پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 
شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها)
شناخت حضرت زهرا(سلام الله علیها) و معرفت به مقام و منزلت حضرت زهرا(سلام الله علیها) و شناخت جایگاه ایشان در نزد علمای اهل سنت و چگونگی شهادت حضرت و کیفیت مصائبی که بر ایشان وارد آمد و بلاخره معرفی خدمات حضرت در جامعه مسلمانان مخصوصا قشر زنان جامعه.
356 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/11/09 تاریخ انتشار:
ولادت حضرت زینب(سلام الله علیها)
مطالبی پیرامون شجاعت ایشان و نقش بزرگ ایشان در قیام عاشورا و به ثمر رسیدن آن و بیداری مسلمین با بیانات و خطبه های حماسی و شور انگیز ایشان.
763 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/11/03 تاریخ انتشار:
میلاد پیامبر اعظم(صلی الله علیه و اله)
اسامی پیامبر اعظم(صلی الله علیه و اله) ذریه پیامبر اعظم(صلی الله علیه واله) صلوات بر پیامبر(صلی الله علیه واله) اهداف پیامبر اعظم(صلی الله علیه واله) توسل و زیارت قبر پیامبر اعظم(صلی الله علیه و اله) متفرقه پیامبر اعظم (صلی الله علیه و اله)
1064 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/09/08 تاریخ انتشار:
میلاد امام جعفر صادق(علیه السلام)
زیارت امام صادق(علیه السلام) فضل و دانش امام صادق(علیه السلام)
543 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/09/07 تاریخ انتشار:
امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
تولد، معرفی و مختصری از زندگی حضرت صاحب الزمان عج الله تعالی فرجه الشریف. منابع اسلامی و مهدی موعود. مهدی آخر الزمان از دیدگاه اهل سنت. فلسفه غیبت.
1145 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/09/04 تاریخ انتشار:
حج
حج یکى از ارکان مهم اسلام و از بزرگترین فرایض دینى است. قران مجید در یک عبارت کوتاه و پرمعنى مى فرماید و لله على الناس حج البیت من استطاع الیه سبیلا; براى خدا بر مردم است که حج خانه او کنند انها که توانایى رفتن به سوى او دارند و در ذیل همین ایه مى فرماید و من کفر فان الله غنى عن العالمین; و هر کس کفر ورزد و حج را ترک کند به خود زیان رسانده خداوند از همه جهانیان بى نیاز است.
2802 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/05/23 تاریخ انتشار:
حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها)
حضرت معصومه علیها السلام دختر امام کاظم علیه السلام دارای جایگاه معنوی و علمی بسیار بالایی می باشد. در عظمت ایشان همین بس که در قیامت شیعیان را شفاعت می کنند. ایشان به دلیل فشاری که بر اطرافیان امام کاظم علیه السلام وجود داشت ازدواج نکرد و در سال 201 ه.ق به قصد دیدار برادر به سوى خراسان حرکت کرد. اما وقتی به ساوه رسید بیمار شد و پس از عزیمت به قم از دنیا رفت. بر اساس روایات زیارت قبر ایشان دارای ثواب فراوانی می باشد. وجود قبر ایشان در قم برکات فراوانی برای این شهر داشته است از جمله انها شکل گیری حوزه علمیه قم می باشد.
3355 تعداد بازدیدکنندگان: 1396/04/31 تاریخ انتشار:
ولادت امام باقر(علیه السلام)
حضرت باقرع در سال 57 هجرى در شهر مدینه چشم به جهان گشود. او هنگام وفات پدر خود امام زین العابدینع که در سال 94 رخ داد سى و نه سال داشت. نام او محمد و کنیه اش ابوجعفر است و باقر و باقر العلوم لقب او مى باشد.
1392 تعداد بازدیدکنندگان: 1395/03/10 تاریخ انتشار:
استکبار
استکبار در قران به عنوان یک صفت ویژه برای کفار به کار رفته و منظور سر باز زدن از قبول حق و برتری جویی بر سایر مردمان می باشد.
377 تعداد بازدیدکنندگان: 1395/03/10 تاریخ انتشار:
اربعین حسینی
اینک جاى ان دارد که حال و هواى گروهى که پس از چهل روز بار دیگر به کربلا امده اند را مجسم کنیم. اینان به مکانى قدم گذاشته اند که با خاطرات تلخ و کوهى از اندوه و غم انجا را ترک گفتند. جایى که چهل روز پیش پرپر شدن عزیزان خود را مشاهده کردند و با چشمان خود غربت پدران و برادران و عموها و عموزادگان خود را دیدند.
2618 تعداد بازدیدکنندگان: 1394/09/09 تاریخ انتشار:
سالروز تخریب بقیع
حدود 80 سال پیش و در هشتم شوال وهابیت نادان و تکفیری قبور ایمه بقیع علیهم السلام را ویران و با خاک یکسان کردند. هشتم شوال تنها روز عزای شیعیان نیست بلکه تمام ملت های مسلمان این روز را بزرگ می دارند. هشتم شوال روزی است که قبور فرزندان پیامبر اسلام به دست افرادی بیسواد ویران شد.
