شأن نزول آیه (93) سوره «انعام»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

شأن نزول آیه (93) سوره «انعام»

پرسش : شأن نزول آیه (93) سوره «انعام» چه می باشد؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی: در آیه (93) سوره «انعام» می خوانیم: «وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرى عَلَى اللّهِ کَذِباً أَوْ قالَ أُوحِیَ إِلَیَّ وَ لَمْ یُوحَ إِلَیْهِ شَیْءٌ وَ مَنْ قالَ سَأُنْزِلُ مِثْلَ ما أَنْزَلَ اللّهُ وَ لَوْ تَرى إِذِ الظّالِمُونَ فی غَمَراتِ الْمَوْتِ وَالْمَلائِکَةُ باسِطُوا أَیْدیهِمْ أَخْرِجُوا أَنْفُسَکُمُ الْیَوْمَ تُجْزَوْنَ عَذابَ الْهُونِ بِما کُنْتُمْ تَقُولُونَ عَلَى اللّهِ غَیْرَ الْحَقِّ وَ کُنْتُمْ عَنْ آیاتِهِ تَسْتَکْبِرُونَ»؛ (چه کسى ستمکارتر است از کسى که دروغى به خدا ببندد، یا بگوید: «بر من وحى فرستاده شده»، در حالى که به او وحى نشده است، و کسى که بگوید: «من نیز همانند آنچه خدا نازل کرده است، نازل مى کنم»؟! و اگر ببینى هنگامى که (این) ظالمان در شدائد مرگ فرو رفته اند و فرشتگان دست ها را گشوده، (به آنان مى گویند:) «جان خود را خارج سازید! امروز در برابر دروغ هائى که به خدا بستید و نسبت به آیات او تکبّر ورزیدید، مجازات خوارکننده اى خواهید دید»! (خواهى دید که وضع آنها بسیار دردناک و اسفبار است)).
شأن نزول:
در شأن نزول این آیه روایات متعددى در منابع حدیث و کتب تفسیر نقل شده از جمله این که: آیه در مورد شخصى به نام «عبداللّه بن سعد» نازل گردید، که از کاتبان وحى بود، اما خیانت کرد و پیغمبر(صلى الله علیه وآله) او را طرد نمود.
پس از آن، او ادعا کرد: من مى توانم همانند آیات قرآن را بیاورم.(1)
جمعى از مفسران نیز گفته اند: آیه یا قسمتى از آن درباره «مسیلمه کذّاب» که از مدعیان دروغین نبوت بود نازل گردیده است.
ولى با توجه به این که: داستان «مسیلمه» در اواخر عمر پیغمبر(صلى الله علیه وآله) بود، و این سوره از سوره هاى مکى است، طرفداران این شأن نزول معتقدند: این آیه همانند چند آیه دیگر از این سوره در «مدینه» نازل و به دستور پیامبر(صلى الله علیه وآله) در لابلاى آیات این سوره قرار داده شده است.(2)
در هر حال، آیه همانند سایر آیات قرآن که در شرائط خاصى نازل شده مضمون و محتواى آن کلّى وعمومى است و همه مدعیان نبوت و مانند آنها را شامل مى شود.(3)
پی نوشت: (1). «مجمع البیان»، ذیل آیه مورد بحث؛ «بحار الانوار»، ج 22، ص 34؛ «تفسیر تبیان»، ج 4، ص 202؛ «تفسیر قرطبى»،ج 7، ص 39 و 40.
(2). «مجمع البیان»، ذیل آیه مورد بحث؛ «بحار الانوار»، ج 22، ص 34؛ «تفسیر تبیان»، ج 4، ص 202؛ «تفسیر قرطبى»، ج 7، ص 39 و 40.
(3). گردآوري از کتاب: شان نزول آیات قرآن(برگرفته از تفسیر نمونه)، محمد جعفر امامی، مدرسه الامام علی بن ابی طالب(ع)، چاپ اول ، ص 224.
تاریخ انتشار: « 1400/02/24 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 2719