جواز زیارت قبور براى بانوان

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
مرتب سازی بر اساس
 

جواز زیارت قبور براى بانوان

پرسش : دیدگاه علماى اهل تسنّن در مورد زیارت قبور براى بانوان چیست؟
پاسخ اجمالی:

سرخسی حنبلی می گوید: اجازه زیارت قبور در حقّ همه مردان و زنان ثابت است و از عایشه روایت شده که قبر رسول خدا(ص) و قبر برادرش عبدالرحمان را زیارت مى کرد. محمد شربینی نیز زیارت قبور را برای زنان جائز می داند و نهی نبوی از زیارت قبور را مربوط به مواردی می داند که گریه بر آن مترتب باشد. ابن حجر عسقلانی و حاکم نیشابوری نیز طبق حدیث نبوی نقل شده از عایشه و عمل حضرت فاطمه(س) در زیارت قبر حضرت حمزه، آنرا جائز می دانند.

پاسخ تفصیلی:

سرخسى از علماى حنبلى مى گوید:
«صحیح تر نزد ما این است که رخصت و اجازه زیارت قبور در حقّ همه مردان و زنان ثابت است و از عایشه روایت شده که قبر رسول خدا(صلى الله علیه وآله) را در هر وقتى زیارت مى کرد و هرگاه حاجتى داشت قبر برادرش عبدالرحمان را زیارت مى کرد و نزد قبر این شعر را مى خواند:
در دورانى از روزگار، هم چون ندیمانى بودیم که گویا هرگز از هم جدا نمى شویم اما وقتى که از همه جدا شدیم، انگار من و مالک شبى را هم با یک دیگر زندگى نکرده ایم!
ابن حجر عسقلانى(1) نیز این اشعار را از عایشه در کنار قبر عبدالرحمان بن ابى بکر نقل نموده است .
محمد بن شربینى شافعى، ضمن نقل اقوال مى گوید:
گفته شده زیارت قبور براى زنان مباح و جایز است... به جهت عمل به اصل اباحه و خبر (لعن رسول الله زوّارات القبور) در موردى است که گریه و مانند آن بر آن مترتّب شود(2).
ابن حجر مى گوید: «فایده: از جمله روایاتى که دلالت بر جواز زیارت زنان می کند روایت مسلم از عایشه است که به رسول خدا(صلى الله علیه وآله) عرض کرد: اى رسول خدا! چه بگویم؟ حضرت فرمود: منظورت در زیارت قبور است؟ بعد فرمود: بگو سلام بر اهل سرزمین مؤمنان!»(3)
و بعد روایت حاکم در مورد زیارت فاطمه(علیها السلام) قبر عمویش حمزه را در هر روز جمعه نقل مى کند. و در مبسوط سرخسى است:
و صحیح تر در نظر ما این است که رخصت و اجازه زیارت در حقّ همه مردان و زنان ثابت است».(4) روایتى است که مسلم در صحیح خود از عایشه نقل مى کند که خداوند توسّط جبرئیل به رسول خدا فرمود: به بقیع بیاید و براى اهل بقیع استغفار کند. عایشه مى پرسد: من چگونه بگویم براى آنها؟ رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در جواب، نحوه و کیفیت زیارت و سلام به اهل بقیع را به او تعلیم مى فرماید.(5)
پس از اقوال مذکور روشن شد که زیارت زن ها و رفتن آنها به قبرستان اشکال ندارد.(6)

پی نوشت:

(2). مغنى المحتاج، ج 1، ص 365.

(4). المبسوط، ج 24، ص 10.

تاریخ انتشار: « 1393/02/13 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 1436