مشکل مهم جامعۀ ما پراکنده کاری نهادهاست / انتقاد از تعلل در رسیدگی به حقوق های نجومی/ وجدان جامعه جریحه دار شده است

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
makarem news

معظّم له در ابتدای درس خارج فقه:

مشکل مهم جامعۀ ما پراکنده کاری نهادهاست / انتقاد از تعلل در رسیدگی به حقوق های نجومی/ وجدان جامعه جریحه دار شده است

متأسفانه نهادهای کشوری، جدا جدا کار کرده و مسائل به جایی نمی رسد؛ مثل موضوع حقوق های نجومی که دولت جداگانه کار می کند؛ دستگاه های اطلاعاتی جداگانه؛ دادگستری جداگانه و ...

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) فرمودند: کسی که دنیا را برای آخرت ترک می‌کند و کسی که آخرت را برای دنیا ترک می‌کند، انسان خوبی نیست، بنابراین فرد باید هر دو جنبه را رعایت کند.

ایشان خاطرنشان کردند: اسلام دین اعتدال است و اعتدال به معنای ترک دنیا نیست و نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) نیز تارکان دنیا را بر حذر داشته و فرمودند که در جامعه حضور داشته باشید.

ایشان خاطرنشان ساختند: مرد خدایی کسی است که به دنیا نگاه ابزار و به آخرت نگاه هدف داشته باشد و جامعه با عمل به این حدیث می تواند اصلاح شود.

معظم له خاطرنشان کردند:‌ اگر فرد دنیا را مستقل مشاهده کند، هدف جمع‌آوری ثروت می‌شود، اگر به عنوان ابزار مشاهده کند، باید فکر کند کجا اموال مصرف می‌شود و مصارف خیر را آماده می‌کند چنین فردی دنبال حلال و حرام است.

آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی اضافه کردند:‌ کسی که مستقل فکر می‌کند کاری به حلال و حرام ندارد، اگر خودمان و ملت به این حدیث عمل کنیم، برای اصلاح جامعه کافی است.

ایشان با بیان اینکه برخی افراد هستند که تنبلی کرده و کار نمی‌ کنند، فرمودند: بر اساس این حدیث افراد دنیاپرست کنار می‌روند و تنها کسانی می‌مانند که دنیا را برای رسیدن به آخرت می‌خواهند، باید در نظر داشت دنیا پل، مزرعه و مرکب است.

آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی یادآور شدند: هر کسی به اندازه توان باید در جامعه کار کند، کسانی که سربار جامعه می‌شوند، افراد مناسبی نیستند، جوانان بدانند کار عار نیست، البته مسؤولان نیز باید کار تولید کنند.

ایشان با بیان اینکه هر فرد باید هر کاری که برای جامعه مفید است انجام دهد، فرمودند: امر به معروف و نهی از منکر هدایت افکار جامعه و مبارزه با افکار و مفاسد از وظایف طلاب است، باید در نظر داشت کار معنوی مهم‌تر است، اینکه فرد طلبه درس و تبلیغ نمی‌رود و تنها از شهریه استفاده می‌کند، درست نیست.

آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی خاطرنشان کردند:‌ اینکه برخی جوانان می‌توانند کاری انجام دهند ولی خودداری می کنند و وابسته به پدر و مادر خود هستند، امری ‌ناپسند است.

ایشان یادآور شدند:‌ هر روز تعداد زیادی نامه می‌آید که تبدیل به پرونده‌های چند ساله می‌شود و در جلسه استفتاء به آن رسیدگی می‌شود.

معظم له ابراز داشتند: پشت میز نشینی فقط کار نیست و هر کار مفید و مثبت برای جامعه می تواند کار باشد و جوانان کار را عار ندانند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه یکی از مشکلات جامعه را پراکنده کاری عنوان کردند و گفتند: متأسفانه نهادهای کشوری، جدا جدا کار کرده و مسائل به جایی نمی رسد؛ مثل موضوع حقوق های نجومی که دولت جداگانه کار می کند؛ دستگاه های اطلاعاتی جداگانه؛ دادگستری جداگانه و ...؛ لذا مشاهده می کنیم مسئله ای که وجدان جامعه را جریحه دار کرده، هنوز به جایی نرسیده است؛ اما اگر نماینده ای از هر دستگاه دور هم نشسته و تصمیم بگیرند، مسئله تمام خواهد شد.

ایشان اظهار داشتند: مسئله سوء استفاده های مالی کلان و قاچاق نیز نمونه دیگری از این مشکلات موجود است که نماینده نهادهای اطلاعاتی، دولت، دستگاه قضا و ... باید در یک جلسه نشسته و تکلیف این موضوع را مشخص نمایند.

معظم له ابراز داشتند: بررسی مشکلات فضای مجازی نیز از دیگر معضلات امروز جامعه است که باید با همکاری و تعامل دستگاه های مربوطه مرتفع گردد.


تاریخ انتشار: « 1395/10/22 »
کلیدواژگان
سپاه محبوبیت خود را با این قبیل اقدامات از دست نمی دهد

واکنش حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به اقدام جنون آمیز آمریکا علیه سپاه:

سپاه محبوبیت خود را با این قبیل اقدامات از دست نمی دهد

قوه قضاییه به تحول اساسی نیاز دارد

معظم له در ابتدای درس خارج فقه:

قوه قضاییه به تحول اساسی نیاز دارد

واکنش به برخی سخنان نامناسب علیه شورای عالی حوزه

معظم له در آغاز درس خارج فقه:

واکنش به برخی سخنان نامناسب علیه شورای عالی حوزه

عالم به وضع زمان بودن شرط اصلی پیروزی است

معظم له در آیین رونمایی از تولیدات مرکز فن آوری و پایگاه اطلاع رسانی:

عالم به وضع زمان بودن شرط اصلی پیروزی است

فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 2716