رسالت مردان الهی در «اعراف»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

رسالت مردان الهی در «اعراف»

پرسش : رسالت مردان الهی در «اعراف» چيست؟
پاسخ اجمالی:

رسالت مردان الهى «اعراف» در حقيقت يك نوع شفاعت براى كسانى است كه اعمال نيك و بد را به هم آميخته و پيوسته در حال نگرانى هستند. اين افراد هنگامى كه از نقطه اعراف به بهشتيان مى نگرند آرزو مى كنند در كنار آنها باشند و وقتى كه به دوزخيان نگاه مي كنند مضطرب شده، آرزو مى كنند هرگز در كنار آنها قرار نگيرند.

پاسخ تفصیلی:

گروهى والا مقام از اولياء الله در «اعراف» قرار دارند و گروهى وامانده و ضعيف الايمان و اين در زمانى است كه مؤمنان خالص به بهشت رفته اند و گنهكاران بى ايمان به دوزخ؛ اما گروهى كه اعمال نيك و بدى با هم داشته اند و از جهتى داراى نقاط مثبت و از جهتى داراى نقاط منفى بوده اند بر اعراف مانده و در انتظار اين هستند كه مردان الهىِ اعراف درباره آنها چگونه عمل كنند؟
رسالت مردان الهىِ اعراف در حقيقت يك نوع شفاعت براى كسانى است كه «خَلَطُوا عَمَلاً صَالِحاً وَ آخَرَ سَيِّئاً»(1)؛ (اعمال نيك و بد را به هم آميخته اند) و پيوسته در حال اضطراب و نگرانى هستند، هنگامى كه از نقطه اعراف به بهشتيان مى نگرند آرزو مى كنند در كنار آنها باشند و هنگامى كه چشمشان به دوزخيان مى افتد مضطرب مى شوند و آرزو مى كنند هرگز در كنار آنها قرار نگيرند.(2)


گردآوري از كتاب: پيام قرآن‏، مكارم شيرازى، ناصر، تهيه و تنظيم: جمعى از فضلاء، دار الكتب الاسلامية‏، تهران‏، ‏1386 شمسی‏، چاپ: نهم، ج 6، ص 553.

مطالعه کتاب: http://mk6.ir/WkXmF

تاریخ انتشار: « 1398/03/21 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 226