تشویق به سپرده گذاری به وسیله جایزه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

ضمان جریره در عصر حاضر [کلیات ارث ]

پرسش : با توجّه به نظر برخى از حقوقدانان در مورد شخصى بودن جرایم و جنایتها، و با عنایت به وضع کنونى جوامع، یعنى عدم تمایل اقارب نسبى به پرداخت دیه خطاى محض، بحث عاقله و ضمان جریره سالبه به انتفاء موضوع است. آیا صورتهاى دیگرى از ضمان جریره، با توجّه به نیازهاى کنونى جامعه قابل تصوّر است؟
پاسخ : بیمه حوادث بى شباهت به نوعى ضمان جریره نیست بنابراین نمى توان گفت که در دنیاى امروز ضمان جریره وجود ندارد ولى بیمه گر ارث نمى برد. چون در مقابل ضمان جریره، عوضى مى گیرد.

کسانی که حق قصاص را به ارث می برند [کلیات ارث ]

پرسش : آیا طبقه دوّم و سوّم ارث، حقّ قصاص دارند؟
پاسخ : تمام کسانى که از مال ارث مى برند حقّ قصاص دارند مگر زوج و زوجه که حقّ قصاص ندارند ولى در دیه سهیمند.

تقسیم ارث اگر وارث فقط یک نفر از یک گروه باشد [کلیات ارث ]

پرسش : اگر وارث فقط یک نفر باشد ارث چگونه تقسیم می شود؟
پاسخ : اگر میت همسر داشته باشد ابتدا باید سهم الارث همسر را بپردازند و بقیه را به آن شخص بدهند و اگر همسر ندارد و ورثه او فقط یک نفر از یک گروه باشد در این صورت تمام مال به او می رسد؛ لازم به ذکر است تا وقتی یک نفر از یک گروه وجود داشته باشدگروه بعدی ارث نمی رسد.

عدم کسر مخارج ازدواج فرزندان از اصل مال میت [کلیات ارث ]

پرسش : شوهرم مدّت دوازده سال مریض بود و امسال از دنیا رفت، شش پسر و سه دختر دارم، براى سه تن ازپسرها و یکى از دخترها تشکیل خانواده داده و مخارج زیادى را برایشان متحمّل شده ام و هم اکنون سه پسر و دو دختر دیگر در منزل هستند . آیا می توانم مخارج ازدواج آنها را از اموال بجامانده از شوهرم استفاده کنم؟
پاسخ : هزینه هاى ازدواج بچّه هایى که ازدواج نکرده اند از سهم الارث خودشان خواهد بود مگر این که دیگران رضایت دهند که از تمام مال الارث خارج شود.

وصیت به نحوه تقسیم ارث قبل از فوت [کلیات ارث ]

پرسش : آیا وصیّت به تقسیم ارث قبل از فوت جایز است؟ مثل این که زید وصیّت کند که پس از فوتش،فلان باغش مال فلان پسرش، و فلان خانه اش مال فلان دخترش باشد. آیا چنین وصیّتى نافذ است؟
پاسخ : چنین وصیتی باطل است.

تعریف کلاله [کلیات ارث ]

پرسش : کلاله به چه کسی گفته می شود؟
پاسخ : در اصطلاح فقه،کلاله برادر و خواهر متوفّی است، خواه پدری تنها، یا مادری تنها، یا پدری ومادری،که روی هم، کلالات ثلاث خوانده می شوند. برادر و خواهر پدری را «کلاله ابی»، برادروخواهر مادری را «کلاله امّی» و برادر و خواهر پدر و مادری را «کلاله ابوینی» گویند.