4950 تعداد بازدیدکنندگان: 1394/04/31 تاریخ انتشار:
امام حسین علیه اسلام
سومین امام معصوم در سوم یا چهارم شعبان سال چهارم هجرى در شهر مدینه دیده به جهان گشود. او دومین ثمره پیوند فرخنده علىعلیه السلام و حضرت فاطمه دختر پیامبر اسلامصلی الله علیه واله بود. حسین بن على در دوران عمر خود به شجاعت و ازادگى و ایستادگى در برابر ظلم و ستم شهرت داشت.
3316 تعداد بازدیدکنندگان: 1393/08/20 تاریخ انتشار:
امام رضا علیه السلام
ابن صباغ مالکى مى گوید على بن موسى الرضا در مدینه سال 148 ه.ق متولد شد. و برخى نیز سال 153 ذکر کرده اند... و القابش رضا صابر زکى ولى و مشهورترین ان رضا است و در قامت معتدل بود
8374 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/10/09 تاریخ انتشار:
امام حسن مجتبی علیه السلام
پیشواى دوم جهان تشیع که نخستین میوه پیوند فرخنده على علیه السلام با دختر گرامى پیامبر اسلامصلی الله علیه واله بود در نیمه ماه رمضان سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود.
6530 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/10/07 تاریخ انتشار:
رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم
پیامبر خدا صلى الله علیه واله در مناسبت هاى مختلف در باره رهبرى اینده امت اسلامی سخن می گفت و علی ع را به عنوان جانشین برگزیده خدا معرفی می کرد اوج این معرفى و ابلاغ در حجه البلاغ و به تعبیر دیگر حجه الوداع در غدیر خم بوده است. اخرین تدبیر ایشان درخواست دوات و کاغد برای املای وصیت مکتوب در مسیله خلافت جهت جلوگیرى از انحراف امت بود.
5136 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/10/05 تاریخ انتشار:
ولادت امام کاظم (علیه السلام)
نام او موسى لقبش کاظم مادرش بانویى با فضیلت بنام حمیده و پدرش پیشواى ششم حضرت صادق علیه السلام است. او در سال 128 هجرى در سرزمین ابوا یکى از روستاهاى اطراف مدینه چشم به جهان گشود و در سال 183 یا 186 به شهادت رسید. از سال 148 که امام صادقعلیه السلام به شهادت رسید دوران امامت حضرت کاظم علیه السلام اغاز گردید.
4909 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/09/18 تاریخ انتشار:
امام سجاد علیه السلام
او فرزند حسین بن علىعلیه السلام سومین امام شیعیان جهان مادرششهر بانویه مشهورترین لقبشزین العابدین وسجاد است. امام سجادعلیه السلام در سال سى و هشت قمرى دیده به جهان گشود و دوران کودکى خود را در شهر مدینه سپرى کرد.
5074 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/08/21 تاریخ انتشار:
امام حسین علیه السلام
سومین امام معصوم در سوم یا چهارم شعبان سال چهارم هجرى در شهر مدینه دیده به جهان گشود. او دومین ثمره پیوند فرخنده علىعلیه السلام و حضرت فاطمه دختر پیامبر اسلامصلی الله علیه واله بود. حسین بن على در دوران عمر خود به شجاعت و ازادگى و ایستادگى در برابر ظلم و ستم شهرت داشت.
4804 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/08/14 تاریخ انتشار:
مباهله
شکى نیست که ایه مباهله یک دستور کلى براى دعوت به مباهله به مسلمانان نمى دهد بلکه روى سخن در ان تنها به پیامبر اسلامصلى الله علیه واله است ولى این موضوع مانع از ان نخواهد بود که مباهله در برابر مخالفان یک حکم عمومى باشد و افراد با ایمان که از تقوا و خداپرستى کامل برخوردارند به هنگامى که استدلالات انها در برابر دشمنان بر اثر لجاجت به جایى نرسد از انها دعوت به مباهله کنند.
1602 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/08/08 تاریخ انتشار:
محرم الحرام
ماه محرم ماه غم و اندوه اهل بیتعلیهم السلام و شیعیان انهاست و ماه شهادت و یاداورى دلاورى ها و شجاعت ها و ایثارهاى سیدالشهدا امام حسینعلیه السلام و یاران باوفاى او در کربلاست; در حدیثى از امام على بن موسى الرضاعلیهما السلام امده است که فرمود هنگامى که ماه محرم فرا مى رسید کسى پدرم را خندان نمى دید و همواره محزون و غمگین بودتا روز دهم یعنى روز عاشورا; ان روز روز مصیبت و حزن و اندوه و گریه پدرم بود و مى فرمود امروز روزى است که حسینعلیه السلام شهید شده است.
