پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

محبت رسول الله(ص) به حضرت زهرا(س)

پرسش : در روایات اسلامی محبت رسول الله(صلى الله علیه وآله) به حضرت زهرا(علیها السلام) چگونه بیان شده است؟
پاسخ اجمالی: حضرت رسول(ص) دخترشان حضرت صدیقه طاهره(س) را با تعابیری مورد محبت قرار داده اند که نشان می دهد این علاقه فقط علاقه پدر و دختری نبوده است و معیارهای دیگری برای این علاقه مطرح است. تعابیری مانند: محبوب ترین زن در دنیا، مساوی بودن آزار حضرت فاطمه(س) با آزار حضرت رسول(ص) و خوشحالی و رضایت ایشان با خوشحالی و رضایت پیامبر(ص) و... .

فضائل زهرا(س) از زبان پیامبر(ص) در منابع اهل سنت

پرسش : چه فضائلی درباره ی حضرت زهرا(علیها السلام) از زبان پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) در کتب اهل سنت نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: در منابع اهل سنت فضائل بی شماری درباره فاطمه(س) از پیامبر(ص) نقل شده، مانند: روز قیامت، منادی صدا می زند: ای اهل محشر! چشمان خود را ببندید تا فاطمه عبور کند. من جز با خشنودی فاطمه خشنود نخواهم شد. محبوبترین فرد خانواده من؛ بانوی زنان اهل بهشت؛ سرور زنان امت من؛ اول کسی که داخل بهشت می شود و... فاطمه است. برترین زنان عالم چهار نفرند: مریم، آسیه، خدیجه و فاطمه. هرگاه مشتاق میوه های بهشت می شوم فاطمه را می بوسم. آیه تطهیر در مورد پنج نفر نازل شد: من و فاطمه و علی و حسن و حسین.

«امّ ابیها» کنیه فاطمه زهرا(س)

پرسش : در منابع اهل سنت چه کنیه ای برای حضرت زهرا(علیها السلام) نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: بسیاری از دانشمندان اهل سنت و تمامی دانشمندان شیعه اتفاق نظر دارند که پیامبر خدا(ص) فاطمه(س) را به خاطر شفقت ها و دل سوزی هایش نسبت به آن حضرت، به کنیه «ام ابیها» یعنی «مادر پدر» ملقّب کرد.

مقام و منزلت حضرت زهرا(س)

پرسش : حضرت زهرا(علیها السلام)نزد پیامبر(صلى الله علیه وآله) از چه جایگاه و منزلتى بر خوردار بودند؟
پاسخ اجمالی: طبق آیات و روایات، حضرت فاطمه(س) کوثر فیض بخشی است که پاکیزه و برگزیده خداست و سرور زنان عالم و پاره تن پیامبر(ص) است و خشم و رضای او خشم و رضای پیامبر(ص) و خدا می باشد که بر عصمت او دلالت دارد.

«عصمت» حضرت زهرا(س) در بیان رسول خدا

پرسش : آیا می توان «عصمت» حضرت زهرا(علیها السلام) را با کلام پیامبر(صلی الله علیه و آله) اثبات کرد؟
پاسخ اجمالی:

سخنان رسول گرامى(ص) در حقّ دخترش حاكى از عصمت و پيراستگى او از خطا است، و می توان بالاترین دليل بر فضيلت و عصمت ایشان را این دانست كه رسول اکرم(ص) رضاى وى را مايه رضاى خدا، و خشم او را مايه خشم خدا معرّفى فرموده است.

وجه نامگذاری فاطمه(س)

پرسش : چرا دختر رسول خدا(صلی الله علیه وآله) «فاطمه» نامیده شد؟
پاسخ اجمالی: روایات زیادی ازعلمای اهل سنت مثل مناوی، محب الدین طبری، متّقی هندی و... نقل شده که بیان می کند: فاطمه(س) را فاطمه نامیدند، چون خداوند او و فرزندان و دوستدارانش را از آتش جهنم دورساخته.

فاطمه سرور زنان عالم

پرسش : چه روایاتی از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) درباره برتری حضرت فاطمه(علیه السلام) برهمه زنان عالم نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: محدثین بسیاری از اهل سنت مانند؛ ابن شاهین، طبرانی، مناوی، طبری، بخارى، ترمذى، سیوطى، متقى، بونعیم و حاکم، روایات متعددی از رسول خدا(ص) نقل کرده اند؛ که نشان می دهد حضرت فاطمه زهرا(س) از همه زنان عالم برتر و بالاتر بوده.