توافق در نحوه تقسیم ارث بین وراث [کلیات ارث ]

پرسش : آیا در صورتى که وارثان توافق کنند، مى توانند خلاف سهام ارث عمل نمایند؟
پاسخ : چنانچه ورثه صغیری بین آنها نباشد تقسیمی که با توافق همه افراد ذی نفع صورت گرفته را نمی توان بر هم زد، مگر با جلب رضایت همه آنان

مالکانه بودن ید ورثه در صورت تقسیم اموال [کلیات ارث ]

پرسش : آیا ید متصرّفین (ورثه) بعد از صدور حکم موت و تقسیم ترکه بین آنها امانى است یا ضمانى؟
پاسخ : در صورت تقسیم اموال ید آنها ید مالکانه است.

ارث فرزند خوانده [کلیات ارث ]

پرسش : مى دانیم که فرزندخواندگان ارث نمى برند. حال اگر زن و مردى که کودکى را به فرزندى قبول کرده اند، فرزندى از خود نداشته باشند، آیا باز هم فرزندخوانده ارث نمى برد؟
پاسخ : فرزندخوانده احکام فرزند را ندارد و در هیچ حالت ارث نمى برد ولى مرد و زنى که او را به فرزندى پذیرفته اند مى توانند وصیّت کنند که مقدارى از اموال آنها (حدّاکثر تا ثلث) را به فرزندخوانده خویش بدهند، و یا در حال حیات و صحّت و سلامت، بخشى از اموال خود را به او واگذار کنند و مى توانند حقّ فسخ را براى خود مادام الحیاة محفوظ دارند.

عوامل ارث [کلیات ارث ]

پرسش : چه عواملی باعث می شود که دو نفر از هم ارث ببرند؟
پاسخ : 1- نسب (ارتباط خویشاوندی) 2. سبب (زوجیت، ضمان جریره، ولاء امامت)

تکلیف اموال میت اگر متوفی ورثه ای نداشته باشد [کلیات ارث ]

پرسش : اگر میت هیچ ورثه ای نداشته باشد، اموالش به چه کسی می رسد؟
پاسخ : ارث او به امام (علیه السلام) یا جانشین او مى رسد که در زمان ما باید به حاکم شرع (مجتهد یا مرجع تقلید) داده شود.

تقسیم ارث اگر وارث متوفی فقط همسرش باشد [کلیات ارث ]

پرسش : اگر تنها ورثه میت همسرش باشد اموالش به چه کسی می رسد؟
پاسخ : هر گاه زوج یا زوجه از دنیا برود و وارث دیگرى نباشد، اگر زوجه از دنیا برود تمام مال از آنِ زوج است، و اگر زوج از دنیا برود، یک چهارم مال از آنِ زوجه، و بقیّه به امام(علیه السلام) تعلّق مى‌گیرد؛ و در زمان ما باید به دست حاکم شرع برسانند. و اگر واقعآ آن زن نیازمند باشد، حاکم شرع مى‌تواند همه یا قسمتى از آن را به او بازگرداند.

مجالس عزاداری در ایام فاطمیه [فاطمیه]

پرسش : آیا برپائی مراسم عزاداری در ایام فاطمیه با توجه به مخالفت برخی جائز است؟
پاسخ : هرگاه مراسم به شکلی برگزار گردد که باعث تفرقه صفوف مسلمین نگردد هیچ کس نباید مانع آن گردد و کسانی که مانع برگزاری می شوند تصورشان این است که بعضی از عزاداران شعارهای تندی بر ضد اهل سنت می دهند که در این شرایط باعث تفرقه است.

فیلم سینمایی زندگی حضرت زهرا (س) [متفرقه رسانه]

پرسش : مشاهده و ترویج و تبلیغ فیلم سینمایی ساخته شده ی زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها به نام بانوی بهشت ( یوم العذاب یا یوم البهشت ) چه حکمی دارد؟
پاسخ : بدون شک کسانی که کمک به تهیه و نشر این فیلم و یا تماشای آن بکنند، مرتکب گناه کبیره شدهاند و پیامهایی که این فیلمها دارد پیام اسلام و شیعه اهلبیت(علیهم السلام) نیست.

مصرف نذورات فاطمیه در محرم [فاطمیه]

پرسش : آیا می توان «اضافه‌خرج» مراسم فاطمیه را در محرم خرج كرد؟
پاسخ : نذورات را باید طبق آنچه نذر کرده اند مصرف نمایند.

