شأن نزول آیه (23) سوره «جاثیة»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

شأن نزول آیه (23) سوره «جاثیة»

پرسش : شان نزول(23)«جاثیه» چه می باشد؟
پاسخ اجمالی:

ابوجهل در سخنی به ولید بن مغیره گفت: اى وليد ما او(محمد) را در كودكى و جوانى صادق امين مى‏ناميديم، چگونه بعد از تمام عقل و كمال رشد او را كذاب و خائن بناميم؟  لذا با وجود علم به راستگویی پیامبر(ص) برای اینکه نگویند: از ترس تسلیم او شده، ایمان نیاورد و این آیه درباره او نازل شد.

پاسخ تفصیلی:

در(23)«جاثیه» می خوانیم: «اَ فَرَاَیْتَ مَنِ اتَّخَذَ اِلهَهُ هَواهُ وَ اَضَلَّهُ اللّهُ عَلى عِلْم وَ خَتَمَ عَلى سَمْعِهِ وَ قَلْبِهِ وَ جَعَلَ عَلى بَصَرِهِ غِشاوَهً فَمَنْ یَهْدِیهِ مِنْ بَعْدِ اللّهِ اَ فَلا تَذَکَّرُونَ»؛ (آیا دیدى کسى را که معبود خود را هواى نفس خویش قرار داده و خداوند او را با آگاهى [بر این که شایسته هدایت نیست] گمراه ساخته و بر گوش و قلبش مهر زده و بر چشمش پرده اى افکنده است؟! چه کسى مى تواند غیر ازاو را هدایت کند؟! آیا متذکر نمى شوید؟).
شان نزول:
این سخن را با جمله پرمعنائى که بعضى به صورت شان نزول نقل کرده اند، و گواه زنده اى بر مقصود ما است، پایان مى دهیم، یکى از مفسران مى گوید: شبى از شب ها «ابوجهل» در حالى که «ولید بن مغیره» با او همراه بود، به طواف خانه کعبه پرداخت،و در ضمن طواف درباره پیامبراسلام(صلىعلیه وآله) با هم سخن مى گفتند، «ابوجهل» گفت: «وَ اللّهِ اِنِّی لاََعْلَمُ اَنَّهُ صادِقٌ»؛ (بهسوگند که من مى دانم او راست مى گوید)!
فوراً «ولید» به او گفت: خاموش باش! تو از کجا این سخن را مى گوئى؟
«ابوجهل» گفت: اى «ولید»! ما او را در کودکى و جوانى «صادق امین» مى نامیدیم، چگونه بعد از تمام عقل و کمال رشد، او را کذاب و خائن بنامیم؟ باز تکرار مى کنم: «مى دانم او راست مى گوید»!
«ولید» گفت: پس چرا او را تصدیق نمى کنى، ونمى آورى؟
گفت: مى خواهى دخترانبنشینند و بگویند: از ترس شکست، تسلیم برادرزاده «ابوطالب» شدم؟!
سوگند، به بت هاى «لات» و «عزى» که هرگز از او پیروى نخواهم کرد!
اینجا بود که آیه: «وَ خَتَمَ عَلى سَمْعِهِ وَ قَلْبِهِ»؛ (خدا بر گوش و قلب او مهر نهاده) نازل شد.(1)، (2)

تاریخ انتشار: « 1392/11/07 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 4947