فاطمه سرور زنان عالم در منابع اهل سنت

پرسش : چه روایاتی از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) درباره برتری حضرت فاطمه(علیه السلام) برهمه زنان عالم نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: روایات متعددی از علمای  اهل سنت مثل ابن شاهین، طبرانی، بخارى، طبری، ترمذى، حاکم نیشابوری و... از پیامبر(ص) نقل شده که بیان می کند مریم، آسیه، خدیجه و فاطمه برترین زنان هستند و فاطمه (س) سرورهمه زنان عالم است .

خشم فاطمه(س) خشم خدا

پرسش : چه روایاتی از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) مبنی بر اینکه رضایت و خشم خدا در رضایت و خشم فاطمه(علیها السلام) می باشد نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: روایات زیادی از پیامبر(ص) با این مضمون وارد شده است و ایشان در موارد متعددی خطاب به فاطمه(س) فرموده اند: «همانا خداوند به خاطر خشنودی تو خشنود می شود و برای خشم تو خشمناک می گردد». «خداوند با غضب تو غضب مى کند و با رضاى تو خشنود مى شود». «خداوند- عزّوجلّ- با خشم فاطمه خشمگین مى شود و با خشنودى فاطمه خشنود مى شود» و... .

نحوۀ ورود فاطمه(س) به محشر

پرسش : طبق روایت اهل سنت فاطمه زهرا(علیها السلام) چگونه وارد محشر می شود؟
پاسخ اجمالی: در منابع اهل سنت، دربارۀ کیفیت ورود حضرت فاطمه(س) به محشر روایاتی با این مضمون وارد شده: روز قیامت هاتفی از عرش ندا می دهد ای اهل محشر سرهای خود را پائین بیاندازید و چشمان خود را ببندید، تا فاطمه(س) دختر محمد(ص) از صراط عبور کند. پس آن حضرت در حالی که دو جامه ی سبز بر تن دارد همراه هفتاد هزار حوریه همانند برق از صراط عبور می کند و با بهترین صورت و کاملترین شکوه و با بزرگی هر چه تمام تر و در نهایت سعادت، همانند عروس وارد بهشت می شود.

دعای پیامبر(ص) در وقت ازدواج فاطمه(س)

پرسش : چه دعاهایی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) در وقت ازدواج فاطمه(علیها السلام) با علی(علیه السلام) نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: در هنگام ازدواج علی(ع) با فاطمه(س) ازپیامبر(ص) دعاهایی نقل شده که آن حضرت
از ابن عباس و سعد بن معاذ و... روایت شده که پیامبر(ص) شب ازدواج علی(ع) با فاطمه(س) برای آن دو و نسل و ذریه ایشان دعا کرده و از خدا برایشان جمع شدن پراکندگی، برکت و فرزندان صالح و پاکیزه را طلب کرد.

رکن بودن فاطمه(ع) برای علی(ع)

پرسش : رسول خدا(صلی الله علیه وآله) درباره جایگاه حضرت زهرا(علیها السلام) نسبت به علی(علیه السلام) چه می فرماید؟
پاسخ اجمالی: طبق حدیث جابر که بسیاری از علما ازجمله: ابن عساکر، احمد حنبل، ابن جوزی، سیوطی، و... آن را نقل کرده اند، پیامبر(ص) و حضرت فاطمه(س) دو رکن برای امام علی(ع) می باشد.

شبهه برتری حضرت مریم(س) از حضرت فاطمه(س)

پرسش : آیا این سخن که حضرت مریم(علیها السلام) از حضرت صدیقه کبری(علیها السلام) برتر است صحیح است؟
پاسخ اجمالی: آیاتی که برگزیدگی حضرت مریم بر زنان عالم را بیان کرده مبنای پذیرش روایاتی شده که از آنها افضلیت حضرت مریم برداشت می شود. لکن مراد از«عالمین» در قرآن که در موارد دیگر از جمله درباره بنی اسرائیل نیز به کار رفته، مردم همان عصر است. ضمن اینکه روایاتی وجود دارد که به افضلیت حضرت فاطمه بر همة زنان تصریح شده. و در بسیاری از روایات، حضرت فاطمه(س) را به عنوان برترین بانوی دو عالم یا بدون استثناء سرور زنان اهل بهشت معرفی نموده است. و حتی در روایتی به خصوص فاطمه(س) را برتر از مریم معرفی می کند.

