معرفی سعد بن ابی وقاص

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

معرفی سعد بن ابی وقاص

پرسش : سعد بن ابی وقاص که بود؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی: سعد ابی وقاص که نام اصلی او مالک است؛ پسر وهیب بن عبد مناف بن زهرة بن کلاب بن مره است. کنیه وی ابو اسحاق است، و مادرش حمنة دختر سفیان بن امیة بن عبد شمس بن عبد مناف بن قصىّ است.‏(1)
در کتاب طبقات الکبری آمده است سعد بن ابى وقاص: از پیشگامان مسلمانان است که در هفده سالگى مسلمان شد.(2) و از جمله کسانی است که در جنگهای بدر، احد، خندق، حدیبیه، خیبر و فتح مکه حضور داشت و در هنگام فتح مکه، پیامبر(صلی الله علیه وآله) یکى از سه پرچم مهاجران را در دست او قرار داده است(3). و اهل سنت او را جزء ده تن از اعضای عشره مبشره می دانند(4).
ولی سعد بن ایس وقاص از جمله افرادی بود که در دوران خلفات عثمان به دنیا پرستی و مال اندوزی روی آورد؛ و این دنیا پرستی او باعث شد که با علی بن ابی طالب(علیه السلام) در دوران خلافت ظاهری اش بیعت نکند.(5)
مسعودى می گوید: در روزگار خلافت عثمان هم خودش، و هم عده ای از صحابه پیامبر(صلی الله علیه وآله) به ثروت اندوزی املاک و اموال روی آورده بودند؛ چنانکه روزى که خود عثمان مرد، بهاى املاک او در وادى القرى و حنین و دیگر نواحى به بیش از دویست هزار دینار می رسید و شتران و اسبان بسیارى از او بر جای ماند، و ثروت زید بن ثابت هم از شمش زر و سیم به مقدارى بود که آنها را با تبر می شکستند؛ و این علاوه بر اموال و املاکى بود که بهاى آنها بصد هزار دینار می رسید، و طلحه و زبیر، و نیز سعد بن ابى وقاص که قصری براى خود در عقیق بنا کرده بود که سقفهایى بلند داشت و فضاى پهناورى بدان اختصاص داد و بر فراز دیوارهاى آن کنگره‏ ها بساخت(6).
یعقوبی می نویسد: سعد بن ابى وقاص قصرى هم در ده میلى مدینه بنا کرده بود که در اواخر عمرش در آنجا سکونت داشت(7).
واقدى هم در کتاب طبقات الکبری از قول فروة بن زبیر، و از عایشه دختر سعد نقل مى‏کند: روزى که سعد بن ابى وقاص درگذشت دویست و پنجاه هزار درهم از خود باقى گذاشت(8).
محمد بن سعد مى ‏گوید: سعد بن ابى وقاص در سال پنجاه وپنج هجری قمری درگذشت و مروان بن حکم که در آن هنگام فرماندار مدینه بود بر جنازه‏ اش نماز گزارد و در مدینه دفن شد.(9)
پی نوشت: (1). الطبقات‏ الکبرى، ترجمه،ج‏3،ص:118.
(2). ر. ک: ابن سعد، طبقات: ج 3، ص 140 ، چاپ بیروت.
(3). الطبقات ‏الکبرى، ترجمه،ج‏3، ص:123.
(4). تاریخ‏ ابن‏ خلدون، ترجمه ‏مقدمه،ج‏1، ص:403؛ آفرینش‏ و تاریخ، ترجمه،ج‏2، ص:652.
(5). الامامة و السیاسة، ترجمه 104.
(6). تاریخ‏ ابن‏ خلدون، ترجمه ‏مقدمه،ج‏1،ص:392.
(7). تاریخ‏ یعقوبى، ترجمه،ج‏2،ص:173.
(8). الطبقات‏ الکبرى، ترجمه،ج‏3،ص:129.
(9). الطبقات‏ الکبرى، ترجمه،ج‏3،ص:127.
تاریخ انتشار: « 1400/03/24 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 28469