طواف در اطراف قبر پیامبر(ص)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

طواف در اطراف قبر پیامبر(ص)

پرسش : آیا طواف در اطراف قبر پیامبر(صلى الله علیه وآله) حرام است؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی: از نظر اهل سنّت طواف در اطراف قبر رسول خدا(صلى الله علیه وآله) حرام و از آن نهى شده است .
ولى این سخن جاى تأمل دارد؛ به این بیان که: طواف قبر رسول خدا یا سائر مشاهده مشرّفه و قبور انبیاء و ائمه و اولیاء از نظر قصد و عنوان که طواف کننده دارد ممکن است چند نوع انجام مى گیرد:
الف) به عنوان عبادت، همان گونه که طواف خانه خدا را انجام مى دهد که یکى از عبادات است، به این عنوان اگر کسى دور قبرى طواف نماید بدعت و حرام است و طواف کردن به این قصد وعنوان، مخصوص کعبه است و بس.
ب) طواف نه به عنوان عبادت بلکه به قصد این باشد که مستحب و مطلوب است؛ چون ممکن است عملى عبادى نباشد و صحّت آن متوقف بر قصد عنوان و قصد قربت نباشد؛ ولى به آن امر شده باشد، با هر قصدى که انجام دهد مطلوب است .
این نوع نیز بدعت و با این قصد انجام دادن آن صحیح نیست؛ مانند هر نوع عملى که به قصد ورود و استحباب انجام گیرد در حالى که امرى بدان نشده و با این فرض، شخصى به عنوان یک عمل مطلوب و محبوب (نه عبادت) انجام دهد.
ج) شخص طواف کننده فقط به قصد این که صاحب این قبر، محبوب اوست و روى علاقه به او دور آن میگردد، نه به قصد عبادت؛ مانندکسى که دور فرزند خود یا دوست خود مى چرخد و گاهى هم بر زبان مى آورد که دورت بگردم یا فدایت شوم!
این نوع از طواف و چرخیدن که هیچ نوع شائبه عبادت و یا مطلوبیّت شرعى ندارد و معمولاً مقیّد به این که چند بار باشد تا دور تمام شود نیست، ممکن است گفته شود عملى لغو، و بى فایده است و ثواب و پاداشى بر آن مترتّب نیست فقط یک نوع اظهار محبّت و علاقه است که نشان مى دهد؛ چرا و به چه دلیل حرام باشد؟ زیرا حکم به حرمت وعدم جواز چیزى نیاز به دلیل دارد. ویا اینها که طواف را حرام و غیر جایز دانسته اند
قصدشان همان نوع اول و به عنوان عبادت بوده است در حالى که عوام و کسانى که بر قبور انبیاء و اولیا طواف میکنند اصلاً آن را به عنوان عبادت انجام نمى دهند و یا نوع دیگر این به قصد تبرّک انجام دهد نه عبادت لذا تبرّک جستن به آن چه که به پیغمبر ارتباط و بستگى داشته، جزء سیره مسلمان ها در صدر اول بوده و قبر و ضریح هم از این جهت که در برگیرنده جسم رسول خداست، مردم با طواف در اطراف آن خود را متبرّک مى کنند.(1)
پی نوشت: (1). گرد آوری از کتاب: توحید و زیارت، آیه الله سید حسن طاهری خرم آبادی، موسسه بوستان کتاب، چاپ دوم، ص 112 تا 114.
تاریخ انتشار: « 1400/05/13 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 4859