عنایت ویژه به فاطمه(س) در نحوه صدا زدن پیامبر(ص)

پرسش : رسول خدا(صلى الله علیه وآله) درباره کیفیت صدا زدن خود، به فاطمه(علیها السلام) چه فرمود؟
پاسخ اجمالی: علمای اهل سنت از حضرت زهرا(س) نقل کرده اند: هنگام نزول آیه«لاتجعلوا دعاء الرسول بینکم کدعاء بعضکم بعضاً»، خواستم که بگویم: «یا رسول الله!» حضرت رو به من کرده و فرمود: «دخترم این درباره تو و افراد خانواده تو نازل نشده، تو از منی و من از تو هستم، تو به من بگو: ای پدر». سپس حضرت پیشانی مرا بوسیده و آب دهان مبارک را بر صورتم کشید که پس از آن دیگر به استعمال عطر نیازی نداشتم.

فاطمه (س) محبوب ترین مردم نزد پیامبر (ص) در منابع اهل سنت

پرسش : دربارۀ اینکه فاطمه(علیها السلام) محبوب ترین مردم نزد پیامبر(صلی الله علیه وآله) بود چه روایاتی از اهل سنت نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: در کتب اهل سنت روایاتی مبنی بر محبوبیت حضرت فاطمه(ع) نزد پیامبر(ص) نقل شده است. علامه مناوی می نویسد: «فاطمه محبوب ترین و گرامی ترین اولاد رسول خدا(ص) است بلکه محبوب ترین مردم نزد آن حضرت است». هم چنین امام علی(ع) به پیامبر(ص) عرض کرد: من در نظر شما محبوب ترم یا فاطمه؟ حضرت فرمود: « فاطمه در نزد من محبوب تر از تو است و تو عزیزتر از او هستی». از عایشه نیز روایت شده: «هرگاه بر پیامبر وارد می شد، آن حضرت از جای بر می خاست و به سویش می رفت و او را می بوسید و در جای خود می نشاند».
 

روایات اهل سنت درباره اینکه فرزندان فاطمه(س)، فرزندان پیامبرند

پرسش : در منابع اهل سنت چه روایاتی دربارۀ اینکه فرزندان فاطمه، فرزندان رسول خدا(صلی الله علیه وآله) هستند آمده است؟
پاسخ اجمالی: حاکم در مستدرک به نقل از جابر مى نویسد: رسول خدا(ص) فرمود: «تمام فرزندان هر مادرى به پدرانشان منسوب مى شوند جز دو فرزند فاطمه، که من ولى آن دو و پدر ایشان می باشم». خطیب بغدادى، متقى، هیثمى و ابو نعیم نیز، روایاتی با این مضمون آورده اند.

شعر حسان در فضائل فاطمه زهرا(س)

پرسش : حسّان بن ثابت در فضائل فاطمه زهرا(علیها السلام) چه سروده ای دارد؟
پاسخ اجمالی: حسّان در فضائل فاطمه(ع) چنين سروده: «و إن مریم أحصنت فرجها***و جاءت بعیسى کبدر الدجى/ فقد أحصنت فاطمٌ بعدها***و جاءت بسبطی نبیّ الهدى»؛ (اگر مريم(ع) با پاک دامنى زيست و عيسى را به دنيا آورد، فاطمه(ع) پس از او در نهايت پاک دامنى، دو نوه پيامبرِ هدايت(ص) حسن و حسين(ع) را به دنيا آورد).

دیدگاه پیامبر(ص) درباره همسر فاطمه(س) در منابع اهل سنت

پرسش : رسول خدا(صلی الله علیه وآله) جایگاه همسر حضرت فاطمه(علیها السلام) را چگونه توصیف می کند؟
پاسخ اجمالی: در منابع اهل سنت روایات زیادیی از رسول خدا(ص) در مورد علی(ع) وارد شده. از جمله: ایشان علی(ع) را بهترین شخص برای همسری فاطمه معرفی کرده است، در دنیا و آخرت آقا و سرور است و او را دشمن نمی دارد مگر منافق، بهترین فرد خانواده ام است، آقای دنیا و آخرت است، پیش از همه اسلام آورد و از همه ى مسلمان ها آگاه تر است، ای فاطمه خداوند بر اهل زمین آگاه شد و از آنان دو مرد را برگزید، پس یکى را پدر تو، و دیگرى را شوهرت قرار داد، و... .

