شهدای خاندان عقیل در کربلا

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

شهدای خاندان عقیل در کربلا

پرسش : از خاندانچه کسانی در قیام امام حسین(علیه السلام) به شهادت رسیدند؟
پاسخ اجمالی:

از خاندان عقيل در نهضت عاشورا نه تن به فيض شهادت نايل آمدند: 1- عبدالله بن مسلم بن عقيل. 2- جعفر بن عقيل. 3- عبدالرحمان بن عقيل. 4- محمد بن مسلم بن عقيل. 5- محمد بن عقيل. 6- عبدالله بن عقيل. 7- على بن عقيل. 8-  محمد بن ابى سعيد بن عقيل. 9- مسلم بن عقيل كه در كوفه به شهادت رسيد.

پاسخ تفصیلی:

در ماجراى نهضتفرزندان و نوادگاندر یارى امام حسین(علیه السلام) از خودگذشتگى فوق العاده اى به خرج دادند به گونه اى که مورد تمجید و تحسین امام حسین(علیه السلام) قرار گرفتند. حضرت در برابر ایستادگى و ایثار آنها فرمود: «صَبْراً آلَ عَقیل اِنَّ مَوْعِدَکُمُ الْجَنَّهُ، اَللّهُمَّ اقْتُلَ قاتِلَ آلِ عَقیل»؛ (خاندان عقیل! شکیبایى پیشه کنید که جایگاه شمااست، خدایا کشندگان آلرا نابود کن).(1)
امام سجاد(علیه السلام) به خاندانعلاقه خاصى ابراز مى کرد و آنان را حتى بر خاندانمقدم مى داشت، وقتى علتش را جویا شدند، فرمود: «اِنِّی اَذْکُرُ یَوْمَهُمْ مَعَ اَبِی عَبْدِاللهِ فَاَرِقُّ لَهُمْ»؛ (هر گاه به یاد ایثار آنان در راه ابى عبدالله(علیه السلام) مى افتم دلم بر آنان مى سوزد).(2)
از خانداندر نهضتنه تن به فیض شهادت نایل آمدند:
1. عبدالله بن مسلم بن عقیل: وى خواهرزاده امام حسین(علیه السلام) و مادرش «رقیه» دختر امیرمومنان(علیه السلام) است. او سه بار شجاعانه به سپاه دشمن حمله کرد و رجز مى خواند:
«اَلْیَوْمَ اَلْقى مُسْلِماً وَهْوَ اَبی *** وَفِتْیَهً بادُوا عَلَى دینِ النَّبِیِّ
لَیْسُوا بِقَوْم عُرِفُوا بِالکَذِبِ *** لکِن خیارٌ وَکِرامُ النَّسَبِ
مِنْ هاشِمِ السّاداتِ اَهْلِ الْحَسَبِ»
(امروز پدرم مسلم را ملاقات خواهم کرد و آن جوان مردانى که بر دین پیامبر(صلىعلیه وآله)بودند، آنانى که مانند قومى که بهشناخته شده اند نیستند، بلکه مردمى بزرگوار و داراى نسب کریمى که از بزرگان هاشم و انسان هاى با شخصیتى هستند).
او شجاعانه مى جنگید تا آنکه «عمروبن صُبیح» تیرى به جانبش رها کرد در حالى که دست عبدالله بر پیشانى اش بود دست او را به پیشانى دوخت، هر چه تلاش کرد نتوانست دست را جدا کند، عمرو بن صبیح جلو آمد و نیزه خویش را بر قلبش فرو کرد و او را به شهادت رساند.(3)
بنا به نقل ابومخنف و شیخ مفید، شهادت عبدالله پس از شهادت على اکبر(علیه السلام) بوده است.(4)
2. جعفر بن عقیل: وى برادر مسلم بنو مادرش «حوصاء» است، پس از شهادت عبدالله بن مسلم، او و تعدادى از بنى هاشم و فرزندانبه صورت دسته جمعى بر سپاه کوفه حمله کردند.(5)
در این حال امام(علیه السلام) چون آنها را مشاهده کرد که عقاب وار به سوى دشمن یورش مى برند، فرمود: «صَبْراً عَلَى الْمَوْتِ یا بَنِی عُمُومَتِی، صَبْراً یا اَهْلَ بَیْتِی وَاللهِ لارَاَیْتُم هَواناً بَعْدَ هذَا الْیَوْمِ اَبَداً»؛ (اى عموزادگان من! صبر و استقامت پیشه کنید و اىمن! بردبار باشید که پس از امروز دیگر هرگز ذلّت و خوارى نخواهید دید).(6)
در این کارزار، جعفر بنمى گفت:
«اَنَا الْغُلامُ الاَْبْطَحِیُّ الطّالِبِیّ *** مِنْ مَعْشَر فِی هاشِم وَغالِب
وَنَحْنُ حَقّاً سادَهُ الذَّوائِب *** هذا حُسَیْنٌ اطْیَبُ الاَْطائِب»
(من جوانى از سرزمین اَبطح ـ محلى در مکه ـ و از نسلو از قبیله هاشم و غالب هستم. به راستى ما از بزرگان و ساداتیم. این حسین است که سرور پاکان است).
سرانجام وى توسط مردى به نام «بشر بن خوط هَمْدانى» به شهادت رسید.(7)
3. عبدالرحمان بن عقیل» او برادر مسلم بناست که با «خدیجه»(8) دختر امیرمومنان(علیه السلام)کرده است. وى در حال نبرد این رجز را شجاعانه مى خواند:
«اَبی عَقیلٌ فَاعْرِفُوا مَکَانِی *** مِنْ هاشِم وَهاشِمُ اِخْوانِی
کُهُولُ صِدْق سادَهُ الاَْقْرانِ *** هذا حُسَیْنٌ شامِخُ البُنْیانِ
وَسیِّدُ الشَّیْبِ مَعَ الشَّبانِ»
(مرا بشناسید، پدرماست از نسل هاشم و بنى هاشم برادران من اند. آنان پیران راست کردار و هم طراز بزرگانند، واین حسین است که از مقام بسیار شامخى برخوردار است، او سرور کهنسالان و جواناناست).(9)
او دلاورانه جنگید تا به فیض شهادت نائل آمد.
دیگر شهداى خانداندر نهضتعبارتند از:
4. محمد بن مسلم بن عقیل.
5. محمد بن عقیل.
6. عبدالله بن عقیل.
7. على بن عقیل.
8. محمد بن ابى سعید بن عقیل.
9. مسلم بنکه در کوفه به شهادت رسید.(10)

پی نوشت:

(1). مقتل الحسين خوارزمى، ج 2، ص 27 - 28 و بحارالانوار، ج 45، ص 34 - 36.

تاریخ انتشار: « 1392/11/15 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 302