برگزاری مجالس فاطمیه در ایام کرونایی [فاطمیه]

پرسش : توصیه ی معظم له در این ایام کرونایی و شیوع بیماری، برای برگزاری مراسم ایام فاطمیه چیست؟
پاسخ : انتظار می رود اگرچه به دلیل شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی، برگزاری مجالس فاطمیه همانند سال های گذشته ممکن نبوده، اما تجلیل این ایام نباید مورد کمترین غفلت قرار گیرد و لازم است که از همه راه های ممکن برای تعظیم شعائر فاطمی استفاده کرد؛ به ویژه با اقامه روضه های خانگی و استفاده از فضای مجازی؛ و به این نکته نیز توجه شود که ایام فاطمیه اول در شکوه و عظمت خود نباید کمتر از ایام فاطمیه دوم باشد که بحمدالله هر ساله پر رونق و باشکوه برگزار می شود.

لعن و سبّ در مراسم فاطمیه [فاطمیه]

پرسش : حکم لعن و سبّ بزرگان سایر مذاهب در مراسم عزاداری حضرت صدیقه سلام الله علیها چیست؟ و حکم شرکت در این مراسمات چیست؟
پاسخ : لازم است از کارهايي که باعث تفرقه صفوف و ايجاد شکاف بين مسلمانان ميشود خودداري شود، و همه مسلمين در برابر دشمنان اسلام متحد شوند.

پوشیدن لباس مشکی در مراسم حضرت زهرا (س) [فاطمیه]

پرسش : آیا پوشیدن لباس سیاه در ایام شهادت حضرت زهرا با توجه به رعایت مسأله وحدت و کراهت لباس سیاه، جایز است؟
پاسخ : با توجه به این که پوشیدن لباس مشکی در ایام شهادت حضرات معصومین نوعی تعظیم شعائر الهی محسوب می شود کراهت ندارد.

تاریخ شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) [فاطمیه]

پرسش : معیار شروع دهه فاطمیه چه زمانی است؟ و ایام فاطمیه چند روز است؟
پاسخ : در مورد سالروز شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) دو روایت است یکی اینکه ایشان هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیغمبر اکرم(ص) به شهادت رسیدند که می شود سیزده جمادی الاول و دیگری اینکه نود و پنج روز بعد از رحلت پیغمبر به شهادت رسیدند که می شود سوم جمادی الثانی و طول این بیست روز را ایام فاطمیه نامیده اند.

محدوده ایام فاطمیه [فاطمیه]

پرسش : احتراماً محدوده دو دهه فاطمیه را بیان بفرمایید؟
پاسخ : سه روز 13، 14، 15 جمادی الاول و سه روز 1، 2، 3 جمادی الثانی بنابر معمول به فاطمیه اختصاص دارد.

تشییع نمادین حضرت زهرا سلام الله علیها [فاطمیه]

پرسش : تشييع نمادين حضرت زهرا(سلام الله عليها) چه حکمی دارد؟
پاسخ : بهتر است به جاي اين گونه کارها، جلسات عزاي آن حضرت را پرشورتر کنند، مخصوصا به شرح دو خطبه تاريخي آن حضرت بپردازند.

تورم شدید و غیر متعادل در محاسبه دیون [شرایط وجوب مهریه]

پرسش : مردی در سند ازدواج در سال 70 مهریه همسرش را 300 سکه بهار آزادی قرار داده آن زمان ازرش سکه بسیار پایین بوده در حال حاضر ارزش سکه چند میلیون تومان شده و زن آن را مطالبه کرده است . با توجه به اینکه ارزش عرفی سکه در آن زمان مثلا مبلغ 200 هرار تومان بوده و مهریه در عقد بر مبنای همین مبنا توافق شده آیا امکان دارد بتوان مهریه را تعدیل کرد ؟ متاسفانه همین مسئله باعث مشکلات فراوان برای خانواده ها شده است.
پاسخ : با توجه به تورم شدید و غیر متعادل ، لازم است در این نوع، طرفین به گونه ای با هم مصالحه کنند تا هیچ کدام متضرر نشوند. البته تورم متعارف باید اضافه شود.

