مفهوم واژه «سلاله»

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

صفحه کاربران ویژه - خروج
ورود کاربران ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

کلمه امنیتی:

نام کاربری:

کلمه عبور:

برای استفاده از امکانات پایگاه ثبت نام کنید .
مرتب سازی بر اساس
 

مفهوم واژه «سلاله»

پرسش : منظور از واژه «سلاله» چیست؟
پاسخ اجمالی:

«سُلالَة» (بر وزن عُصاره) به معنى چيزى است كه از ديگران گرفته شده باشد؛ این واژه در اصل به معنای کشیدن و برکندن با ملایمت است و به اشیائی اطلاق می شود که عصاره و خالص چیزی باشند. این که در قرآن می خوانیم خدا انسان را از سلاله‌اى از گل آفريد، يعنى از عصاره تصفيه شده آن آفرید. البته برخی معتقدند این تعبیر قرآنی به معنای این است که خداوند آدمی را از عصاره تمام خاک های زمین آفریده است.

پاسخ تفصیلی:

«سُلالَه» (بر وزن عُصاره) به معنى چیزى است که از دیگران گرفته شده باشد؛ و خلاصه و عصاره آن محسوب مى ‌شود و دراز «سَلَّ» (بر وزن حل) به معنى کشیدن و بر کندن توام با ملایمت است؛ و در مورد کشیدن شمشیر از غلاف نیز به کار مى ‌رود. سپس به اشیائى اطلاق شده که عصاره و خالص چیزى هستند.(1)

اینکه در آیات فوق مى ‌خوانیم خداوند انسان را از سلاله ‌اى از گل آفرید، یعنى از عصاره تصفیه شده آن؛ و بعضى گفته ‌اند منظور از آن این است که آدم از عصاره تمام خاک ‌هاى روى زمین آفریده شده - و به همین دلیل آثار همه را در وجود خود خلاصه کرده است - و اطلاق «سلیل» بر فرزند به خاطر آن است که از عصاره وجود پدر و مادر حاصل مى‌ شود.(2)

پی نوشت:

(1). المفردات في غريب القرآن، راغب اصفهانى حسين بن محمد، تحقيق: صفوان عدنان داود، دارالعلم- الدار الشامية، دمشق –بيروت، چاپ اول، 1412 ق، ص 418؛ مجمع البحرين، طريحى فخر الدين، تحقيق: سيد احمد حسين، كتابفروشى مرتضوى، تهران، چاپ سوم، 1375 ش، ج ‏5، ص 398، باب ما أوله السين؛ لسان العرب، ابن منظور محمد بن مكرم، دار صادر، بيروت، چاپ سوم، 1414 ق، ج 11، ص 339.

(2). پیام قرآن، مکارم شیرازی، ناصر، انتشارات دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1386 هـ ش، چاپ نهم، ج 2، ص 63.

تاریخ انتشار: « 1397/04/17 »
فهرست نظرات
*متن
*کد امنیتی http://makarem.ir
تعداد بازدیدکنندگان : 73