نزول غذای بهشتی برای فاطمه(س) در منابع اهل سنت

پرسش : در منابع اهل سنت چه روایتی دربارۀ نزول غذای بهشتی برای فاطمه(علیها السلام) نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: أبو سعید خدری نقل می کند که: روزی علی(ع) به فاطمه(س) گفت: آیا چیزی برای خوردن داریم؟ حضرت گفت دو روز است که گرسنه ایم. امام دیناری را قرض گرفت. هنگامی که خواست با آن چیزی بخرد، مقداد را دید که برای خانواده اش به دنبال غذا می چرخد. حضرت آن دینار را به مقداد بخشید و به مسجد رفت و نمازش را با پیامبر(ص) خواند و بعد همراه پیامبر(ص) به خانه آمدند و دیدند فاطمه(س) مشغول عبادت است و طبقی از غذا در کنارش است. پیامبر(ص) به امام فرمود: ای علی این جزا و پاداش دیناری است که در راه خدا دادی.

حضرت زهرا(س) اوّل کسی که وارد بهشت می شود

پرسش : چه روایاتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) در مورد اینکه فاطمه زهرا(علیها السلام) نخستین فردی است که وارد بهشت می شود، نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: در منابع اهل سنت روایات شده است: حضرت فاطمه(س) اولین کسی است که وارد بهشت می شود؛ رسول خدا(ص) می فرماید: «اول کسی که وارد بهشت می شود فاطمه است». هم چنین ابن سعد، از علی(ع) روایت کرده: «رسول خدا به من خبر داد که اول کسی که وارد بهشت می شود من و فاطمه هستیم».

وجود فاطمه عنصری بهشتی

پرسش : در منابع اهل سنت چه روایاتی از پیامبر(صلی الله علیه وآله) دربارۀ چگونگی انعقاد نطفۀ حضرت فاطمه(علیها السلام) نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: در کتب روایی اهل سنت نقل شده، عنصر وجودی حضرت زهرا(ع)، آسمانی و بهشتی است. سیوطی ذیل آیۀ اول سورۀ اسراء می نویسد: «عایشه گفت: پیامبر(ص) فرمود: زمانی که مرا بسوی آسمان بردند داخل بهشت شدم و در کنار درختی که به نیکویی آن و به سفیدی برگهای آن و به لذیذی میوۀ آن، هرگز در بهشت ندیده بودم. پس میوه ای از آن بر گرفتم و خوردم. آنگاه بصورت نطفه ای در صلب من قرار گرفت. پس به زمین هبوط کردم و با خدیجه هم بالین شدم و او فاطمه را باردار گشت. پس از آن هر گاه مشتاق بوی بهشت می شوم، فاطمه را می بویم».

پاکیزگی فاطمه (س) از عادات زنانه، در منابع اهل سنت

پرسش : در منابع اهل سنت چه روایاتی از پیامبر(صلی الله علیه وآله) مبنی بر پاکیزگی حضرت فاطمه(علیها السلام) از عادات زنانه نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: در منابع اهل سنت روایاتی در پاکیزگی حضرت فاطمه(س) از عادات زنانه نقل شده است. همانند ابن عباس که از پیامبر(ص) روایت می کند: «دخترم فاطمه حوریه ای از جنس آدمیان است که از حیض و نفاس مبرّی می باشد». هم چنین صاحب ذخائر العقبی نقل می کند، اسماء، در زمان ولادت امام حسن(ع) به پیامبر(ص) عرض کرد: «من در این ولادت ندیدم که فاطمه مبتلا به حیض و نفاس شود!». حضرت فرمود: «مگر نمی دانی که دخترم پاک و پاکیزه است و هیچگاه به حیض و نفاس آلوده نمی شود».

ثمرۀ پاکدامنی فاطمه(س)

پرسش : در منابع اهل سنت چه روایاتی از پیامبر(صلی الله علیه وآله) دربارۀ ثمرۀ پاکدامنی حضرت فاطمه(علیها السلام) نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: در منابع اهل سنت روایات بسیاری از پیامبر(ص) نقل شده که دلالت دارد بر اینکه چون حضرت فاطمه(س) دامان مبارک خود را به هیچ گناهی آلوده نساخت، خداوند آن حضرت و ذریۀ او را از آتش جهنم نجات بخشید.

ازدواج فاطمه(س) امری آسمانی

پرسش : چه روایاتی دربارۀ اینکه ازدواج علی(علیه السلام) با فاطمه(علیها السلام) به دستور خداوند بوده، نقل شده است؟
پاسخ اجمالی: روایاتی زیادی از خطیب بغدادی، ابن عساکر، مناوی و... نقل شده که پیامبر(ص) ازدواج علی(ع) با فاطمه(س) را امری آسمانی و به دستور خداوند دانسته است.
تعداد صفحات : 1