اخذ تورم از فرد ورشکسته [متفرقه خرید و فروش]

پرسش : اگر شخصی مبلغی را به فرد دیگری بدهکار باشد و به دلیل ورشکستگی و معونات جدی تا چند سال قادر به تسویه حساب نباشد، آیا طلبکار میتواند زمان تسویه، مبلغ بیشتری ولو براساس رأی دادگاه به عنوان نرخ تورم دریافت نماید؟
پاسخ : چنانچه تورم در این مدت زیاد بوده حق دارد معادل متوسط اجناس در این مدت را هم بگیرد ولی سزاوار است نسبت به اشخاصی که ورشکست شده اند مدارا کنند.

رعایت تورم در صورت تخلف امانتدار در پس دادن امانت [ضامن خسارت در امانت ]

پرسش : شخصي 7 سال پيش 2 ميليون پول مرا كه به عنوان امانت نزدش بود پس نداد و متواري شد، اگر بخواهد پول مرا پس دهد بايد عين پول را بدهد يا نه؟ يا بايد چیزی اضافه بدهد؟
پاسخ : با توجه به متوسط نرخ تورم باید بدهی را برگرداند.

اخذ تورم توسط خریدار در صورت کشف فساد بیع [فسخ معامله]

پرسش : در مواردی که مبیع مستحق للغیر در می آید با توجه به تغییر فاحش نرخ تورم و نیز کاهش ارزش پول، آیا مشتری علاوه بر ثمن پرداختی و نیز خسارت ناشی از هزینه های متحمل شده برای انجام معامله، استحقاق مطالبه چیزی اضافه داردیا خیر؟ لطفا در صورت استحقاق، عنوان آنرا بفرمایید.
پاسخ : در صورتی که زمان نسبتا زیادی گذشته باشد و تورم قابل ملاحظه ای وجود داشته باشد می تواند معادل تورم متوسط اجناس را بگیرد.

معیار محاسبه تورم [تورم و خسارت تاخیر]

پرسش : آيا در محاسبه تورّم بايد تورّم همان جنس را محاسبه کرد یا تورّم متوسط اجناس را؟
پاسخ : در محاسبه تورّم، تورّم متوسط اجناس مختلف را در نظر مي¬گيرند هر چند تورّم آن جنس بيشتر يا کمتر باشد.

محاسبه نرخ تورم در دیون [تورم و خسارت تاخیر]

پرسش : آيا محاسبه تورّم در تمام ديون لازم است؟
پاسخ : اگر فردي به هر دليلي به ديگري بدهکار باشد اعم از مهريه، دیه و یا اینکه ضمان دیگری بر عهده او باشد و حتي خمس بر ذمّه داشته و نپرداخته، اگر به قدری گذشته که تفاوت تورّم زياد است بايد تورّم متوسط اجناس را در نظر بگيرد.

مالیات تورمی [مالیات]

پرسش : اینجانب دانشجوی دکترای اقتصاد هستم و برای کار پژوهشی لازم است پاسخ حضرتعالی را در باب سوال ذیل بدانم، آیا مالیات تورمی را می‌توان با استناد به قاعده‌ی لاضرر امری مذموم شمرد که بایستی با بکارگیری سیاست‌های مناسب اقتصادی در جهت مهار آن اقدام مقتضی صورت گیرد یا خیر؟
پاسخ : هر گونه ضرر و زیان به اموال مردم هر چند به واسطه خلق اسکناس های تازه باشد شرعا جایز نیست مگر آنکه ضرورت مهمی برای حفظ نظام جامعه این گونه ایجاب کند که در عین حال باید آن را به نوعی جبران کنند.
تعداد صفحات : 603