محتواى سوره احزاب

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

محتواى سوره احزاب

پرسش : سوره «احزاب» حاوى چه مطالبى مى باشد؟
پاسخ اجمالی:

خداوند در آغاز سوره احزاب، پیامبر(ص) را دعوت به اطاعت از خدا و توکل به او در مقابل کافران کرده؛ در ادامه به بطلان خرافات زمان جاهلیت مثل پسرخواندگى  و طلاق دانستن «ظهار»، پرداخته؛ سپس به جنگ احزاب و حوادث آن اشاره شده؛ بعد از آن نکاتی درباره همسران پیامبر و داستان ازدواج پیامبر(ص) با زن مطلقه پسرخوانده خود، و مسأله حجاب بیان شده؛ در پایان هم مسأله معاد و مسؤولیت های انسان را یادآوری می کند.

پاسخ تفصیلی:

 این سوره، یکى از پربارترینهاىمجید است، و مسائل متنوع و بسیار مهمى را در زمینه اصول و فروع اسلام، تعقیب مى کند.
بحثهائى که در اینآمده است مى توان به هفت بخش تقسیم کرد:
بخش اول ـ سرآغازاست که پیامبر اسلام(صلىعلیه وآله) را به اطاعت خداوند و ترک تبعیت از کافران و پیشنهادهاى منافقان دعوت مى کند، و به او اطمینان مى دهد: در برابر کارشکنى هاى آنها از وى حمایت خواهد فرمود.
بخش دوم ـ به پاره اى از خرافات زمان جاهلیت، مانند مساله «ظهار» که آن را وسیلهو جدائى زن و مرد از هم مى دانستند، و همچنین مساله پسرخواندگى (تبنِّى) اشاره کرده، و قلم بطلان بر آنها مى کشد، و پیوندهاى خویشاوندى را در پیوندهاى واقعى و طبیعى منحصر مى سازد.
بخش سوم ـ که مهمترین بخش ایناست مربوط به جنگ احزاب و حوادث تکان دهنده آن، و پیروزى اعجاز آمیز مسلمین، بر کفار، و کارشکنى ها، و بهانه جوئى هاى گوناگون منافقان، و پیمان شکنى آنان مى باشد، و در این زمینه دستورهاى جامع و جالبى بیان شده است.
بخش چهارم ـ مربوط به همسران پیامبر است که: باید در همه چیز الگو و اسوه براى زنان مسلمان باشند، و در این زمینه دستورات مهمى به آنها مى دهد.
بخش پنجم ـ به داستان «زینب» دختر «جحش» که روزى همسر پسر خوانده پیغمبر(صلىعلیه وآله)«زید» بود و از او جدا شد، به فرمانبا پیامبر(صلىعلیه وآله)کرد مى پردازد، که دستاویزى براى منافقان گشت، ودر این زمینه پاسخ کافى به بهانه جویان داد.
بخش ششم ـ از مساله حجاب سخن مى گوید که با بخشهاى گذشته نیز رابطه نزدیک دارد و همه زنان بارا به رعایت این دستور اسلامى توصیه مى کند.
بخش هفتم ـ که آخرین بخش را تشکیل مى دهد، اشاره اى به مساله مهم «معاد» دارد، و راه نجات در آن عرصه عظیم و همچنین مساله امانت دارى بزرگ انسان، یعنى مساله تعهد و تعهد وو مسئولیت او را شرح مى دهد.(1)

تاریخ انتشار: « 1392/11/10 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 404