غرب زن را ابزاری برای مطامع دنیوی و هوسرانی خود قرار داده است

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 
makarem news

معظم له در مراسم سوگواری حضرت زهرا (سلام الله علیها)

غرب زن را ابزاری برای مطامع دنیوی و هوسرانی خود قرار داده است

برخلاف آنچه امروز غربی ها ادعای دفاع از حقوق زنان می کنند، حقوق و حیثیت و حرمت زنان را در هم شکستند

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی امروز در مراسم سوگواری شهادت حضرت صدیقه طاهره(سلام الله علیها) که با حضور علما، اساتید، شخصیت ها و دیگر اقشار مردمی در مدرسه امام امیرالمؤمنین(علیه السلام) قم برگزار شد، به تبیین فضائل و مناقب این بانوی بزرگوار پرداخت.

ایشان با بیان این که توسل به حضرت زهرا(سلام الله علیها) مشکلات را حل می کند، اظهار داشتند: بویژه در زمانی که مشکلات داخلی و خارجی ما را احاطه کرده باید توسل ما به حضرت زهرا(سلام الله علیها) بیشتر باشد تا از عنایات آن حضرت و شفاعت ایشان در پیشگاه خدا مشکلات حل شود.

معظم له در ادامه، موضوع بیانات خود را به احیای شخصیت زن در اسلام اختصاص داده و فرمودند: برخلاف آنچه امروز غربی ها ادعای دفاع از حقوق زنان می کنند، حقوق و حیثیت و حرمت زنان را در هم شکستند.

ایشان با تاکید بر این که اگر بخواهیم یک جامعه فاسد را اصلاح کنند باید نظام ارزشی آن تغییر کند، تصریح کردند: بر اساس قرآن و آموزه های دینی ملاک برتری انسان ها تقوا است؛ نه زخارف دنیوی؛ آن گونه که جاهلیت عرب صدر اسلام ارزش را در زر و زیور و امثال آن می دانستند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی یادآورشدند: نظام ارزشی جامعه باید اصلاح شود تا مشکلات حل شود، اگر بخواهیم تنها ظاهر را اصلاح کنیم باطن اصلاح نخواهد شد.

ایشان با بیان این که از نظر اسلام شخصیت انسان به تقوا بستگی دارد و در این بین تفاوتی بین زن و مرد نیست، خاطرنشان کردند: از جمله برنامه هایی که پیامبر برای محکم تر کردن این نظام ارزشی قرار داد این بود که به دخترش حضرت زهرا(سلام الله علیها) فوق العاده اهمیت داد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی افزودند: این توجه پیامبر اسلام به دختر بزرگوارشان، علاوه بر اثبات مقام و جایگاهی که حضرت زهرا(سلام الله علیها) داشت، به جامعه آن زمان نشان داد دخترانی که زنده به گور می شدند، چه ارج و قربی نزد حضرت رسول الله(صلّی الله علیه وآله وسلّم) دارند.

ایشان با استناد به برخی احادیث معتبر و موثق از منابع اهل سنت درباره فضیلت این بانوی بزرگوار، تاکید کردند: این احادیث نشان می دهد که اهل سنت هم به مقام و جایگاه رفیع و بی نظیر دختر بزرگوار حضرت رسول(صلّی الله علیه وآله وسلّم) اذعان داشته و حضرت زهرا(سلام الله علیها) را سیده نساءالعالمین می دانستند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی بیان داشتند: پیامبر اسلام با کنار زدن رسوم و سنت های غلط و انحرافی جاهلیت عرب و حاکم نمودن نظام ارزشی مبتنی بر ارزش های ناب اسلامی، زن را صاحب شخصیت کردند.

ایشان افزودند: متاسفانه هنوز هم نظام جاهلی در برخی نقاط جهان اسلام حاکم است و دختران و زنان را از ارث محروم می کنند.

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از نگاه ابزاری به زن در دنیای امروز، فرمودند: دنیای غرب گرچه در ظاهر دم از حقوق زنان می زنند، اما در عمل زن را ابزاری برای مطامع دنیوی و هوسرانی خود قرار داده اند. دنیای به ظاهر متمدن غرب کاری کرده که شخصیت زن در برهنگی، هوس بازی و مسائلی از این قبیل خلاصه شود.

ایشان اضافه کردند: در دنیای امروز و در کشور آمریکا همچنان نژاد پرستی موج می زند و سیاه پوستان در معرض فشارهای بسیاری هستند؛ اما در اسلام ملاک برتری تقوا و عمل صالح است و نژاد و قوم و قبیله معیار نیست.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در نتیجه گیری خود از این بحث، اظهار داشتند: احترام‌هایی که پیامبر(صلّی الله علیه وآله وسلّم) به حضرت زهرا(سلام الله علیها) می گذاشت بخشی از آن مربوط به مقام آن حضرت بود و بخش دیگری از آن نیز به خاطر احیای شخصیت زن در جامعه آن روز بود.

ایشان در پایان ضمن روضه خوانی در سوگ شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرمودند: باقی مانده‌های زمان جاهلیت بعد از رحلت حضرت رسول الله(صلّی الله علیه وآله وسلّم) جنایت های بسیاری درباره ایشان روا داشتند و ایشان را به شهادت رساندند.


تاریخ انتشار: « 1398/11/09 »
رعایت اعتدال از ویژگی های حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

در مراسم عزاداری حضرت زهرا سلام الله علیها مطرح شد:

رعایت اعتدال از ویژگی های حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

حل مشکلات اقتصادی و مهار گرانی ها مستلزم عزم جدی مسئولان است

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در مراسم شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها:

حل مشکلات اقتصادی و مهار گرانی ها مستلزم عزم جدی مسئولان است

حضور گسترده باعث یأس دشمنان می شود

معظم له در آغاز درس خارج فقه:

حضور گسترده باعث یأس دشمنان می شود

دعوت از مردم برای حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس

معظم له در مراسم احیای شب بیست و سوم رمضان:

دعوت از مردم برای حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس

کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت کالاها مردم را به شدت آزار می‌دهد

در دیدار معاون اول رئیس جمهور مطرح شد:

کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت کالاها مردم را به شدت آزار می‌دهد

خود انتقادی، ویژگی بارز علامه طباطبایی رحمة الله علیه

به مناسبت 24 آبان؛ روز بزرگاشت علامه طباطبایی رحمه الله:

خود انتقادی، ویژگی بارز علامه طباطبایی رحمة الله علیه

انتشار هشتاد و سومین شماره ماهنامه الکترونیکی خبری - تحلیلی بلیغ

از سوی پایگاه اطلاع رسانی دفتر معظم له منتشر شد:

انتشار هشتاد و سومین شماره ماهنامه الکترونیکی خبری - تحلیلی بلیغ

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 19460