خصوصیات دشمنان حضرت علی(ع)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

خصوصیات دشمنان حضرت علی(ع)

پرسش : پیامبر(صلى الله علیه وآله) چه خصوصیاتی را برای دشمنان حضرت علی (علیه السلام) ذکر فرموده اند؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی: با مراجعه به روایات پى خواهیم برد که رسول خدا(صلى الله علیه وآله) صفات و خصوصیاتى را براى دشمنان حضرت على (علیه السلام) ذکر فرموده اند، که مقام و فضیلت ایشان را نسبت به دیگران به اثبات می رساند. اینک به برخى از آنها اشاره مى کنیم:
ابن عباس از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) روایت کرده که خطاب به حضرت على(علیه السلام) فرمود: «لایبغضک من العرب إلاّ دعیّ و لا من الانصار إلاّ یهودی ولا من سائر الناس إلاّ شقیّ»(1)؛ (دشمن ندارد تو را از عرب مگر زنازاده، و از انصار مگر یهودى و از سایر مردم مگر انسان با شقاوت).
ابن عساکر از ثابت و او از انس نقل کرده که رسول خدا(صلى الله علیه وآله) على را در روز خیبر معرفى کرد و فرمود: «... یا ایّها الناس! إمتحنوا أولادکم بحبّه، فإنّ علیّاً لایدعو إلى ضلالة، و لا یبعد عن هدى، فمن أحبّه فهو منکم و من أبغضه فلیس منکم»؛ (اى مردم! فرزندان خود را با حبّ على امتحان نمایید؛ زیرا على شما را دعوت به ضلالت نمى کند و از هدایت دور نمى نماید. پس هر فرزندى که او را دوست بدارد او از شما است و هر فرزندى که او را دشمن بدارد از شما نیست.)
انس بن مالک مى گوید: بعد از خیبر کسى بود که فرزند خود را بر شانه اش سوار مى کرد، آن گاه در بین راه على مى ایستاد و چون نظرش به حضرت مى افتاد بچه را رو به او کرده و مى گفت: اى فرزندم! آیا این مردى که مى آید را دوست دارى؟ اگر بچه مى گفت: آرى، او را مى بوسید و اگر مى گفت: خیر، او را بر زمین مى زد و به او مى گفت: برو به مادرت ملحق شو، و پدرت را به اهل مادرت ملحق مکن; زیرا من به فرزندى که على بن ابى طالب را دوست ندارد احتیاج ندارم(2).
امیرالمؤمنین(علیه السلام) در حدیثى مى فرماید: «والّذی فلق الحبّة و برأ النسمة، إنّه لعهد النبیّ الأمیّ إلیّ: إنّه لایحبّنى إلاّ مؤمن و لایبغضنى إلاّ منافق»(3)؛ ( قسم به کسى که دانه را شکافت و مردم را به خوبى خلق کرد، همانا عهدى است از جانب پیامبر امّى به من که دوست ندارد مرا مگر مؤمن و دشمن ندارد مرا مگر منافق).
امّ سلمه مى گوید: رسول خدا(صلى الله علیه وآله) همیشه مى فرمود: «لایحبّ علیّاً منافق و لایبغضه مؤمن»(4)؛ (هیچ گاه منافق على را دوست ندارد و مؤمن نیز او را دشمن ندارد).
ابوذر غفارى مى گوید: «ماکنّا نعرف المنافقین على عهد رسول الله(صلى الله علیه وآله) إلاّ بثلاث: بتکذیبهم الله و رسوله، والتخلّف عن الصلاة، و بغضهم علی بن أبی طالب»(5)؛ (ما منافقین را در عهد رسول خدا(صلى الله علیه وآله)تنها با سه خصلت مى شناختیم: به تکذیب خدا و رسول و تخلّف از نماز و بغض على بن ابى طالب).
ابوسعید خدرى مى گوید: «کنّا نعرف المنافقین نحن معشر الأنصار ـ ببغضهم علیّاً»(6) ؛ (ما جماعت انصار، منافقین را با دشمنى على مى شناختیم).
ابوسعید خدرى از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) نقل کرده که فرمود: «لایبغض علیّاً إلاّ منافق أو فاسق أو صاحب دنیا»(7)؛ (على را به جز منافق یا فاسق یا دنیاطلب دشمن ندارد).(8)
پی نوشت: (1). مناقب خوارزمى، ص 323، ح 330.
(2). تاریخ دمشق، ج 42، ص 288، ح 888.
(3). صحیح مسلم، ج 1، ص 120، ح 131، کتاب الایمان؛ سنن ترمذى، ج 5، ص 601، ح 3736؛ مسند احمد، ج1، ص 135، ح 643؛ سنن ابن ماجه، ج 1، ص 42، ح 114.
(4). سنن ترمذى، ج 5، ص 549، ح 3717؛ المصنّف، ابن ابى شیبة، ج 12، ص 77، ح 12163.
(5). الریاض النضرة، ج 3، ص 167؛ کنز العمال، ج 13، ص 106، ح 36346.
(6). سنن ترمذى، ج 5، ص 593، ح 3717.
(7). تاریخ دمشق، ج 42، ص 285، ح 8817.
(8). گردآوری از کتاب:سلفی گری و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، انتشارات مسجد مقدس جمکران، چاپ پنجم، ص 149.
تاریخ انتشار: « 1399/04/21 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 6605