شأن نزول آیات (36 ـ 37) سوره «زمر»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

شأن نزول آیات (36 ـ 37) سوره «زمر»

پرسش : شان نزول آیات (36 ـ 37)«زمر» چه می باشد؟
پاسخ اجمالی:

این آیه درباره بت پرستان مکّه نازل شد که پیامبر(ص) و یا خالد که از طرف پیامبر(ص) مأمور شکستن بت معروف «عُزّى» شد و با تبر آنرا در هم شکست، را از خشم   بت ها بر حذر مى داشتند.

پاسخ تفصیلی:

در آیات (36 ـ 37)«زمر» می خوانیم: «اَ لَیْسَ اللّهُ بِکاف عَبْدَهُ وَ یُخَوِّفُونَکَ بِالَّذِینَ مِنْ دُونِهِ وَ مَنْ یُضْلِلِ اللّهُ فَما لَهُ مِنْ هاد * وَ مَنْ یَهْدِ اللّهُ فَما لَهُ مِنْ مُضِلّ اَ لَیْسَ اللّهُ بِعَزِیز ذِی انْتِقام»؛ (آیا خداوند براى [نجات و دفاع از] بنده اش کافى نیست؟! اما آنها تو را از غیر او مى ترسانند. و هر کس را خداوند گمراه کند، هیچ هدایت کننده اى ندارد! * و هر کس راهدایت کند، هیچ گمراه کننده اى نخواهد داشت. آیا خداوند توانا و داراى مجازات نیست؟)
شان نزول:
بسیارى از مفسران نقل کرده اند: بت پرستان «مکّه» پیامبر(صلىعلیه وآله) را از خشم و غضب بت ها بر حذر مى داشتند، و مى گفتند : از آنها بدگوئى مکن، و بر خلاف آنها اقدام منما که تو را دیوانه مى کنند و آزار مى رسانند! (آیه فوق نازل شد و به آنها پاسخ گفت).(1)
بعضى نیز نقل کرده اند: هنگامى که «خالد» به فرمان پیامبر(صلىعلیه وآله) مامور شکستن بت معروف «عُزّى» شد، مشرکان گفتند: اى «خالد»! بترس که خشم این بت شدید است! (و تو را بیچاره مى کند) «خالد» با تبرى که در دست داشت محکم بر بینى آن بت کوبید، و آن را در هم شکست و گفت: «کُفْراً لَکَ یا عُزّى، لا سُبْحانَکَ سُبْحانَ مَنْ اَهانَکَ، اِنِّی رَاَیْتُ اللّهَ قَدْ اَهانَکَ»؛ (ناسپاسى بر تو باد اى عُزّى! هرگز منزه نیستى، منزّه کسى است که تو را موهون ساخته! من دیدم خداوند تو را موهون ساخته است).(2)
ولى داستان «خالد» که قاعدتاً بعد از فتح «مکّه» بوده، نمى تواند از قبیل شان نزول باشد؛ چرا که تمام«زمر»، «مکّى» است، بنابراین ممکن است از قبیل تطبیق بوده باشد.(3)

پی نوشت:

(2). «مجمع البیان»، ذیل آیات مورد بحث (در «کشّاف» و «قرطبى» نیز این روایت به طور مختصرترى آمده است).

تاریخ انتشار: « 1392/11/07 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 681