماید؟
پاسخ : درصورتی‌که تولید خطر کند اشکال دارد.
تعداد صفحات : 3