اهميت «مشورت» از منظر امام علی(ع)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

اهميت «مشورت» از منظر امام علی(ع)

پرسش : امام علی(علیه السلام) در211 نهج البلاغه، درباره اهمیت «مشورت» چه می فرماید؟
پاسخ اجمالی:

امام علي(ع) درباره اهمیت «مشورت» می فرماید: «مشورت، عين هدايت است»؛ چراكه مشورت سبب راه یافتن به مقصود شده و عقول ديگران را به عقل انسان اضافه مي كند، از این رو سبب استفاده از تجارب و اطلاعات ديگران می شود، و ضريب خطا، و به خطر افتادن آبرو، اموال و حتی جان را نيز كم مي كند.

پاسخ تفصیلی:

امام علی(علیه السلام) در بخشی از211 «نهج البلاغه» به مسئله مهم و سرنوشت ساز «مشورت» و اهمیت آن اشاره مى کند و مى فرماید: (مشورت، عین هدایت است)؛ «وَ الاِسْتِشَارَهُ عَیْنُ الْهِدَایَهِ».
در واقع مشورت سبب راه یافتن به مقصود است، و تعبیر به «عین» خواه به معناى اتحاد باشد، یا به معناى چشم و یا چشمه، نشان مى دهد که رابطه بسیار نزدیکى بین مشورت و هدایت وجود دارد، و چرا چنین نباشد در حالى که مشورت، عقول دیگران را به عقل انسان مى افزاید و انسان را از تجارب و اطلاعات دیگرانمند مى سازد که بر هیچ کس پوشیده نیست.

همچنین امام(علیه السلام) در ادامه مى فرماید: (آن کس که به راى خود قناعت کند، خویشتن را به خطر افکنده است)؛ «وَ قَدْ خَاطَرَ مَنِ اسْتَغْنَى بِرَاْیِهِ». آری ضریب خطا در یک انسان، بسیار زیاد است، خطاهایى که گاه آبروى وى را بر باد مى دهد، یا اموال انسان را آتش مى زند و یا جان او را به خطر مى افکند؛ ولى ضریب خطا در مورد کسانى که اهل مشورتند به هر اندازه طرف هاى مشورت بیشتر و آگاه تر باشند کمتر است. حال چرا انسان خود را از این نعمت خداداد که هزینه اى نیز بر دوش او ندارد محروم سازد؟(1)

تاریخ انتشار: « 1397/04/10 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 273