فضیلت تلاوت سوره الرحمن

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

فضیلت تلاوت سوره الرحمن

پرسش : فضیلتسوره «الرحمن» چیست؟
پاسخ اجمالی:

هر کس سوره الرحمن را بخواند خداوند به ناتوانى او [در اداى شکر نعمتها] رحم مى کند، و حق شکر نعمتهائى را که به او داده، خودش اداء مى کند؛ و در قیامت خداوند از این سوره ، مى پرسد: چه کسى در دنیا به محتواى تو قیام کرد؟ او مى گوید: خداوندا! فلان و فلان، در این حال صورتهاى آنها سپید مى شود، و براى هر کس شفاعت کنند وارد بهشت می شود؛ و هر کس آن را بخواند و بعد از آیه «فَبِأَىِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبان» بگوید: «لابِشَىْء مِنْ آلائِکَ رَبِّ أُکَذِّبُ» اگر در آن روز یا شب بمیرد شهید خواهد بود.

پاسخ تفصیلی:

از آنجا که این سوره، حسّ شکرگزارى را در انسانها به عالیترین وجهى برمى انگیزد، و بیان نعمتهاى مادى و معنوى دنیا و آخرت، شوق طاعت و بندگى را در دل او افزایش مى دهد، فضیلتهاى فراوانى براىآن در روایات آمده است، البته تلاوتى که در اعماق روح انسان نفوذ کند و مبدا حرکت گردد، نه مجرد لقلقه زبان.
از جمله در حدیثى از رسول خدا(صلىعلیه وآله) مى خوانیم: «مَنْ قَرَاَ سُورَهَ الرَّحْمَنِ رَحِمَضَعْفَهُ وَ اَدَّى شُکْرَ مَا اَنْعَمَعَلَیْه»؛ (هر کسالرحمن را بخواند خداوند به ناتوانى او [در اداىنعمتها] رحم مى کند، و حقنعمتهائى را که به او ارزانى داشته، خودش اداء مى کند).(1)
دردیگرى در «ثواب الاعمال» از «امام صادق»(علیه السلام) مى خوانیم: «تلاوتالرحمن، و قیام به آن را هرگز رها نکنید; چرا که ایندر قلوب منافقان هرگز استقرار نمى یابد، و خداوند آن را دربه صورت انسانى قرار مى دهد که زیباترین چهره، و خوشبوترین رائحه را دارد، سپس در جائى قرار مى گیرد که از همگان به خداوند متعال نزدیکتر است! خداوند از اینمى پرسد: چه کسى در زندگى دنیا به محتواى تو قیام داشت وتو را ادامه مى داد؟
در پاسخ مى گوید: خداوندا! فلان و فلان، در این حال صورتهاى آنها سپید مى شود،به آنها مى فرماید: اکنون هر که را مى خواهیدکنید، آنها تا آنجا که آرزو دارندمى کنند، و براى هیچ کسنمى کنند مگر این که به آنها گفته مى شود: واردشوید و هر کجا مى خواهید ساکن گردید»!.(2)
و دردیگرى از آن حضرت آمده است: «مَنْ قَرَاَ سُورَهَ الرَّحْمَنِ فَقَالَ عِنْدَ کُلِّ «فَبِاَىِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ» لابِشَىْء مِنْ آلائِکَ رَبِّ اُکَذِّبُ، فَاِنْ قَرَاَهَا لَیْلاً ثُمَّ مَاتَ مَاتَ شَهِیداً، وَ اِنْ قَرَاَهَا نَهَاراً فَمَاتَ مَاتَ شَهِیداً» ؛(هر کسالرحمن را بخواند و هنگامى که به«فَبِاَىِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبان» مى رسد بگوید: «لابِشَىْء مِنْ آلائِکَ رَبِّ اُکَذِّبُ»؛ (خداوندا هیچ یک از نعمتهاى تو را انکار نمى کنم) اگر ایندر شب باشد و بمیرد شهید خواهد بود،(3) و اگر در روز باشد و در همان روز بمیرد نیز شهید خواهد بود)!.(4)

تاریخ انتشار: « 1392/11/10 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 3142