8145 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/08/07 تاریخ انتشار:
عید غدیر خم
سرزمین غدیر خم سرزمینى است میان مکه و مدینه در نزدیکى جحفه که در حدود 200 کیلومترى مکه واقع شده و چهارراهى است که حجاج سرزمین هاى مختلف مى توانستند در انجا از هم جدا شوند راهى به سوى مدینه مى رود در جهت شمال. راهى به سوى عراق مى رود در جهت شرق. راهى به سوى مصر مى رود در طرف غرب. و راهى به سوى یمن در جهت جنوب.
6742 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/07/29 تاریخ انتشار:
امام جواد علیه السلام
دوران شکوفایى عقل وجسم انسان معمولا حد و مرز خاصى دارد که با رسیدن ان زمان جسم و روان به حد کمال مى‏ رسند ولى چه مانعى دارد که خداوند قادر حکیم براى مصالحى این دوران را براى بعضى از بندگان خاص خود کوتاه ساخته در سال هاى کمترى خلاصه کند؟ در جامعه بشر یت از اغاز تاکنون افرادى بوده اند که از این قاعده عادى مستثنى بوده اند و در پرتو لطف و عنایت خاصى که از طرف خالق جهان به انان شده است در سنین کودکى به مقام پیشوایى و رهبرى امتى نایل شده اند.
5753 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/07/07 تاریخ انتشار:
شهادت امام صادق(علیه السلام)
ابن خلکان مى گوید: «الامام جعفر بن محمد الصادق هو الامام السادس من ائمه اهل البیت الطاهر(رضی الله عنه) و لقب بالصادق لصدقه فی مقاله و فضله اشهر من ان یذکر. ولد عام 80 و توفى عام 148 و دفن فی البقیع جنب قبر ابیه محمد الباقر وجده على زین العابدین و عم جده الحسن بن على(رضی الله عنه) فلله دره من قبر ما اکرمه و اشرفه».
5833 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/06/10 تاریخ انتشار:
شبهای قدر
از آیات قران به خوبى استفاده مى شود قران مجید در ماه مبارک رمضان نازل شده است شهر رمضان الذی انزل فیه القران و ظاهر این تعبیر آن است که تمام قرآن در این ماه نازل گردید. در نخستین ایه سوره قدر مى افزاید ما ان را در شب قدر نازل کردیم انا انزلناه فی لیله القدر. گر چه در این ایه صریحا نام قران ذکر نشده ولى مسلم است که ضمیر انا انزلناه به قران باز مى گردد و ابهام ظاهرى ان براى بیان عظمت و اهمیت ان است.
6928 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/05/05 تاریخ انتشار:
ولادت امام حسن علیه السلام
پیشواى دوم جهان تشیع که نخستین میوه پیوند فرخنده علىعلیه السلام با دختر گرامى پیامبر اسلامصلی الله علیه واله بود در نیمه ماه رمضان سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشود.
3620 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/05/01 تاریخ انتشار:
ماه مبارک رمضان
خداى متعال می فرماید: (اى کسانى که ایمان آورده اید! روزه بر شما نوشته شده است همان گونه که بر امت هاى قبل از شما نوشته شده بود)؛ «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَیْكُمُ الصِّیَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَی الَّذِینَ مِن قَبْلِكُمْ». و بلافاصله فلسفه این عبادت انسان ساز و تربیت افرین را در یک جمله کوتاه اما بسیار پرمحتوا چنین بیان مى کند: (تا پرهیزکار شوید)؛ « لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ». آرى روزه عامل موثرى است براى پرورش روح تقوا و پرهیزگارى در تمام زمینه ها و همه ابعاد.
6900 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/04/16 تاریخ انتشار:
ولادت امام حسین علیه السلام
مطابق نقل برخى از مورخان ان حضرت در سه شنبه یا پنج شنبه پنجم شعبان سال چهارم هجرى بدنیا امده است. ولى مطابق برخى دیگر از نقل ها ولادت امام حسینعلیه السلام در سال سوم هجرى روز سوم شعبان بوده است. مرحوم علامه مجلسى پس از نقل این اختلافات معتقد است که مشهورتر ان است که ولادت ان حضرت سوم شعبان است.
2170 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/03/21 تاریخ انتشار:
ولادت حضرت فاطمه سلام الله علیها
در مورد این که حضرت فاطمه سلام الله علیها در چه سالی به دنیا امده بین مورخین اختلاف نظر وجود دارد یک قول ان مورد قبول علمای فریقین شیعه و سنی است که ولادت حضرت را مربوط به بعد از بعثت می دانند و به اصطلاح قول مشهور هم همین است. و قول دیگر که عده ای از علمای اهل سنت ان را نقل کرده اند این است که ولادت حضرت قبل از بعثت می باشد.
3662 تعداد بازدیدکنندگان: 1392/02/16 تاریخ انتشار:
تعداد صفحات : 2